Sponzorováno

Esenciální oleje na bolesti hlavy 4.77/5 (13)

Je potřeba směs esenciálního a nosného oleje dobře rozmíchat

Je potřeba směs esenciálního a nosného oleje dobře rozmíchat

Bolest hlavy vás může překvapit, když to nejméně čekáte, a může pokazit celý den. Omezí i tu nejlehčí aktivitu a upoutá vás na lůžko, prostě je to velmi nepříjemná čára přes rozpočet. Esenciální oleje mohou pomoci zmírnit bolesti hlavy ze stresu i ty hormonálního původu. Zlepší náladu a zároveň nemusíte sahat po běžných analgetikách.

Esenciální oleje běžně spojené se zmírňováním bolestí hlavy

Nezapomeňte si přečíst bezpečnostní informace o každém esenciálním oleji, který zvažujete použít. Profily jednotlivých esenciálních olejů, jejich vhodnost použití a kontraindikace najdete na našich stránkách. Typicky se esenciální oleje při bolestech hlavy používají rozředěné v nosném oleji na spánky a vzadu na krk. Dávkování je jedna kapka na jednu čajovou lžičku nosiče, je potřebné směs dobře rozmíchat. Jinak může esenciální olej podráždit kůži. Tak na to pozor.

Esenciální oleje z eukalyptů

Esenciální oleje eucalyptus globulus a eucalyptus radiata obsahují významné množství oxidu 1,8-cineolu. 1,8-cineol působí jak protizánětlivě, tak jako expektorant. Eukalyptové esenciální oleje pomáhají rozproudit krevní oběh a proto jsou vhodné pro bolesti hlavy při nachlazení. Nejsou vhodné pro astmatiky, epileptiky a malé děti do deseti let věku.

Esenciální olej levandule lékařská

Esenciální olej z levandule má vysoké procento esterů (linalyl-acetát), a proto vykazuje protizánětlivé a sedativní vlastnosti. Tento esenciální olej je vhodný, pokud potřebujete zmírnit bolesti hlavy ve večerních/nočních hodinách. Není vhodný pro osoby s nízkým krevním tlakem. Aplikace se hodí při bolesti hlavy ze stresu.

Esenciální olej heřmánek římský

Stejně jako levandule lékařská má i esenciální olej heřmánek římský vysoké procento esterů působí sedativně a proti infekcím. Je stejně tak vhodný ve večerních/nočních hodinách. Nepoužívá se kvůli ceně do aromalampy, ale do masážních olejů proti bolestem hlavy. Je také vhodný při stresových bolestech hlavy.

Esenciální olej máta peprná

Esenciální olej z máty peprné obsahuje významné množství mentolu. Mentol pomáhá uvolnit a zmírnit bolesti hlavy a svalové bolesti. Esenciální olej z máty peprné funguje jako stimulant, není doporučený používat večer a v noci před tím, než uleháte ke spánku. Není vhodná pro astmatiky, epileptiky, děti do deseti let věku.

Sponzorováno

Esenciální olej kadidlo

Esenciální olej kadidlo je velmi vhodný hlavně při hormonálních bolestech hlavy. Je ideální pro ženy při projevech premenstruačního syndromu a při bolestivé menstruaci. Podporuje prokrvení postižené oblasti a napomáhá snižovat projevy bolesti, způsobené hormonálními výkyvy.

Recept na základní olej pro aromaterapeutickou masáž hlavy

Nachystejte si:

 • 30 ml nosného oleje (příklad: jojobový nebo mandlový, olivový)
 • 6-8 kapek vybraných esenciálních olejů z výše uvedeného seznamu
 • lahvička s pipetkou

Poznámka: Pokud si chcete namíchat směs esenciálních olejů a přidat do nich mátu peprnou, budou stačit 2 kapky a přidat další esenciální oleje. Zkuste třeba kombinaci levandule lékařské a heřmánku římského. Směs je nutné pořádně protřepat. Dávejte pozor na kontraindikace. Pokud nechcete míchat směs ve větším množství, není nic lehčího, než si zředit potřebné dávkování přímo při vypuknutí bolesti hlavy přímo do nosného oleje.

Kapejte 1-2 kapky směsi na prsty a vmasírujte na čelo, zadní část krku a nebo spánky. Vyvarujte se kontaktu olejů s očima.

Další doporučené esenciální oleje na tvorbu směsí a jejich ředění

 • Směs č. 1: 4 kapky levandule lékařské, 2 kapky římského heřmánku, 30 ml nosného oleje
 • Směs č. 2: 3 kapky máty kadeřavé, 3 kapky eukalyptus radiata, 30 ml nosného oleje
 • Směs č. 3: 2 kapky helichrysa, 4 kapky římského heřmánku, 30 ml nosného oleje
 • Směs č.4: 3 kapky máty kadeřavé, 3 kapky levandule lékařské, 30 ml nosného oleje

Použití osobního inhalátoru nebo bavlněného odličovacího tamponku

Naneste 1–2 kapky vybraného esenciálního oleje na odličovací tampon a přičichněte si k němu. Bohatě postačí 3 nádechy. Zkuste sílu jedné kapky, pokud nezabere, přikápněte druhou. Ideální pro použití při bolestech hlavy, ale také třeba nachlazení, je osobní inhalátor, do kterého si nakapete potřebné množství esenciálního oleje nebo směsi a můžete si ho nosit třeba do práce nebo školy.

Esenciální oleje by se neměly používat jako náhrada za lékařskou péči. V článku jsou popsány nejčastější příčiny bolestí hlavy. Pokud bolesti hlavy přetrvávají, vyhledejte lékaře, který vám poskytne řádné vyšetření a dokáže posoudit váš celkový zdravotní stav.

Sponzorováno

Používáte esenciální oleje na bolesti hlavy? Jak u vás fungují? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále na toto téma přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva