Sponzorováno

Souvisí tinnitus s genetikou? Je tinnitus i o genech? 4.64/5 (11)

Souvisí tinnitus s genetikou - je tinnitus i o genech?

Tak předně, co je to tinnitus?

Tinnitus je v podstatě popsán jako jakýkoli zvuk, který slyšíte v uších nebo v hlavě a který můžete slyšet pouze vy. Studie zjistily, že více než 8–25% populace má nějakou formu tinnitu. Často přichází v podobě vytrvalého zvonění nebo bzučení. Tento hluk se může lišit výškou a frekvencí a každý prožívá tinnitus alespoň trochu jiným způsobem.

Bez ohledu na to, jakým způsobem tinnitus prožíváte, vždy působí rušivě. Tinnitus může ovlivnit vaši schopnost soustředit se, trávit klidný čas o samotě, čistě naslouchat ostatním a efektivně komunikovat. Může také narušovat spánek a může dokonce způsobit silný stres a úzkost.

Souvisí tinnitus s genetikou?

Krátká odpověď je: Ano, tinnitus může být genetický. Podle studie z roku 2017 mohou být určité formy tinnitu, konkrétně bilaterální tinnitus (tinnitus v obou uších), skutečně dědičné. Podle Christophera R. Cederrotha, lékaře na katedře fyziologie a farmakologie Karolinska Institutet: „Výsledek je překvapivý a neočekávaný, protože ukazuje, že na rozdíl od konvenčního pohledu na tinnitus, který je poháněn faktory prostředí, existuje genetický vliv bilaterální tinnitus, který je výraznější u mužů.“

Tinnitus - ilustrace

Tinnitus – ilustrace

 

I když chápání korelace mezi genetikou a tinnitem je stále poněkud v počátečních fázích, je nesmírně důležité věnovat pozornost tomu, zda se tento stav ve vaší rodinné anamnéze vyskytuje či nikoli. Pokud máte v rodině tinnitus v anamnéze, může být ve vašem nejlepším zájmu naplánovat schůzku s kvalifikovaným audiologem, aby bylo možné posoudit váš sluch.

Sponzorováno

Tinnitus a geny

Nový článek publikovaný tento týden v magazínu JAMA Otolaryngology – Head and Neck Surgery, „Novel Risk Loci in Tinnitus and Causal Inference With Neuropsychiatric Disorders“, našel osm genů a tři lokusy (specifické fixní polohy na chromozomu), které mohou být silně spojeny s tinnitem.

Pokud by se tyto výsledky opakovaly, mohly by vyvrátit současné myšlení, že tinnitus je jen příznakem, a mohly by tvořit základ pro to, aby byl tinnitus považován za neurologický stav.

Studie (kterou najdete na tomto odkaze) také ukázala, že tinnitus sdílí podobnosti s problémy, jako je ztráta sluchu, nespavost a deprese – stavy, které se často vyskytují společně s tinnitem a které také zahrnují více genů.

Genetické značení specifických forem (podtypů) tinnitu může hrát důležitou roli při vývoji lepší léčby tinnitu, včetně léků na tinnitus.

Ačkoli se zdá být stále jasnější, že tinnitus obsahuje i genetický prvek, jiné studie zdůraznily význam faktorů prostředí. Tato interakce mezi mnoha geny a různými faktory prostředí označuje tinnitus jako komplexní stav.

Co si dále o tinnitu přečíst?

VIDEO: Jak na tinnitus?

Sponzorováno

Zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva