Sponzorováno

Ravintsara esenciální olej – účinky a kontraindikace 4.75/5 (8)

Ravintsara esenciální olej - účinky a kontraindikace

Popis esenciálního oleje Ravintsara

Jak napovídá latinský název Cinnamomum camphora, je ravintsara příbuznou kafrovníku. Respektive po tom, co byly kafrovníky importovány do jiných klimatických podmínek, se jejich adaptací změnilo chemické složení rostlinného profilu. Kafr v něm nahradil 1,8 cineol (eukalyptol). Ravintsaře se také říká „Dobrý list“, mělo se za to, že dokáže léčit mnohé neduhy. Esenciální olej z Ravintsary se získává parní destilací listů, je chemickým složením podobný oleji z Eukalyptu radiata. Proto má poměrně hodně společných indikací i kontraindikací.

Je vhodný zejména pro uvolnění dýchacích cest při sezónních onemocněních, působí jako protiinfekční prostředek, usnadňuje vykašlávání a odhleňuje. Jako velmi dobrý antivirový prostředek lze použít také třeba při pásovém oparu. Stimuluje imunitu, funguje jako obecné tonikum a stimulant. Jako protizánětlivý prostředek snižuje výskyt infekčních ložisek, což může pomoci lidem s akné nebo jinými kožními onemocněními. Esenciální olej se může používat samotný nebo ve směsích.

Botanický název: Cinnamomum camphora (L.) J.Presl (cineoliferum)
Čeleď: Myrtaceae (myrtovité)
Destilovaná část rostliny: Listy
Země původu: Madagaskar, Čína
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace listů

Obsah účinných látek v esenciálním oleji z Ravintsary

Oxidy: 1,8 cineol (50-65%), monoterpenoly: a-terpineol (6-14%), linalol, borneol, monoterpeny: sabinen (8-16%), další látky v menším procentuálním zastoupení: estery, seskviterpeny.

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje z Ravintsary

  • proti bolesti svalů a kloubů
  • protizánětlivý
  • celkově analgetický
  • fungicidní
  • antimikrobiální aktivita
  • funguje jako tonikum

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina až jemně nažloutlé barvy
Aroma: Svěží, intenzivní, aromatické, mírně kafrové.

Sponzorováno

Ravintsara esenciální olej je vhodný při

  • respiračních onemocněních
  • bolestech svalů a kloubů
  • jako repelent
  • rekonvalescenci
  • psychické i fyzické únavě
  • je mykolytický

Kontraindikace

Při použití v aromalampě nebo difuzéru inhalujte maximálně 30 minut denně, u dětí 15 minut. Na pozoru by se měli mít lidé s epilepsií a astmatem, není vhodný pro děti do šesti let věku, těhotné a kojící ženy.

Nepoužívejte ve vysokých dávkách ani dlouhodobě, maximálně po dobu deseti dnů. Může způsobit křeče u malých dětí. Může vykazovat interakce s některými léčivy. Při nedodržení terapeutických dávek může způsobit bolest hlavy, nevolnost, zvracení nebo průjem. U citlivých jedinců mohou i terapeutické dávky vyvolat příznaky nevolnosti.

Nepoužívejte vysoké dávky. Při míchání do nosného oleje nakapejte maximálně 5 kapek na 50 ml nosiče. Neužívejte vnitřně, vždy řeďte do nosného oleje, může způsobit alergickou reakci.

Nekapejte do vody, určenou pro celkovou lázeň těla, lze použít pro inhalaci z nádoby s vodou při nachlazení, do nádoby nakapejte maximálně 2 kapky a následně neinhalujte více než po dobu deseti minut. Neaplikujte na poškozenou pokožku nebo sliznice.

Sponzorováno

A co vy? Používáte esenciální oleje pro své zdraví? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále o esenciálních olejích přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva