Esenciální oleje pro dobrý spánek 4.7/5 (10)

Sponzorováno

Esenciální oleje pro dobrý spánekNěkteré esenciální oleje se přirozeně skládají z aromatických molekul, které zbaví stresu a mohou pomoci podpořit relaxaci a spánek. Esenciální oleje neléčí vážné nebo přetrvávající poruchy spánku a neměly by být používány jako náhrada za řádnou lékařskou péči, nabízejí však potenciál, který vám pomůže uvolnit se a usnout, pokud jste vystaveni stresovým situacím.

Esenciální oleje, které pomohou relaxovat

Nejste-li zběhlí v používání aromaterapie a neznáte-li kontraindikace esenciálních olejů, je lepší pro vytváření směsí na podporu spánku kontaktovat školeného aromaterapeuta. Reakce na různé směsi jsou poměrně dost individuální. Při výběru a používání esenciálních olejů dodržujte všechna bezpečnostní opatření a nezapomeňte, že aromaterapie by neměla být používána jako náhrada za lékařské ošetření.

Vždy si zjistěte možné kontraindikace jednotlivých druhů.

Sponzorováno

Které esenciální oleje lze použít do směsí pro dobrý spánek?

Nejlepší způsoby, jak používat éterické oleje před spaním

 • Hodinu před spaním si nakapejte připravenou směs esenciálních olejů do aromalampy nebo difuzéru a nechejte difuzovat po dobu 30 minut, u dětí 15 minut. Nakapejte podle velikosti místnosti maximálně 5 kapek esenciálního oleje nebo směsi, s ylang-ylangem kapejte opatrně, přidejte ho spíše do směsi, vysoké dávkování spouští bolesti hlavy. Naprosto stačí 1 kapka a lze ji doplnit například kadidlem, santalem nebo mandarinkou.
 • Před spaním můžete také použít osobní inhalátor
 • Difúze po celou noc se nedoporučuje
 • Méně je více. Použití příliš velkého množství esenciálního oleje může mít opačný účinek a bude více stimulující. Typickým příkladem je esenciální olej z mandarinky nebo bergamotu, pokud je dávkován v menším množství, uklidňuje, větší dávka má stimulační charakter. Některé druhy esenciálních olejů (třeba levandulí) nepůsobí stejně, levandule lékařská uklidňuje, zatímco lavandin nebo levandule širokolistá stimuluje.
 • Esenciální oleje pro podporu spánku mohou být efektivně začleněny do masážního oleje, který může velmi dobře podpořit relaxaci a nastolit dobrý a kvalitní spánek.

Masážní olej pro dobrý spánek

 • 30 ml rostlinného oleje
 • 6-8 kapek esenciálních olejů

Například: 1 kapka ylang-ylangu, 2 kapky santalu, 3 kapky ho-sho nebo mandarinky.

Pokud nemáte rádi ylang-ylang, můžete přidat petitgrain nebo změnit počet kapek u uvedených esenciálních olejů, lze jej také nahradit například růží.

Sponzorováno

A co vy? Používáte nějak esenciální oleje pro zlepšení spánku? Budeme rádi za tipy a komentáře pod článkem.

Co si ještě přečíst o spánku či esenciálních olejích?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva