Lupusová nefritida (Lupus nephritis) – příznaky, příčiny a léčba 4.67/5 (6)

Lupusová nefritida (Lupus nephritis) - příznaky, příčiny a léčbaLupus nephritis je typ zánětu ledvin. Je to běžná komplikace u lidí, kteří mají systémový lupus erythematosus – klasicky známý jako lupus.

Lupus je autoimunitní onemocnění, při kterém váš imunitní systém produkuje proteiny zvané autoprotilátky, které napadají vlastní tkáně a orgány.

Lupus nephritis nastane, když tyto autoprotilátky ovlivní struktury ve vašich ledvinách, které filtrují odpad. To způsobuje zánět ledvin a může vést ke krvi v moči (hematurii), bílkovině v moči (proteinurie), vysokému krevnímu tlaku, zhoršené funkci ledvin nebo dokonce selhání ledvin.

Lupusová nefritida patří mezi nejzávažnější orgánové projevy systémového lupus erythematodes.

Lupusová nefritida a její příznaky

Příznaky lupus nephritis mohou zahrnovat protein ve vaší moči a pěnivou moč. Můžete mít vysoký krevní tlak a vyšší než normální úroveň odpadního produktu vytvořeného vaším tělem, který se nazývá kreatinin. Také můžete zaznamenat otok v rukou, kotníků a nohou.

Příčiny

Lupus nephritis je často způsoben onemocněním lupus. Při něm váš imunitní systém vytváří bílkoviny, které napadají vaše tkáně a orgány. Lupus nephritis je způsoben, když proteiny poškozují schopnost ledvin filtrovat odpad. To má za následek zánět ledvin a může vést ke vzniku krve v moči, bílkovině v moči, vysokém krevním tlaku, špatné funkci ledvin nebo selhání ledvin.

Diagnostika lupusové nefritidy

Chcete-li diagnostikovat lupus nephritis je možné to udělat několika způsoby. Pomoci s diagnózou mohou krevní testy a také analýza vaší moči – tak lékař zjistí, jak dobře fungují vaše ledviny. Může se také použít speciální barvivo vstřikované do paže, aby došlo ke změření toho, jak dobře vaše ledviny filtrují. Lékař také může odebrat a vyšetřit vzorek ledvinové tkáně pro diagnostiku lupusové nefritidy. To se nazývá biopsie ledvin.

Lupusová nefritida se během života vyvine až u 60 % pacientů s lupusem.

Léčba

Neexistuje žádný lék na lupusovou nefritidu. Léčba si klade za cíl, aby se příznaky zlepšily nebo úplně zmizely a aby se nemoc dále nezhoršovala.

Můžete třeba užívat léky ke kontrole krevního tlaku a dodržovat speciální dietu s nízkým obsahem bílkovin a soli. U těžké lupusové nefritidy můžete užívat léky, které omezí váš imunitní systém – omezí se tak napadání zdravých buněk na minimum. Pokud lupus nephritis vede k selhání ledvin, možná budete potřebovat dialýzu, což je postup, který odstraňuje tekutiny a další odpad z krve filtrováním krve přes speciální stroj. Pokud vaše ledviny již nepracují, můžete od dárce potřebovat novou ledvinu.

A co vy? Máte s tímto stavem nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále o ledvinách přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva