Patní ostruhy – jak na ně? Příznaky, příčiny a jejich léčba 4.78/5 (32)

Výtažek ze článku o patních ostruhách

 • Patní ostruha je vlastně špičatý kostnatý výrůstek patní kosti. Patní ostruhy se vyskytují, když se na spodní straně patní kosti hromadí vápenaté usazeniny, což je proces, který se obvykle děje (kumuluje) v průběhu mnoha měsíců.
 • Bolest paty je běžným příznakem patní ostruhy. Někdy bolest ale nebývá přítomna. Obecně, příčinou bolesti není samotný patní výběžek, ale zranění měkké tkáně s ním spojené.
 • Patní ostruhy a plantární fasciitida se mohou vyskytovat samostatně nebo mohou být spojeny se základními onemocněními.
 • Patní ostruhy jsou léčeny protizánětlivými léky, protetiky a dalšími opatřeními, která snižují související zánět a zabraňují opětovnému poranění. Vhodné jsou i cviky.
 • Pokud nic nezabírá, problém může být řešen i chirurgicky.

Patní ostruhy - příznaky, příčiny a léčba - co pomůže?Patní ostruhy jsou kostnaté výrůstky na spodní části paty. Patní ostruhy jsou vlastně jakési ložisko vápníku, které způsobuje kostní výčnělek na spodní straně patní kosti. Zatímco někteří lidé mají patní ostruhy a ani o nich nevědí (tj. jsou bez bolesti), jiní kvůli nim mohou pociťovat opravdu značnou bolest, která může činit každý krok velmi obtížným a bolestivým.

Tento stav se obvykle vyskytuje u plantární fasciitidy, což je stav, který způsobuje zánět v dolní části chodidla, zejména v oblasti paty.

Na rentgenovém snímku může tento výběžek paty vyčnívat až o několik cm. Mezi časté léčebné metody patních ostruh a souvisejících stavů patří cvičení, protetika na zakázku, protizánětlivé léky a injekce kortizonu. Pokud konzervativní léčba selže, může být nutná i operace.

Příčiny patní ostruhy

Patní ostruhy se vyskytují, když se na spodní straně patní kosti hromadí vápenaté usazeniny, což je proces, který se obvykle děje v průběhu mnoha měsíců. Patní ostruhy jsou často způsobeny napětím a namáháním na svalech a vazech nohou (protahováním plantární fascie a opakovaným trháním membrány, která pokrývá patní kost). Patní ostruhy jsou zvláště běžné u sportovců, jejichž aktivity zahrnují hodně běhání a skákání.

Rizikové faktory pro patní ostruhy jsou:

 • Nějaké abnormality chůze, které kladou nadměrné napětí na patní kosti, vazy a nervy u paty
 • Běhání, zejména na tvrdých površích
 • Špatně nasazené nebo velmi ochozené, opotřebované boty, zejména ty, které nemají odpovídající podporu oblouku
 • Nadváha a obezita
Patní ostruha na rentgenu

Patní ostruha na rentgenu

Příznaky patní ostruhy

Ostruhy často nezpůsobují žádné příznaky. Někdy však mohou být spojeny s občasnou nebo chronickou bolestí – zejména při chůzi nebo běhu – pokud se v místě vzniku vyvine zánět. Obecně, příčinou bolesti není samotný patní výběžek, ale zranění měkké tkáně s ním spojené.

Mnoho lidí popisuje bolest patních ostruh a plantární fasciitis jako zapíchnutí nože do chodidla. Často si stěžují, že se ostrá bolest vrátí i po delší době.

Zde je 7 léčebných postupů, které vám pomohou najít v případě patních ostruh úlevu.

1. Studené zábaly

Studené zábaly mohou pomoci zmírnit zánět ve tkáni paty. Jednou možností je aplikovat na patu ledový zábal – led v sáčku (v utěrce). A můžete také zkusit gelové balíčky (ty se dají koupit v každé drogerii). Jsou umístěny v mrazáku nebo chladničce a pak je jen vytáhnete aplikuje na oblast kolem paty a kotníku. Opakujte aplikaci studených zábalů každou hodinku až dvě (přes den, když jste vzhůru).

TIP: Další možností je dát na nohu studenou nebo zmrzlou láhev s vodou.

2. Boty a protetika

Pohodlná a dobře padnoucí obuv může snížit tlak na patu. Případný tlak může způsobit bolest a výrazné nepohodlí. Zde je pár rad:

 • Pevná podpora paty: Zadní část boty by měla být pevná, aby podepřela patu a zabránila tomu, aby se noha pohybovala dovnitř nebo ven.
 • Mírná flexibilita: Obuv by neměla být tak poddajná, aby se dala úplně bez odporu ohnout. Boty by však měly mít určitý odpor.
 • Mírně zvýšená pata: patní vložka nebo bota, která má mírně zvýšenou patu (ne více než pár cm vysoká) může pomoci zmírnit tlak na bolestivé paty.

3. Volně prodejné léky

Volně prodejné protizánětlivé léky vám mohou pomoci zmírnit bolest v oblasti paty, a zmírnit z toho plynoucí nepohodlí. Příklady takových protizánětlivých lékůjsou:

 • aspirin
 • ibuprofen
 • naproxen

Snížením zánětu tkáně mohou tyto léky zabránit dalšímu poškození. Neměli byste však užívat protizánětlivé léky, pokud máte problémy s ledvinami nebo v anamnéze krvácení ze žaludku a vředy.

4. Protahování

Protahování lýtka a okolních svalů, stejně jako protahování plantární fascie mohou pomoci snížit námahu a tlak na oblast paty. Ukažme si některé užitečné cviky:

Protažení palcem

Tak protahujte pomocí palce na noze

Tak protahujte pomocí palce na noze

 1. Sedněte si, a dejte si jednu nohou přes druhou.
 2. Chytněte si svůj palec na noze a přitáhněte ho k směrem k tělu (k hrudníku).
 3. Držte tuto pozici po dobu 30 sekund a poté uvolněte.
 4. Opakujte cvik 5 krát na této noze, pak nohy přehoďte a protáhněte i druhou nohu.

Protažení lýtkem

Protažení lýtka

Protažení lýtka

 1. Postavte se před zeď na délku paže.
 2. Dejte si jednu nohu mírně před druhou a nakloňte se dopředu, položte ruce na stěnu – ruce zhruba na výšku ramen.
 3. Ohněte kolena a lehce zatlačte boky dopředu, abyste cítili tah v lýtkách.
 4. Držte tuto pozici po dobu 10 sekund najednou, pak nohy narovnejte. Opakujte tento cvik 10 krát. Pak nohy přehoďte.

Protahování v dopoledních, odpoledních a večerních hodinách může pomoci snížit bolest v patách. Jedná se dlouhodobé cviky, za den či dva vám to nepomůže. Dlouhodobě ale ano. Můžete také nosit speciální dlahy, které udržují nohu v noci ohnutou, aby se protáhly vaše plantární fascie a lýtkové svaly i v noci. Tyto dlahy jsou obzvláště užitečné při snižování bolesti paty, ke které dochází hned ráno.

5. Injekce kortikosteroidů

Injekce kortikosteroidů nevyléčí vaše patní ostruhy, ale mohou pomoci s bolestmi. K provedení injekce váš lékař zpravidla aplikuje znecitlivující lék, aby snížil jakékoli nepohodlí v místě vpichu injekce. Místo injekce se může lišit, většina lékařů bude injektovat léky na vnitřní nebo střední část paty.

I když injekce kortikosteroidů mohou pomoci mnoha lidem, je zde limit, jak často nebo kolik jich můžete podstoupit. Je to proto, že steroidní injekce mohou zvýšit pravděpodobnost prasknutí šlachy.

6. Chirurgické řešení

Lékaři obvykle doporučují operaci pouze v případech, pokud selhaly konzervativní metody, jako jsou ty uvedené výše. Existuje řada chirurgických postupů a přístupů. Nejběžnějším přístupem je oddělení vazu z patní kosti a odstranění patního výběžku pomocí speciálních nástrojů. To snižuje tlak z plantární fascie a odstraňuje patní ostruhu.

Poškození nervů je významným rizikovým faktorem spojeným s zákrokem. Je také možné, aby se i po operaci patní ostruha vrátí. Po zákroku může trvat několik týdnů, než začnete normálně chodit.

Chirurgie je tedy jednou z možností, jak zmírnit bolest spojenou s patními ostruhami. Ale pamatujte, že to není první obranná linie. Lékař jistě nejprve doporučí jiné léčebné metody k řešení bolesti. Většina lidí, kteří mají tento problém, nepotřebují operaci. Ve skutečnosti, více než 90 procent lidí s patními ostruhami se s nimi lépe vypořádá pomocí nechirurgické léčby.

Pokud opatření ze článku vyzkoušíte bez nějakých nadějných výsledků, lékař vám může doporučit jeden ze dvou chirurgických zákroků jako poslední možnost (často ale pouze po 12 měsících neoperační léčby):

Uvolnění plantární fascie

Někdy se mohou vyskytnout patní ostruhy u plantární fasciitidy. To je zánět plantární fascie, což je vláknitá tkáň, která spojuje vaše prsty s patní kostí.

Přílišná zátěž na plantární fascii může způsobit, že se vytvoří patní výběžek. Asi 50 procent lidí s plantární fasciitidou má patní výběžek. Bolest, kterou cítí v nohou, však ne vždy pochází z tohoto výrůstku kosti. Často pochází ze zánětu plantární fascie.

K úlevě od bolesti může lékař provést chirurgický zákrok nazývaný uvolnění plantární fascie. To zahrnuje řezání části vazivového vazu, aby se uvolnilo napětí a zánět v tkáni. Jedná se o ambulantní výkon prováděný klasickou operací nebo endoskopicky. Endoskopická chirurgie je jen minimálně invazivní, což je její velká výhoda.

Odstranění patní ostruhy

Během chirurgického zákroku při uvolnění plantární fascie se chirurg může rozhodnout zcela odstranit patní výběžek. Operace odstranění toho výběžku se neděje při každé operaci (jak by se mohlo zdát). Tento postup je také prováděn buď klasickou operací nebo endoskopickou operací.

Doba zotavení po chirurgickém zákroku v oblasti paty

Obvaz budete nosit jeden až dva týdny po operaci a možná i sádru, chodící nebo kotníkovou dlahu až tři týdny po klasické operaci. Můžete také používat berle. Chirurgická oblast bude oteklá a bolestivá, takže budete muset alespoň několik dní zůstat mimo nohy. Pokud patu po operaci příliš zatížíte, může to oddálit hojení.

Obvykle to může trvat až šest týdnů, než se zotavíte z chirurgického zákroku uvolnění plantární fascie, a až 3 měsíce, abyste se zotavili z operace odstranění ostruhy.

Hodně záleží na tom, jak budete nohu zatěžovat. Osoba se sedavým zaměstnáním může potřebovat jen pár týdnů volna. Pokud vaše práce vyžaduje hodně stání nebo chůze, možná si budete muset vzít i 5 týdnů volna. Poraďte se se svým lékařem o tom, kdy se vrátit do práce.

Rovněž postupujte podle doporučení lékaře po operaci, abyste se rychle zotavili. Například:

 • Berte volně prodejné léky nebo léky na předpis bolesti podle pokynů lékaře.
 • Na operovanou oblast aplikujte studené obklady.
 • Udržujte nohu zvednutou.
 • Omezte pohyb a chůzi ve dnech následujících po operaci.

Jak na prevenci

Můžete zabránit vzniku patní ostruhy nošením dobře padnoucích bot s podrážkami absorbujícími otřesy, takže výběr vhodné obuvi pro každou fyzickou aktivitu je zde důležitý. Dále je důležité zahřívání a protahování před každou činností, i v průběhu aktivit.

Vyhněte se nošení bot s nadměrným opotřebením na patách a podrážkách. Pokud máte nadváhu, zhubnutí může také pomoci předcházet ostruhám v oblasti paty.

A co vy? Jaké máte zkušenosti s patními ostruhami? Budeme moc rádi za tipy a komentáře pod článkem.

VIDEO: Patní ostruha – Cviky na patní ostruhu

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva