Sponzorováno

Bazalkový esenciální olej – jaké má účinky na zdraví? 4.79/5 (14)

Bazalkový esenciální olej - jaké má účinky na zdraví?Esenciální olej z bazalky je druh éterického oleje, který je běžně používaný v aromaterapii. Pochází z rostliny Bazalka pravá (lat. Ocimum basilicum). Bazalkový esenciální olej nám nabízí celou řadu zdravotních výhod. A právě na ně se v dnešním článku zaměříme.

Esenciální olej z bazalky obsahuje řadu látek, o kterých se předpokládá, že zlepšují naše zdraví. Tyto sloučeniny zahrnují i linalool, látku, o které se v několika vědeckých studiích ukázalo, že snižuje stres.

Jak to funguje?

V aromaterapii se má za to, že vdechování aroma bazalkového esenciálního oleje (nebo absorpce bazálního esenciálního oleje kůží) přenáší zprávy do oblasti mozku zapojené do kontroly emocí. Tato oblast mozku, známá jako limbický systém, ovlivňuje také nervový systém. Zastánci aromaterapie naznačují, že éterické oleje mohou ovlivnit řadu biologických faktorů, včetně srdeční frekvence, stresu, krevního tlaku, dýchání a imunitní funkce.

Použití bazalkového oleje

V alternativní medicíně se bazalkový esenciální olej obvykle používá při následujících zdravotních problémech:

Kromě toho se říká, že bazalkový esenciální olej zlepšuje náladu, zlepšuje trávení, zvyšuje bdělost a uklidňuje bolesti svalů.

Esenciální olej z bazalky se také někdy používá jako odpuzovač hmyzu.

Výhody bazalkového esenciálního oleje pro naše zdraví

Zatímco předběžný výzkum naznačuje, že bazalkový éterický olej může přinést určité zdravotní přínosy, v současné době chybí výzkumné testování zdravotních účinků aromaterapeutického použití. Například několik laboratorních studií zveřejněných v posledním desetiletí ukazuje, že esenciální olej z bazalky může mít protirakovinné, antifungální (protiplísňové) a antibakteriální vlastnosti.

Je super pro pokožku, třeba při akné

Esenciální olej z bazalky se používá lokálně a masíruje se do pokožky. Zvyšuje lesk matně vypadající kůže a vlasů. Hodně se používá v mnoha doplňcích péče o pleť, které tvrdí, že zlepšují tón pleti. Používá se také k léčbě příznaků akné a jiných kožních infekcí.

Třeba studie publikovaná v magazínu Biomedica naznačuje, že esenciální olej z bazalky může pomoci při léčbě akné. Při studii 28 lidí s akné postoupilo 8 týdnů léčby jednou ze čtyř formulí: směsi pomerančového a bazalkového esenciálního oleje, keratolytických léků (druh léků určených k odstranění lézí z kůže), éterických olejů smíchaných s kyselinou octovou (sloučenina, která se někdy používá jako složka v přípravcích pro péči o pleť), nebo keratolytická léčba kyselinou octovou. Na konci studie všechny skupiny vykázaly zlepšení v akné. Největší zlepšení bylo pozorováno u pacientů léčených směsí kyseliny octové. Druhá pak byla směs olejů pomerančového a bazalkového.

Je důležité si uvědomit, že žádná z těchto studií neprokázala aromaterapeutické použití bazalkového esenciálního oleje a že před doporučením bazalkového esenciálního oleje při léčbě jakéhokoli zdravotního stavu je třeba dalšího výzkumu.

Zlepší vaše emoce

Bazalkový éterický olej je užitečný při vypořádání se s pocity úzkosti, strachu nebo nervozity. Posiluje a uklidňuje srdce a mysl, takže je ideální na stres, únavu a může dokonce pomoci člověku v jeho úsilí překonat závislost.

Zabraňuje zvracení

Esenciální olej z bazalky lze použít k prevenci zvracení, zejména pokud je nauzea zdrojem nevolnosti, ale také z mnoha jiných příčin.

Pomáhá při svědění

Tento olej je také dobrou volbou pro omezení svědění při kousnutí a bodnutí od včel, hmyzu a dokonce i od hadů.

Sponzorováno

Zmírňuje bolest

Esenciální olej z bazalky je analgetikum a poskytuje úlevu od bolesti. Proto se tento éterický olej často používá v případech artritidy, různých ran a poranění, popálenin, modřin, jizev, sportovních úrazů (výronů) a bolestí hlavy.

Jak ho používat

V kombinaci s nosným olejem (jako je třeba jojobový, sladký mandlový olej nebo avokádový) lze bazální esenciální olej aplikovat přímo na pokožku nebo přidat do koupele.

Esenciální olej z bazalky lze také inhalovat – stříkněte několik kapek oleje na látku nebo tkáň nebo pomocí difuzéru nebo odpařovače jej použijte v aromaterapii.

Populární metody použití éterického oleje z bazalky

 • Použití pomocí difuzéru při studiu nebo čtení. Na podporu uklidnění a dýchání (ano, možná dostanete chuť na caprese).
 • Naneste při nějakém menším podráždění kůže. Při citlivé pokožce zřeďte kokosovým olejem.
 • Naneste místně na unavené nebo bolestivé svaly a klouby.
 • Použijte 1-3 kapky tohoto oleje v receptu, namísto čerstvé nebo sušené bazalky – pro chuť v jídlu.

Upozornění

Esenciální olej z bazalky by neměl být užíván interně (nebo ne bez dozoru zdravotnického pracovníka). Interní použití éterického oleje z bazalky může mít toxické účinky. Před použitím jakéhokoli nového éterického oleje by měl být proveden kožní test. Někoho by třeba tento olej mohl podráždit.

Olej by neměl být nanášen na kůži v plné síle ani v nadměrném množství. Vždy ho smíchejte s nosným olejem. Těhotné ženy a děti by se před použitím éterických olejů měly poradit s lékařem.

Vzhledem k omezenému výzkumu je příliš brzy doporučovat bazalkový esenciální olej jako léčbu jakéhokoli problémového zdravotního stavu. Je také důležité si uvědomit, že samoléčba chronického stavu bazalkovým esenciálním olejem a vyhnutí se nebo oddálení standardní péče může mít vážné následky pro vaše zdraví. Pokud uvažujete o použití éterického oleje z bazalky pro jakékoli zdravotní účely, nejprve se poraďte s lékařem. To je ideální postup.

Alternativy k bazalkovému esenicálnímu oleji

Řada éterických olejů může mít účinky na zdraví podobné výhodám bazalkového éterického oleje. Například bylo zjištěno, že třeba

podporují relaxaci a uvolnění podobně, jako bazalkový esenciální olej.

Na kvalitě oleje sakra záleží!

Dbejte na kvalitu. A to hodně! Není olej, jako olej. Snažte se kupovat co nejkvalitnější esenciální oleje, ani u bazalkového nedělejte výjimku. Kvalitní olej by měl být vyroben z rostlinek, které byly pěstované bez chemických pesticidů a herbicidů.

Sponzorováno

A co vy? Znáte tento olej? Používáte ho? Jak si ho chválíte? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

O jakých esenciálních olejích si u nás můžete ještě přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva