Sponzorováno

Esenciální olej Eukalyptus citronový (Eukalyptus citriodora) – účinky a kontraindikace 4.75/5 (8)

Potravní specializace koalů je poněkud monotematická – jedí jen listy blahovičníků (eukalyptů), kterých je zhruba 680 druhů

Potravní specializace koalů je poněkud monotematická – jedí jen listy blahovičníků (eukalyptů), kterých je zhruba 680 druhů

Popis esenciálního oleje Eukalyptus citronový

Eukalypty jsou stromy, které dorůstají do výšky až 50 cm. Esenciální olej eukalyptus citriodora se získává parovodní destilací listů. Používá se v kosmetice i farmacii kvůli svým deodoračním a protizánětlivým schopnostem. Napomáhá hojit kožní plísně, lze použít jako výborný repelent proti otravnému hmyzu, zvláště komárům. Esenciální olej obsahuje citronelal, proto má velmi příjemnou vůni, podobnou citrusům.

Je oblíbený v parfemářství. Používá se jako přirozený prostředek k hubení škůdců v rámci ekologického zemědělství. Na Kubě používali jeho listy ke snižování zánětlivých stavů pacientů. Je účinný při kožních onemocněních jako dermatofytóza, kandidóza.

Obecně se esenciální oleje eukalypty používají pro uvolnění svalů například po namáhavém cvičení, při bolestech kloubů, pro podporu krevní cirkulace, vykazují také výborné protiinfekční vlastnosti. Nejčastěji se esenciální oleje z eukalyptů aplikují zředěné v nosném oleji nebo rostlinném másle přímo na pokožku, případně se mohou používat v aromalampě nebo difuzéru.

Eukalypty uvolňují zanesené dýchací cesty, podporují vykašlávání a odhlenění. Při sezónních onemocněních se může rozmíchaný do nosného oleje (1 kapka na polévkovou lžíci nosiče) namazat dvakrát denně na záda a hrudník nemocného. V kosmetice se používají do tělo uvolňujících gelů a krémů. Esenciální oleje z eukalyptů jsou bohaté na aromatickou molekulu 1,8 cineol, také nazývaný jako eukalyptol, má spazmolytický účinek na hladké svalstvo. Proto mohou být problematické pro epileptiky a malé děti.

Podle druhu eukalyptu se uvádí věkové omezení v rozpětí od šesti do deseti let dítěte.

Sponzorováno

Botanický název: Eucalyptus citriodora
Čeleď: Myrtaceae (myrtovité)
Destilovaná část rostliny: Listy
Země původu: Austrálie, Etiopie, Brazílie
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace listů

Obsah účinných látek

Terpenové aldehydy (50-80%): citronellal Monoterpenoly: citronellol (10-20%)

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Eukalyptus citronový

  • proti bolesti svalů a kloubů
  • protizánětlivý
  • celkově analgetický
  • fungicidní – ničící parazitní houby a plísně
  • antimikrobiální aktivita
  • funguje jako repelent

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina až jemně nažloutlé barvy

Aroma: Zelené, svěží, připomíná citrusy

Kdy je esenciální olej Eukalyptus citronový vhodný

Při:

  • respiračních onemocněních
  • bolestech svalů a kloubů
  • jako repelent
  • k hubení škůdců

Kontraindikace

Při použití v aromalampě nebo difuzéru inhalujte maximálně 30 minut denně, u dětí 15 minut. Na pozoru by se měli mít lidé s astmatem a epilepsií, vysycháním rohovky, není vhodný pro děti do šesti let věku, těhotné a kojící ženy.

Nepoužívejte ve vysokých dávkách ani dlouhodobě, maximálně po dobu deseti dnů. Může způsobit křeče u malých dětí. Může vykazovat interakce s některými léčivy. Při nedodržení terapeutických dávek může způsobit bolest hlavy, nevolnost, zvracení nebo průjem.

Při míchání do nosného oleje nakapejte maximálně 5 kapek na 50 ml nosiče. Neužívejte vnitřně, vždy řeďte do nosného oleje, může způsobit alergickou reakci.

Nekapejte do vody, určenou pro celkovou lázeň těla, lze použít pro inhalaci z nádoby s vodou při nachlazení, do nádoby nakapejte maximálně 2 kapky a následně neinhalujte více než po dobu deseti minut. Neaplikujte na poškozenou pokožku nebo sliznice.

A co si dále přečíst o esenciálních olejích?

Sponzorováno

A co vy? Používáte esenciální oleje pro své zdraví? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva