Sponzorováno

Šalvějový olej a jeho účinky – jak se dá vyrobit? 4.84/5 (44)

 • Šalvějový olej má řadu potenciálních účinků na zdraví, a to jak fyzického, tak i duševního. Hlavní účinky šalvějového oleje najdete v tomto článku.
 • Má antimikrobiální účinky: Šalvějový olej obsahuje složky s antimikrobiálními vlastnostmi, které mohou pomoci bojovat proti bakteriím, plísním a virům. Může se používat jako přírodní dezinfekční prostředek.
 • Má protizánětlivé účinky: Šalvějový olej obsahuje látky s protizánětlivými vlastnostmi, které mohou pomoci snižovat záněty v těle. Může být užitečný při podpůrné péči při zánětlivých stavů, jako je například artritida.
 • Obsahuje antioxidanty: Šalvějový olej obsahuje antioxidanty, které pomáhají ochraňovat tělo před poškozením způsobeným volnými radikály. Tím může přispívat ke zdraví buněk a tkání.
 • Má uklidňující účinky: Šalvějový olej má pověst uklidňujícího prostředku. Může pomáhat při uvolňování napětí, podporovat relaxaci a snižovat úzkost a stres.
 • Vhodný jako podpora trávení: Šalvějový olej se tradičně používá k podpoře trávení. Může pomáhat stimulovat chuť k jídlu, zlepšovat trávení a snižovat nadýmání.
 • Jako podpora hormonální rovnováhy: Šalvějový olej se často používá jako přírodní podpora hormonální rovnováhy u žen. Může pomáhat při menstruačních potížích, jako jsou bolestivá období nebo příznaky menopauzy.
 • Je zde důležité poznamenat, že při používání šalvějového oleje je vhodné dodržovat doporučené dávkování a konzultovat jeho užívání s lékařem nebo odborníkem na byliny, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky.

Jak se dá použít šalvějový olej a na co je dobrý?

Jak se dá použít šalvějový olej a na co je dobrý?

Šalvěj má obrovskou historii, co se jejího použití týče. A to jako kulinářské a léčivé byliny. A víte, že existuje i šalvějový olej? Povíme si o něm v tomto článku.

Co je vlastně šalvějový olej?

Šalvějový esenciální olej pochází z parou destilovaných listů šalvěje neboli Salvia officinalis. Tato bylinka dostala své latinské jméno ze slova „salvere“, což znamená „zachránit“. To nejlépe vystihuje její terapeutické vlastnosti.

Tato rostlina pochází z jižních evropských regionů, které obklopují Středozemní moře. Historické prameny dokazují, že zejména Římané a Řekové měli šalvěj ve velké oblibě, dokonce ji považovali za posvátnou. Během starověku byla šalvěj používána k ochraně masa a k zabránění zkažení dalších potravin. Podle historických údajů byl šalvějový olej už od nepaměti považován za dobrý jak pro tělo, tak pro mysl.

Existují vlastně 2 druhy šalvějového esenciálního oleje. První je esenciální olej ze Šalvěje muškátové (lat. Salvia sclarea). Druhý pak z klasické Šalvěje lékařské. Oba pochází ze stejné rodiny keřů, ale vlastnostmi jsou od sebe trochu odlišné. Oba oleje mají bledě žlutozelenou barvu, ale olej ze šalvěje lékařské má silnou, kořeněnou vůni, zatímco ten ze Šalvěje muškátové má sladkou, ořechovou vůni. Vzhledem k tomu, že šalvějový olej může v některých případech vyvolat přecitlivělost, je často používán olej ze Šalvěje mušátové, kvůli jeho mírnější povaze.

Použití šalvějového oleje

Tento olej má hodně možností použití. Od léčby běžných stavů, jako jsou trávicí problémy, až po péči o pleť (např. se často přidává do různých kosmetických výrobků).

1. Léčba různých zdravotních stavů

Šalvějový olej je primárně používán pro zmírnění zažívacích obtíží. Může se také použít k léčbě respiračních problémů, menstruačních potíží, houbových infekcí a kožních problémů.

2. Kondicionér na vlasy

Tento olej má pozitivní vlastnosti, které pomáhají odstranit lupy a mastné vlasy. Je skvělý jako kondicionér, může být také použit jako šampon – to díky jeho čisticím účinkům.

3. Pleťový zvlhčovač (moisturizer)

Olej šalvěje je často používán na pleť. Pomáhá zpomalit příznaky stárnutí, jako jsou vrásky a povolená kůže. To je také důvod, proč je často přidáván do výrobků péče o pleť, jako jsou různé anti-ageing krémy, které pomáhají předcházet vráskám, jizvám a dalším nežádoucím změnám pokožky.

4. Laxativum

Slouží také k vyvolání vylučování a pomáhá tak zmírnit zácpu.

5. Stimulant

V aromaterapii se tento olej používá k podnícení mysli a pomáhá s duševní únavou a depresi. Je to mírný přírodní stimulant.

6. Vůně

Šalvějový olej se přidává k mýdlům, toaletním vodám a parfémům kvůli jeho silné vůni.

7. Protiplísňový

Přítomnost kafru a camphenu v tomto esenciálním oleji mu dává antifungální vlastnosti. Tento olej je schopen inhibovat houbové infekce jak uvnitř, tak i zvenčí a poskytuje úlevu od houbových infekcí, jako je úplavice, kožní onemocnění nohou nebo dermatitida. Tato vlastnost je jednou z příčin jeho použití v produktech péče o pleť.

8. Antimikrobiální

Složky v šalvějovém esenciálním oleji, které poskytují ochranu před houbovými infekcemi, také poskytují ochranu před mikrobiálními infekcemi. Proto můžete chránit malé rány a škrábance před vyvojem dráždivých nebo potenciálně nebezpečných infekcí.

9. Antibakteriální

Tento olej je stejně užitečný při potírání bakteriálních infekcí, protože zabíjí bakterie a inhibuje jejich růst v těle. Tato vlastnost může být také použita k léčbě onemocnění, jako jsou bakteriální infekce v uších, nose, hrdle, očích, pohlavních orgánů, močové trubice, tlustého střeva, kůže.

10. Antioxidant

To je možná nejcennější aspekt tohoto esenciálního oleje a důvodem jeho rozsáhlého použití v produktech proti stárnutí a ošetření pleti. Antioxidanty, jak naznačuje název, působí proti oxidantům nebo volným radikálům v těle, což jsou hlavní příčiny stárnutí. Tyto antioxidanty zpomalují stárnutí a zabraňují příznakům stárnutí, jako jsou vrásky, povislá kůže, snížení kvality vidění a sluchu, poruchy mozku, ztráta paměti, degenerace tkání, makulární degenerace a nervové poruchy.

Sponzorováno

11. Super při hojení

Toto je další vlastnost, která díky které má tento olej silné místo ve světě kosmetiky – jako klíčová přísada různých pleťových krémů. Jeho vlastnosti pomáhají eliminovat jizvy, trhliny na pleti, strie, jizvy po akné a neštovicích. Také pomáhá při hojení ran.

12. Expektorant

Může vám pomoci při kašli, nachlazení a infekcích v hrudníku a dýchacích cestách.

Složení šalvějového oleje

Existuje několik druhů šalvějového oleje – v závislosti na určitých faktorech, jako je geografická poloha, klima, část použité rostliny a metoda extrakce. Od toho se pak odvíjí jeho složení.

Převládající složkou všech typů je Thujon (asi 22 až 61 procent). Thujon je předmětem debaty mezi mnoha odborníky kvůli jeho negativnímu vlivu na nervový systém. Výzkum ukazuje, že může způsobit křeče a bývá halucinogenní. Při správném použití a správném množství však šalvějový olej nikdy nevzbuzuje tyto účinky. Další hlavní složky nacházející se v esenciálním oleji ze šalvěje jsou kafr, 1,8-cineol a camphene.

Výhody a benefity šalvějového oleje

Šalvějový esenciální olej má díky svým vlastnostem mnoho výhod pro naše zdraví. Funguje jako účinná antibakteriální látka, která pomáhá inhibovat růst bakteriálních infekcí.

Ve studii publikované v odborném časopise Microbiology 13 bylo zjištěno, že esenciální oleje z eukalyptu, jalovce, máty, rozmarýnu, šalvěje, hřebíčku a tymiánu mají antimikrobiální vlastnosti proti kmenům Enterokok a E. coli rezistentním na antibiotikum vancomycin. Ze všech testovaných olejů výzkumníci zjistili, že tymiánový olej a šalvějový olej vykazují nejlepší výsledky proti uvedeným kmenům bakterií.

V jiné studii, která testovala antimikrobiální a antioxidační vlastnosti rozmarýnových a šalvějových olejů na několika bakteriálních a plísňových kmenech, bylo zjištěno, že oba oleje měly účinné účinky proti E. coli, Salmonella typhi, S. enteritidis a Shigella sonei.

Kromě toho byl esenciální olej ze šalvěje úspěšný také při léčbě řady zdravotních problémů, které postihují nervový systém, krevní tlak, respirační systém a trávicí systém, jakož i metabolické a endokrinní stavy. Další možné přínosy šalvějového oleje jsou:

 • Antiseptické vlastnosti, které činí šalvějový olej ideální pro čištění ran, chirurgických řezů, vředů a podobně.
 • Snižuje účinky vystavení toxinům a omamným látkám a spotřebu nadměrně slaných nebo kořeněných potravin.
 • Pomáhá zlepšovat záněty kůže, střev a vylučovacích cest.
 • Pomáhá při metabolismu potravin, působí jako podpora výroby žlučových a žaludečních šťáv v trávicím systému
 • Pomáhá regulovat menstruační cykly a aktivuje hormony, jako je estrogen.
 • Stimuluje mozek, nervový systém, játra a oběhové i vylučovací systémy.

Jak si vyrobit vlastní šalvějový olej?

Jak už bylo uvedeno v tomto článku výše, šalvějový olej se získává parní destilací. Tento proces pomáhá zachovat užitečné sloučeniny šalvěje – používá pouze teplo a vodu. Při nákupu si prote dejte na extra levné oleje, neboť často obsahují další rozpouštědla, která mohou dráždit pokožku.

Stejně, jako tomu je u jiných rostlinných olejů, můžete si doma vyrobit vlastní šalvějovou olejovou infuzi. Zde je návod:

Co budete potřebovat?

 • Čerstvou rostlinku šalvěje
 • Mrazící tašku
 • Skleněnou nádobu se širokým dnem (misku)
 • Nosný olej, třeba olivový olej
 • Trychtýř
 • Gumová palička
 • Filtr
 • Skleněnou nádobu na uskladnění

Jak postupovat?

 1. Do mrazící tašky nebo sáčku umístěte 1 šálek čerstvé šalvěje. Vytlačte přebytečný vzduch a pomocí pryžové paličky bylinku rozbijte.
 2. Rozdrcenou šalvěj vložte do skleněné nádoby s širokým okem a přidejte půl šálku nosného oleje. Pečlivě misku uzavřete (přikryjte) a umístěte ji na místo, kde je stále teplo (ideálně na slunce). Nechte směs odpočívat po dobu 48 hodin.
 3. Nyní zceďte olej ze směsi a pak ho vraťte zpět do nádoby. Listy šalvěje zlikvidujte.
 4. Chcete-li vytvořit silnější olej, zopakujte první tři kroky.
 5. Umístěte šalvějový olej do barevné skleněné nádoby, abyste zpomalili proces jeho stárnutí. Může být pěkně čerstvý až po dobu jednoho roku, pokud je umístěn ve tmavé nádobě ve skříňce, nebo v chladničce.

Jak použít šalvějový olej?

Šalvějový olej je jako každý jiný esenciální olej – nejprve je třeba ho před použitím zředit nosným olejem. Neupravená silice může způsobit podráždění pokožky.

Existuje několik způsobů, jak používat esenciální olej ze šalvěje:

 • V aromaterapii se používá v odpařováku. Při vdechnutí tento esenciální olej pomůže uklidnit nervy a stimulovat smysly.
 • Jako masážní olej nebo použitý ve vaně, může pomoci relaxovat svaly.
 • Může dokonce pomoci ženám vyrovnat se s menstruačními problémy.
 • Tento olej může být také aplikován lokálně, ale s velkou opatrností, aby se zabránilo nějakým nežádoucím účinkům.

Přestože šalvějový olej je obecně považován za bezpečný pro vnitřní spotřebu, stejně jako jiné esenciální oleje by se nikdy neměl užívat vnitřně bez dozoru zkušeného zdravotnického odborníka.

Šalvějový olej a jeho bezpečnost

Lidé, kteří pijí alkohol, by neměli používat šalvějový olej, protože může zhoršit jejich intoxikaci. Těhotné ženy (olej může způsobit kontrakci dělohy) a kojící ženy (může zpomalit produkci mateřského mléka) by se měly také vyvarovat jeho použití. Protože působí jako stimulant, měli by se lidé s epilepsií nebo hysterii také vyhnout použití tohoto esenciálního oleje.

Šalvějový olej je nebezpečný pouze při použití ve vysokých koncentracích. Jeho obsah thujonu, který je považován za nebezpečný při izolaci, nepředstavuje pro jeho uživatele problém, pokud se olej používá s rozumem a mírně. Mezi dalšími bylinami, které obsahují tuto chemickou sloučeninu, se považuje šalvěj za nejčastěji používanou a nejbezpečnější.

Sponzorováno

A jak používáte šalvějový olej vy? Podělte se v komentářích, budeme rádi.

A dále si o šalvěji přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva