Sponzorováno

Kamfen (Camphene) – konopný terpen – co je to a jaké má účinky? 4.81/5 (16)

  • Terpen nacházející se v rostlině konopí, kamfen, je nejznámější pro své štiplavé aroma a potenciální terapeutické a zdravotní výhody.
  • Studie naznačují, že kamfen může být účinný při léčbě kardiovaskulárních onemocnění a ve směsi s vitamínem C může být kamfen silným antioxidantem, který snižuje oxidační stres v buňkách.
  • Kamfen je bezbarvý krystal, který lze použít jako náhražku kafru, jako vůně nebo k texturizaci pryskyřic a laků. Tento terpen může být také použit jako potravinářská přísada pro zvýraznění chuti.
  • Esenciální oleje, jako je cypřiš a kozlík lékařský, mohou obsahovat stopová množství kamfenu. Kdysi byl kamfen primárním zdrojem paliva pro lampy a byl preferován jako levnější alternativa k velrybímu oleji.

Esenciální olej z cypřiše obsahuje kamfen.

Esenciální olej z cypřiše obsahuje kamfen.

Kamfen je terpen, který se obvykle vyskytuje v určité zelenině, ovoci a bylinkách včetně mrkve, pepře, kopru, fenyklu, muškátového oříšku, tymiánu a dalších. Tento terpen se vyskytuje nejvýrazněji v určitých kmenech konopí. Běžně se používá ve vůních a potravinářských chuťových přísadách díky svým mátovým a citrusovým vlastnostem a kořenitým tónům.

Při aplikaci tento terpen způsobuje chladivý pocit. Je uznáván především pro své terapeutické vlastnosti, které zahrnují protizánětlivé, antibiotické, antioxidační, analgetické a antimykotické účinky. U kamfenu byla prokázána jeho schopnost bojovat s infekcemi a zároveň snižovat záněty a stres.

Je méně známý než pinen nebo myrcen, ale kamfen je jedním z nejrozšířenějších terpenů nalezených v přírodě.

Co je kamfen?

Kamfen je jedním z nejčastěji se vyskytujících terpenů v přírodě, jeví se jako bezbarvý krystal s výraznou, štiplavou vůní kafrového oleje. Často se vyskytuje v esenciálních olejích mnoha rostlin, jako jsou cypřiše, kozlík lékařský, bazalka posvátná, muškátový oříšek, šalvěj, zázvor, neroli a rozmarýn.

Historicky byl kamfen (nacházející se v kafrovém oleji) v 19. století jedním z nejoblíbenějších palivových zdrojů pro lampy, vzhledem k jeho hořlavosti a ceně – byl levnější než velrybí olej. Avšak kvůli těkavosti a hořlavosti kamfenu se přestal používat, protože petrolej se stal známějším a bezpečnějším zdrojem paliva.

Dnes si kamfen stále zachovává řadu použití v každodenních výrobcích pro domácnost. Svíčky s citronelovým olejem a repelenty proti hmyzu často obsahují kamfen, stejně jako mnoho produktů péče o pleť, jako jsou pleťové vody nebo masti.

Je trochu kontroverzní, že některé obojky proti štěkání pro psy používají citronelový olej obsahující kamfen k uklidnění psů a odrazení od štěkání. Mnoho veterinářů však varuje, že citronelový olej může být pro psy toxický.

Zdravotní přínosy kamfenu a jeho použití

Zatímco kamfen je méně známý než jiné terpeny nalezené v konopí, stávající výzkum představuje působivý soubor důkazů poukazujících na to, že kamfen je užitečný při mnoha zdravotních problémech.

Studie z roku 2010, která zkoumala esenciální olej několika rostlin s kamfenem a kafrem, zjistila, že kamfen může v kombinaci s jinými sloučeninami bojovat proti třem různým typům bakterií.

Jiná studie ukázala, že kamfen má antimykotický potenciál proti některým houbám v kombinaci se šalvějovým olejem. Tato zjištění naznačují, že kamfen v konopných produktech může být cennou lokální pomůckou proti dermatitidě, atletické noze a dalším kožním infekcím, i když je zapotřebí více výzkumu.

Další výzkum zjistil, že v kombinaci s vitamínem C a citrusovými oleji je kamfen potenciálně silným antioxidantem, který může přirozeně pomoci zmírnit stres. Tyto znalosti jsou součástí ájurvédského léčebného systému, který často využívá jalovcové bobule obsahující kamfen jako jeden ze svých přírodních léků.

Jako součást esenciálního oleje tulsi studie zjistily, že kamfen může být užitečný jako prostředek proti překrvení, potlačuje kašel a v boji s respiračními chorobami, jako je bronchitida.

Jiné studie na zvířatech také zjistily, že kamfen může pomoci snížit počet lipidů v buňkách, což ukazuje na potenciální užitečnost kamfenu při léčbě kardiovaskulárních onemocnění prostřednictvím snížení lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL), neboli LDL (špatného) cholesterolu.

Sponzorováno

A konečně, studie na potkanech odhalily, že kamfen, spolu s dalšími terpeny, hraje významnou roli při snižování zánětu a tišení bolesti u jedince. Jako takové mohou být kmeny/kultivary konopí s kamfenem nejvýhodnější pro ty, kteří hledají úlevu od bolesti.

Potenciální rizika a vedlejší účinky kamfenu

Kamfen (Camphene) je netoxický pro člověka a bezpečný pro požití i místní použití. Jeho přítomnost v citronelovém oleji však může být toxická pro kočky a psy a měl by být držen stranou u zvídavých zvířat. Kamfenový krystal může ve větším množství dráždit oči, nos a hrdlo.

Kamfen je také vysoce hořlavý a měl by být držen mimo dosah otevřeného ohně, aby se zabránilo riziku hoření a vdechování štiplavého kouře.

Kde lze kamfen najít?

Kamfen je jedním z nejrozšířenějších monoterpenů v přírodě a lze jej přirozeně nalézt v mnoha rostlinách, včetně cypřišů, kozlíku lékařského, bazalky posvátné, muškátového oříšku, šalvěje, zázvoru, neroli a rozmarýnu.

Terapeutické výhody kamfenu

V kombinaci s vitamínem C se kamfen může stát silnou antioxidační silou schopnou přirozeně léčit stres. Terpen se také ukázal jako užitečný při léčbě tak různorodých stavů, jako je atletická noha a také srdeční onemocnění.

Mezi další výhody kamfenu patří tyto jeho vlastnosti:

Je antibakteriální

Jedna studie z roku 2010 hodnotila extrakty z několika rostlin, které obsahovaly kafr a kamfen. Výzkum ukázal, že kamfen, alespoň v kombinaci s kafrem a dalšími sloučeninami, měl antibakteriální účinnost proti třem typům bakterií.

Tyto výsledky naznačují, že topické konopné produkty obsahující kamfen by mohly být prospěšné, nicméně antibakteriální účinky kamfenu nebyly dosud na lidském těle testovány.

Je antifungální

V kombinaci se šalvějovým olejem vykazuje kamfen protiplísňovou účinnost proti takovým onemocněním, jako je atletická noha. Po smíchání do pasty s tulsi nebo bazalkou posvátnou, esenciálním olejem, může být kamfen aplikován přímo na kůži k léčbě plísňových dermatologických onemocnění včetně dermatitidy.

Antioxidant

Citrusové oleje včetně sladkého pomeranče a citronu jsou známé pro svou osvěžující vůni, která povzbuzuje a rozpouští stres.

V kombinaci s citrusovými oleji bylo prokázáno, že kamfen snižuje oxidační stres, který může vést k poškození tkání. Celostní indický systém ájurvédy ví o těchto účincích po tisíciletí. Ájurvédští lékaři využívají olej z jalovcových bobulí obsahující kamfen jako jeden z mnoha přírodních prostředků.

Při respiračních onemocněních

V esenciálním oleji tulsi může být kamfen prospěšný v boji proti respiračním onemocněním, jako je bronchitida. Ve formě zředěné páry může kamfen působit jako prostředek potlačující kašel + antikongestivní nástroj.

Jako léčba kardiovaskulárních problémů (doplněk)

Několik studií na buňkách a zvířatech zjistilo, že kamfen působí jako činidlo snižující hladinu lipidů. Tato zjištění znamenají, že kamfen by mohl léčit kardiovaskulární onemocnění, hlavní příčinu úmrtí na celém světě, snížením LDL „špatného“ cholesterolu neboli lipoproteinů s nízkou hustotou.

Na záněty

Studie na hlodavcích ukázaly, že kamfen v kombinaci s jinými terpeny hraje roli při snižování zánětu, což je hlavní složka toho, jak lidé pociťují bolest. Bolest a zánět patří mezi stavy, které lidé nejčastěji uvádějí jako důvody svého užívání konopí.

Role kamfenu v konopí

V konopí vyzařuje kamfen zemitou, pižmovou vůni a vlastnosti zlepšující chuť. Lékařský kanabis obsahující kamfen může pomoci při celkové úlevě od bolesti. V malém množství může být kamfen v konopí vysoce terapeutický při zvládání bolesti a snižování zánětu. Existují také důkazy, že dokáže bojovat s melanomem a nádory.

Sponzorováno

Máte zkušenosti s kamfenem? Napište nám je do komentářů.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva