Sponzorováno

Lidé co nikdy neměli Covid-19 – náhoda, nebo něco víc? 4.82/5 (11)

  • Vědci studují lidi, které označují jako "Novid", tedy lidi, kteří nikdy Covid-19 neměli (nebo o tom neví), aby se pokusili zjistit, proč nikdy nebyli pozitivně testováni na COVID-19.
  • Mezi faktory, které snižují riziko nákazy, patří podle odborníků očkování, genetická výbava, schopnost pracovat z domova a dodržování bezpečnostních opatření, jako je hlavně fyzický odstup.
  • Vědci nyní berou na vědomí, že počet "Novidů" může začít klesat, protože pandemická omezení se zmírňují a objevují se nakažlivější varianty COVID-19.

Představte si, že se narodíte přirozeně odolní vůči SARS-CoV-2 a nikdy se nebudete muset obávat nákazy nemocí COVID-19 nebo toho, že vir budete šířit. Pokud máte tuto superschopnost, vědci by se s vámi jistě chtěli setkat, aby vás zapsali do své studie.

Po dvou a půl letech pandemie COVID-19 se zdá, že většina lidí ve Evropě měla alespoň jednou pozitivní test na nový koronavirus (nemoc Covid-19). Někteří se dokonce nakazili COVID-19 hned několikrát.

A pak jsou tu lidi „never COVID“ neboli „Novidové“ – lidé, kteří, přestože někdy žijí nebo pracují ve vysoce exponovaných prostředích, nikdy nebyli pozitivně testováni na COVID-19.

Vědci se snaží zjistit proč, v naději, že se jim podaří identifikovat ochranné faktory, které by mohly zabránit tomu, aby ostatní lidé onemocněli.

Odborníci poukázali na několik hlavních faktorů, které mohou Novidům pomoci vyhnout se nemoci. Mezi ně patří:

  • Genetika
  • Očkování
  • Přijmuli bezpečnostní opatření, jako je fyzický odstup a nosili roušku
  • Mohli často pracovat z domova

Pravděpodobně existuje mnoho různých vysvětlení. Jedny z nejdůležitějších jsou věk, načasování a typ imunitní reakce, nemít chronická onemocnění… to vše se podílí na imunitní reakci jedince.

Někteří lidé zase byli více věrní zmírňujícím opatřením, včetně očkování a posilování imunity, nošení roušek, sociálnímu distancování a vyhýbání se davům, práci na dálku a vyhýbání se cestování a místům, která zvyšují riziko. Všechna tato opatření slouží ke snížení rizika nákazy a když se spojí dohromady, mohou poskytnout významnou ochranu před infekcí COVID-19.

Roli může hrát genetika

Výzkum z počátku tohoto roku naznačuje, že lidé s určitou genetickou výbavou mohou být náchylnější k infekci nebo vážnému onemocnění COVID-19.

Vědci však poznamenávají, že určité typy genových expresí by také mohly poskytnout ochranný účinek – něco, o čem je již známo, že je to případ jiných infekčních onemocnění.

„Snažíme se pochopit, zda by individuální genetická výbava lidí mohla vysvětlit, proč se někteří nenakazí COVID-19 navzdory intenzivní expozici viru. Abychom tuto hypotézu ověřili, používáme špičkové lidské genetické techniky ke studiu těch lidí, kteří se zdají být přirozeně odolní vůči SARS-CoV-2,“ řekl Dr. András N. Spaan, klinický mikrobiolog z The Rockefeller University v New Yorku.

Některé studie naznačují, že imunitní reakce jednotlivce na jiné zdravotní stavy a nemoci může také poskytnout určitou ochranu proti COVID-19. Například vědci ve studii z května 2022 uvedli, že lidé s potravinovými alergiemi mají zřejmě nižší riziko COVID-19.

Proběhla také nějaká diskuse o tom, zda existuje nějaký ochranný účinek vystavení jiným koronavirům, jako je běžné nachlazení.

Jak to někteří Novidové dokázali? Byli extra opatrní!

Pro některé Novidy by to, že nebyli vystaveni lidem s nemocí COVID-19, mohlo být jednoduchou odpovědí na to, proč nikdy nebyli pozitivně testováni.

Zde je jeden příklad za všechny:

„Jako inženýr síťové bezpečnosti a podnikatel mám ten luxus, že mohu pracovat z domova. Podařilo se mi zůstat Novidem, i když už nejsem tak opatrný, jako jsem býval na začátku pandemie,“ řekl Andreas Grant, zakladatel Networks Hardware. „Byl jsem velmi přísný, pokud jde o dodržování pravidel, a měl jsem také některá svá vlastní pravidla. Tak třeba i poté, co jsem slyšel, že COVID-19 nemůžete chytit z jídla, pokračoval jsem v ohřívání každého jídla v mikrovlnce. U balených potravin jsem se jich po určitou dobu buď nedotkl, nebo jsem je dokonale umyl. Nosil jsem svou roušku i poté, co ji všichni ostatní oficiálně přestali nosit.

Sponzorováno

Jiní Novidové možná jednoduše nevěděli, že mají nemoc. Třeba CDC odhaduje, že nejméně 70 procent Američanů již mělo infekci COVID-19, přičemž řada z nich se touto nemocí nakazila, aniž by o tom věděla.

Je pravděpodobné, že někteří lidé měli COVID-19 a nevěděli to, protože netestovali. Mohli být asymptomatičtí nebo měli mírné příznaky a připisovali tyto příznaky nachlazení, chřipce nebo alergii.

Když máte super geny

Jedna z teorií o tom, proč se někteří lidé vyhnuli infekci, je, že ačkoli jsou viru vystaveni, nepodaří se mu vytvořit infekci ani poté, co se dostane do dýchacích cest. To by mohlo být způsobeno tím, že SARS-CoV-2 nezískal díky genům přístup k buňkám.

Vědci zjistili, že jakmile se člověk nakazí, rozdíly v imunitní odpovědi na SARS-CoV-2 hrají roli při určování závažnosti příznaků. Je možné, že rychlá a robustní imunitní odpověď těla by mohla v první řadě zabránit replikaci viru ve velké míře.

Účinnost naší imunitní odpovědi na infekci je do značné míry definována naším věkem a naší genetikou. To znamená, že zdravý životní styl rozhodně pomáhá.

Dále například víme, že nedostatek vitaminu D může zvýšit riziko některých infekcí. Nedostatek spánku může mít také škodlivý vliv na schopnost našeho těla bojovat s napadajícími patogeny.

Vědci studující základní příčiny těžkého COVIDu identifikovali genetickou příčinu v téměř 20 % kritických případů. A stejně jako genetika může být jedním z určujících faktorů závažnosti onemocnění, naše genetická výbava může být také klíčem k odolnosti vůči infekci SARS-CoV-2.

Zkoumání lidských buněk

Vědci zkoumali infekci SARS-CoV-2 na nosních buňkách od lidských dárců. Tyto buňky pěstují na plastových miskách, do kterých pak mohou přidat virus a zkoumat, jak buňky reagují. Během výzkumu třeba našli jednoho dárce, jehož buňky díky jeho genům nemohly být infikovány SARS-CoV-2.

Objevili dále některé opravdu zajímavé genetické mutace, včetně několika zapojených do imunitní reakce těla na infekci, které by mohly vysvětlit proč se tento člověk nenakazil.

Existuje také možnost, že předchozí infekce jinými typy koronavirů vede ke zkříženě reaktivní imunitě. Zde může náš imunitní systém rozpoznat SARS-CoV-2 jako podobný nedávno invaznímu viru a spustit imunitní odpověď. Existuje sedm koronavirů, které infikují lidi: čtyři způsobují běžné nachlazení a po jednom způsobuje Sars (těžký akutní respirační syndrom), Mers (respirační syndrom na Středním východě) a COVID.

Jak dlouho tato imunita může trvat, je jiná otázka. Sezónní koronaviry, které se šířily před rokem 2020, byly schopny znovu infikovat tytéž lidi po 12 měsících.

Sponzorováno

Pokud jste se dosud dokázali COVIDu vyhnout, možná máte přirozenou imunitu vůči infekci SARS-CoV-2, nebo jste možná měli jen štěstí. Ať tak či onak, je rozumné pokračovat v přijímání rozumných preventivních opatření proti tomuto viru, o kterém stále víme tak málo.

A dále si o nemoci COVID-19 přečtěte

Zdroje a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva