Eukalyptový olej – jaké má účinky na zdraví? 4.82/5 (11)

Sponzorováno

Eukalyptový olej může pomoci se zdravotním problémy možná i vám.

Eukalyptový olej může pomoci se zdravotním problémy možná i vám.

Eukalyptový olej je původem do Austrálie. V dnešní době se však eukalyptové stromy pěstují po celém světě, jsou hodně v oblibě kvůli jejím léčivým vlastnostem. Jejich léčebná síla se promítá třeba do eukalyptového oleje, který je vyroben z oválných listů stromu. A právě o eukalyptovém oleji, a jeho účincích na zdraví, bude dnešní článek.

Co je eukalyptový olej?

Eukalyptový olej je vyroben z listů vybraných druhů eukalyptu. Listy eukalyptového stromu jsou vysušeny, rozdrceny a destilovány, aby uvolnily esenciální olej. Po extrahování oleje musí být zředěn, aby mohl být použit jako léčivo.

Stromy patří do rostlinné rodiny Myrtovité (Myrtaceae), která pochází z Austrálie, Tasmánie a nedalekých ostrovů. Existuje jich více než 500 druhů, ale esenciální oleje jsou získávány z druhů Eucalyptus salicifolia a Eucalyptus globulusto pro jejich léčivé vlastnosti.

Výhody a využití eukalyptového oleje jsou rozsáhlé a olej je běžně používán při výrobě léčivých mastí, různých parfémů, silic i čisticích prostředků.

Eukalyptol (známý také pod označením 1,8-cineol), který tvoří 70-90 procent obsahu eukalyptového oleje, má antioxidační, protizánětlivé a protibolestivé účinky. Eukalyptus je také dobře známý svou schopností bojovat s bakteriálními, virovými a plísňovými infekcemi a pomáhá vyčistit dýchací trakt od hlenu. Z těchto důvodů je tento olej rozhodně jedním z nejužitečnějších a nejrůznějších éterických olejů, které si můžete nechat v lékárničce.

Zde je několik výhod a účinků eukalyptového oleje.

1. Zastavuje kašel

Už po mnoho let se eukalyptový olej používá k zmírnění kašle. Uvědomme si, že některé léky proti kašli, které jsou u nás v prodeji, mají právě eukalyptový olej jako jednu z účinných látek. Například lék Vicks, který možná znáte z reklamy, obsahuje asi 1,2% eukalyptového oleje spolu s dalšími látkami potlačujícími kašel.

Populární je také aplikace (natírání) oleje na hrudník a hrdlo, aby takto zmírnil příznaky kašle z běžného nachlazení nebo chřipky.

Eukalyptový olej je jedním z nejefektivnějších esenciálních olejů pro kašel, protože působí jako expektorant, který čistí vaše tělo od mikroorganismů a toxinů, které vám způsobují kašel. Eukalyptový olej také usnadňuje dýchání.

2. Čistí dýchací cesty

Máte neproduktivní kašel bez hlenu? Eukalyptový olej může nejen uklidnit tento kašel, ale také vám pomůže dostat hlen z vašeho hrudníku. Vdechování par z esenciálního eukalyptového oleje může pomoci uvolnit hlen, takže když vykašláváte, je hlen takto odstraněn pryč. A stejně jako v prvním případě, můžete i zde olej natírat na hruď.

3. Drží potvůrky pěkně daleko

Komáři a jiný hmyz mohou být nosiči nemocí, které pro nás mohou být nebezpečné. A pokud nosiči nemoc nejsou, tak jsou tak jako tak otravní. Vyhýbat se kousnutí od tohoto hmyzu je naší nejlepší obranou. Prevence je přeci lepší než léčba následků. Jistě, v obchodě můžeme koupit různé spreje, které obsahují odpuzující látky, ale tyto spreje často obsahují silné chemikálie.

Jako účinnou alternativu pro ty, kteří nemohou, nebo nechtějí používat používat tyto komerční spreje, nabízíme směs, která efektivně odrazuje otravný hmyz. Stačí smíchat esenciální eukalyptový olej s vodou (dává se tak 20-30 kapek na šálek vody), dát směs do rozprašovače a postříkat vaše oblečení i pokožku. Tento olej se také uplatňuje ve veterinární péči a působí jako odpuzovač hmyzu u vašich domácích miláčků.

4. Dezinfikujte rány

Australští aboriginci (původní obyvatelé Austrálie) používali listy eukalyptu k léčbě ran a prevenci infekce. Dnes mírně zředěný olej může být stále používán na pokožce, aby bojoval proti zánětu a podporoval hojení. Můžete si také zakoupit krémy nebo masti, které obsahují eukalyptový olej. Tyto výrobky mohou být použity při drobných popáleninách nebo jiných úrazech, které mohou být ošetřeny doma.

Tradičně je eukalyptový olej používán jako analgetický prostředek, který pomáhá zmírnit bolesti – je hodně oceněn své schopností snižovat zánět a zlepšovat problémové respirační stavy.

5. Umožňuje vám dýchat lehce

Problémové respirační stavy, jako je astma a sinusitida, se mohou výrazně zlepšit při vdechování vodní páry s přidaným eukalyptovým olejem. Olej reaguje se sliznicemi, a to nejen snižuje tvorbu hlenu, ale pomáhá ho uvolnit tak, že ho můžete vykašlat.

Je také možné, že eukalyptus zlepší příznaky astmatu. Na druhé straně, u osob, které jsou alergické na eukalypt, může zhoršit jejich astma. Takže na to pozor. Je zapotřebí více výzkumu, aby bylo možné určit, jaký má eukalyptus vliv na osoby s astmatem.

6. Kontrolujte hladinu cukru v krvi

Eukalyptový olej má potenciál pro léčbu diabetu. I když o tom v tuto chvíli moc nevíme, odborníci se domnívají, že může mít vliv na snížení hladiny cukru v krvi u lidí s diabetem. Vědci dosud nezjistili, jak v tomto případě přesně funguje eukalyptový esenciální olej. Nicméně, obecně vědci i lékaři doporučují velmi pečlivé monitorování hladiny cukru v krvi u lidí užívajících lék na diabetes s eukalyptovým olejem.

Sponzorováno

7. Super i na opary

Protizánětlivé vlastnosti eukalyptu mohou zmírnit příznaky herpesu. Použití eukalyptového oleje na opar může snížit bolest a urychlit proces hojení.

Můžete si třeba v lékárně zakoupit balzámy a masti, které jsou určeny na opary, jež používají směs esenciálních olejů, včetně eukalyptu, jako součást jejich seznamu účinných látek.

8. Osvěžuje dech

Máta není jediná přírodní zbraň proti špatnému dechu. Díky antibakteriálním vlastnostem může být také eukalyptový olej použit k eliminaci zárodků, které způsobují nepěkný zápach úst. Některé ústní vody a zubní pasty obsahují jako účinnou složku esenciální olej.

Je možné, že výrobky z eukalyptu mohou také pomoci zabránit nahromadění plaku na zubech a dásních napadením bakterií, které pak způsobují zubní kaz.

9. Ulehčuje bolesti kloubů

Výzkum naznačuje, že eukalyptový olej ulehčuje bolesti kloubů. Ve skutečnosti, mnoho populárních krémů a mastí, které se používají k potlačení bolesti z osteoartrózy a revmatoidní artritidy, obsahují tento esenciální olej.

Eukalyptový olej pomáhá snižovat bolest a zánět spojený s mnoha zdravotními problémy. Může být také užitečný pro osoby trpící bolestí zad nebo pro osoby, které se zotavují z nějakého svalového zranění. Poraďte se s lékařem o tom, zda je pro vás eukalyptový olej tím pravým pomocníkem.

10. Zlepšuje sezónní alergie

Složky eukalyptového oleje, jako je eukalyptol a citronellal, mají protizánětlivé a imunomodulační účinky, což je důvod, proč se olej často používá k ulehčení symptomů sezónních alergií.

11. Bojuje s různými infekcemi

Několik studií ukazuje, že eukalyptový olej a jeho hlavní složka, eukalyptol, mají antimikrobiální účinky proti mnoha kmenům bakterií, virů a hub. Tento olej lze použít aromaticky nebo i místně k boji proti mikroorganismům, které vás ohrožují. To je důvod, proč výhody eukalyptového oleje zahrnují jeho schopnost posílit váš imunitní systém. Laboratorní studie publikovaná v asijském magazínu Pacific Journal of Tropical Biomedicine zjistila, že eukalyptový olej vykazuje inhibiční účinky na Escherichia coli a Staphylococcus aureus (oba mohou způsobit vážné infekce).

Studie na zvířatech publikovaná v magazínnu BMC Immunology zjistila, že eukalyptový olej vykazuje nejen antiseptické, antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti, ale může mít také imunoregulační účinky. Může tak pomoci změnit imunitní odpověď, ke které dochází, když tělo přichází do kontaktu s alergenem. A to je přeci úžasné.

12. Zmírňuje bolesti hlavy

Eukalyptový olej je jedním z nejlepších éterických olejů na bolesti hlavy, protože může snížit tlak na sinus, který může způsobit spoustu bolesti a napětí. Má také povzbuzující vlastnosti, které mohou zlepšit duševní jasnost a podpořit uvolnění napjatých svalů obličeje, což je ve finále užitečné, když trpíte bolestí hlavy způsobenými stresem nebo vyčerpáním. Tyto výsledky se zdají být nejvýraznější, když je eukalyptový olej kombinován s mátovým olejem a nějakým nosným olejem.

Randomizovaná studie z roku 2011 zjistila, že eukalyptový olej má protizánětlivé a analgetické účinky. Pomůže zabránit tvorbě hlenu v dýchacích cestách a zlepší dýchání u lidí s respiračními stavy, což může přispět ke snížení napětí v hlavě, které je způsobeno sinusovým tlakem.

13. I na bolesti ucha

Vzhledem k tomu, že eukalyptový olej funguje jako expektorant, který pomáhá uvolnit váš respirační trakt a má antimikrobiální vlastnosti, jež pomáhají vymýtit infekci, kterou může způsobit vznik tekutiny ve vašem zvukovodu, může být použit ke zlepšení příznaků infekce uší a bolesti uší.

Použijte eukalyptový olej ke zlepšení bolesti v uchu nebo bolesti způsobené běžnou rýmou nebo kašlem, bakteriální infekcí, sezónní alergie nebo jakýkoli jiný typ onemocnění, které způsobuje nahromadění tekutin ve zvukovodu.

Upozornění na závěr

Eukalyptový olej není bezpečný pro vnitřní použití. Měl by být používán pouze aromaticky nebo místně. Používáte-li tento olej pro účely ústní hygieny, pak je nutné ho pak vyplivnout.

Lidé s citlivou kůží by měli zředit eukalyptový olej s nosným olejem (jako kokosový olej) před použitím na kůži. To samé, když ho používají vaše děti, a vyvarujte se jeho použití na tvářích, protože to může být dráždivé.

Byly zaznamenány případy otrav eukalyptovým olejem u kojenců a malých dětí. Není pro děti bezpečné polykat eukalyptový olej.

Sponzorováno

A co vy? Jak a kdy používáte eukalyptový olej vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále přečíst?

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva