Sponzorováno

Cestovní nevolnost (kinetóza) – jak na ni? 4.92/5 (12)

Jak na cestovní nevolnost?

Jak na cestovní nevolnost?

I vám se při delší cestě autem či vlakem většinou rozhoupe žaludek a není vám dobře? Zachovejte klid, nejde o žádnou nemoc. Zkušená lékařka nám poradí, jak se můžeme cestovní nevolnosti vyhnout a co dělat, když nás postihne.

Co je vůbec příčinou cestovní nevolnosti?

Příčinou kinetózy je orgán rovnováhy nacházející se ve středním uchu, který registruje všechny změny související s polohou lidského těla. Pokud mozek dostane od smyslových orgánů hlášení o určitém pohybu (nebo absenci pohybu) a od orgánů rovnováhy dostane hlášení o zcela jiném pohybu, zůstane dezorientovaný a začne tělu vysílat zmatené signály – dostaví se nevolnost. Projevy kinetózy jsou obecně známé, ale nemusí být vždy stejné. Nejlehčí podobu kinetózy charakterizují bolesti hlavy, zívání a nepříjemný pocit celkové vyčerpanosti. Těžší formu může doprovázet studený pot, přičemž dochází ke zvýšenému slinění, nutkání na zvracení a zvracení. Nejtěžší forma kinetózy je mimořádně vyčerpávající, provází ji velmi intenzivně zvracení, odpor k pachem a zvukem a problémy s koordinací. Na vzniku kinetózy se v nemalé míře podílí i psychologický faktor, proto se doporučuje „neprivolávat si“ cestovní nevolnost obavami a u dětí strašením „bude ti špatně“.

Jídlo za to nemůže

Cestovní nevolnost nemá na svědomí zkažený žaludek, i když těžká strava může k ní dopomoci. A přestože většinou vzniká při cestování, špatně vám může přijít i při pohledu z mostu na dravou řeku. „Kinetóza nás trápí tehdy, když se zrakové vjemy a vjemy pohybu či polohy těla dostanou do nesouladu. Vaše tělo v autě či ve vlaku se nehýbe, ale oči vnímají pohyb,“ vysvětlila lékařka.

Co před cestou

Abyste se kinetóze vyhnuli, odbornice doporučuje dobře se před cestou vyspat a sníst jen něco lehkého – necestujte nalačno. „Určitě nepijte žádný alkohol, protože narušuje rovnováhu,“ upozornila nás doktorka. Pokud víte, že to bude s vámi opravdu špatné, užijte preventivně lék proti kinetóze a přibalte si sáček.

Co během cesty

V autě či ve vlaku si sedněte podle možnosti dopředu a ve směru pohybu. Dbejte na pitný režim a knihu raději odložte, neboť i při čtení vám může být najednou špatně. Autosedačku dejte do středu, aby se dítě dívalo dopředu. Vhodné jsou i boční opěrky, které mu zabrání dívat se ven bočními okénky,“ doplnila doktorka. Už při prvních náznacích nevolnosti raději na chvíli přerušte cestu nebo alespoň otevřete okno a zhluboka dýchejte čerstvý vzduch. Nevolnost totiž zhoršují i různé pachy včetně „voňavých“ osvěžovačů v autě.

Sponzorováno

Zabavte děti

Lehčí kinetóza se projevuje pouze zíváním, bolestmi hlavy a celkovou únavou, v tom těžším případě je vám už opravdu špatně, v ústech se hromadí sliny, nutí vás na zvracení. Citlivější bývají ženy a děti. Myslete na to a vezměte do auta oblíbená cédéčka svých ratolestí, abyste odpoutali jejich pozornost od cesty. Můžete se také zahrát různé slovní hry či počítat projíždějící auta podle barvy či značky.

TOP 10 bodů jak předcházet kinetóze

1. Před cestou se dobře vyspěte.
2. Necestujte nalačno (prázdný žaludek reaguje citlivěji), ale nepřejídejte se a zřekněte se velmi sytých a těžko stravitelných jídel.
3. Nepijte alkohol a šumivé nápoje. Doporučuje se popíjet ředěné ovocné šťávy.
4. Nekuřte.
5. Nečtěte.
6. Nedívejte se z bočního okénka; pokud je to možné, seďte ve vozidle vpředu a dívejte se před sebe. V letadle jsou nejmenší výkyvy rovněž v přední části a na lodi je nejméně pohyblivá střední část dolní paluby.
7. Nepohybujte příliš hlavou, opřete se a pokuste se zdřímnout.
8. Pokud si můžete vybrat, cestujte raději v noci, když zrak víceméně odpočívá.
9. Při prvních náznacích nevolnosti si v autě či autobuse otevřete okénko a soustředěně, pomalými nádechy a výdechy, zhluboka dýchejte (nosem). Pak se napijte vody.
10. Užijte před cestou lék proti kinetóze.

ČTĚTE: Jaké bylinky pomáhají na žaludeční nevolnost?

Dostupné volně prodejné léky proti kinetóze

Kinedryl

Je nejúčinnější; vzhledem k tlumící účinky je vhodný spíše při déletrvajících přesunech jak menších výletech; užívá se hodinu před cestou.

Travel-Gum (žvýkací tablety)

Svými účinky se řadí za Kinedryl, má také o něco menší tlumící účinky; tabletu třeba žvýkat asi 10 minut přibližně půl hodiny před cestou.

Cocculine (homeopatikum)

Účinky bývají individuální, doporučuje se vyzkoušet; užívá se den před cestou.

Ginger (antiemetikum / lék proti zvracení)

Doporučuje se při akutních žaludečních potížích a zvracení, těhotenské nevolnosti a cestovní nevolnosti; v případě kinetózy se užívá půl hodiny před cestou.

A co na to doktorka?

Podle doktorky jsou Cocculine a Ginger (zázvor) vhodné zejména pro ty, kteří upřednostňují léky na přírodní bázi a hledají alternativu Kinedryl, ale počítají se slabšími účinky. Avšak v případě kombinace nevolnost, dítě a příliš dlouhá cesta je podle ní vhodnější klasický Kinedryl, který má tlumivý účinek, díky čemuž dítě převážnou část cesty prospí.

Sponzorováno

A jak cestujete bez nevolnosti vy?

A dále si přečtěte

Zdroje a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva