Esenciální olej Rhododendron (Rhodendron anthopogon D.Don.) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.86/5 (7)

Rhodendron anthopogon

Rhodendron anthopogon

Popis esenciálního oleje Rhododendron (Rhodendron anthopogon D.Don.)

Rhododendrony jsou stálezelené keře nebo malé stromy, dorůstající do výšky 15 m. Pěstují se po celém světě, hlavně v Himalájích, Číně, Japonsku, ale také v Evropě, třeba na Kavkazu, Sibiři, v oblasti Laponska, v Alpách a Pyrenejích. Botanický název Rhododendronu je Rhodendron anthopogon D.Don. Patří do čeledi Ericaceae (vřesovcovité). Existuje více než 850 různých druhů Rhododendronů. Esenciální olej se získává parovodní destilací květu, někdy i větviček a listů rostliny.

Esenciální olej rhododendron je mírně protizánětlivý a má antibakteriální účinek, je přínosný při problematickou, zanícenou a suchou pokožku. Napomáhá dobře hojit infekce a zabraňuje rozrůstání zánětlivých ložisek. Je vhodný také do anti-agingových řad. Stimuluje obnovu kožních buněk, zlepšuje hojení. Ve vlasové kosmetice napomáhá k dosažení lesku vlasů a vyrovnané pokožky, eliminuje odlupování kůže.

Používá se i jako parfemační činidlo. V moderní aromaterapii se esenciální olej rhododendron používá ke zmírnění nadměrně aktivní a vystresované mysli. Lze jej použít při léčbě impotence a frigidity, má prokrvující účinky. Působí proti křečím nervového původu. Snižuje zánět a působí jako analgetikum při bolestech pohybového aparátu.

Botanický název: Rhodendron anthopogon D.Don
Čeleď: Ericaceae (vřesovcovité)
Destilovaná část rostliny: Hlavně květy
Země původu: Evropa, Asie
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace

Obsah účinných látek v tomto esenciálním oleji

Monoterpeny: beta-ocimen, limonen, pinen 38 až 65%, seskviterpeny: alfa-murolen, beta-karyofylen, delta-kadinen 9 až 30%. Ostatní chemické sloučeniny: seskviterpenoly 5%, monoterpenoly a estery.

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Rhododendron

 • Protikřečový prostředek,
 • nervové tonikum,
 • protizánětlivý,
 • oběhové tonikum.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná, žlutá kapalina.
Aroma: Rhododendron má exotickou, zemitou, balzámovou vůni.

Účinky esenciálního oleje Rhododendron

Vhodný při:

 • křečích a psychickém nepohodlí
 • při zánětech
 • při potřebě rozproudění krevního oběhu
 • při pocitu těžkých nohou
 • při šoku

Kontraindikace

Nesmí se používat v těhotenství, při kojení, u malých dětí do tří let věku, některé zdroje uvádí až šesti let věku kvůli podobnosti s hormonem kortizonem.

U menších dětí je potřeba dávat pozor na dávkování, používat krátkodobě. Nesmí se užívat vnitřně, vždy se musí míchat do nosného oleje. Při předávkování může vyvolat zvracení.

Doba difuzování je 2x 30 minut denně maximálně u dospělých, u dětí 2×15 minut. Dávkování maximálně 3 kapky do nádržky difuzéru podle velikosti místnosti. U dětí poloviční dávkování.

A co vy? Znáte éterický olej Rhododendron? Budeme rádi, pokud nám napíšete do komentářů.

Dále si přečtěte o esenciálních olejích

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva