Sponzorováno

Růžová voda na vlasy – v čem může pomoci? 4.71/5 (14)

Růžová voda na vlasy - v čem může pomoci?Použití růžové vody na vlasy nebylo nikdy úplně rozsáhle studováno. Jsou zde ale pozitivní zkušenosti uživatelů. Růžová voda má blahodárné vlastnosti, díky nimž je vhodná pro vlasy a také pro pokožku hlavy.

Co je to vlastně ta růžová voda?

Regenerační růžová voda vhodná ke každodenní péči o pleť. Pleť jemně tonizuje, dodává potřebnou hydrataci a výživu. Ale je vhodná i pro vlasy. Ta nejkvalitnější se vyrábí tradičním parfemářským způsobem z čerstvých květů růže damašské, a to parovodní destilací okvětních plátků této růže – tak vznikne růžová voda.

Pár rychlých faktů o růžové vodě:

  • Růžová voda je mírný stahující prostředek, který může pomoci snížit mastnotu pleti a pomůže s lupy.
  • Má protizánětlivé vlastnosti, díky nimž může být prospěšná pro určité stavy pokožky hlavy, jako je lupénka a ekzémy.
  • Vůně růžové vody je uklidňující a relaxační. I když tato vůně nemusí způsobit, že vaše vlasy budou vypadat krásněji, vůně růžové vody, vám může pomoci pozvednout náladu. Vůně může dokonce pomoci zmírnit bolesti hlavy a snížit podrážděnost.
  • Mnoho žen s kudrnatými vlasy přísahá na schopnost růžové vody uklidnit krepatění vlasů. Umí také přidat vlasům lesk.

Způsoby použití růžové vody pro vaše vlasy

Růžovou vodu si můžete koupit hotovou nebo si ji vyrobit sami. Pokud kupujete růžovou vodu, hledejte takovou růžovou vodu, která neobsahuje přidané konzervační látky, jako je třeba ethanol.

Způsoby použití růžové vody na vlasy jsou v zásadě tyto:

  • Nalijte růžovou vodu na vlasy pro opláchnutí po šamponování nebo po šamponování a kondicionování vlasů. Nechte ji takto ve vlasech nebo po několika hodinách opláchněte čistou vodou.
  • Přidejte růžovou vodu do svého oblíbeného šamponu nebo kondicionéru.
  • Stříkací lahvičkou rozstříkejte růžovou vodu pěkně na vlasy, kdykoli budete chtít omezit krepatění vlasů nebo přidat vůni do vašich vlasů.
  • Naneste růžovou vodu pomocí vatových tamponů přímo na pokožku hlavy. Pro snížení tvorby lupů a svědění ji pěkně jemně vmasírujte. Poté si hlavu umyjte a poté opláchněte.

Domácí recept na růžovou vodu

Pokud si chcete udělat růžovou vodu doma, začněte s půl tuctem voňavých růží. Mnoho hybridních odrůd současných růží bylo pěstováno pro velikost nebo barvu namísto vůně, takže před nákupem k růžím čichejte. Vybírejte samozřejmě kvalitní růže. Budete také potřebovat destilovanou vodu.

Jak postupovat při výrobě:

Sponzorováno

  1. Nejprve jemně odstraňte okvětní lístky růží z jejich stonků a opláchněte je pod teplou tekoucí vodou v cedníku.
  2. Vložte okvětní lístky růží do velké nádoby a podlijte je destilovanou vodou.
  3. Zakryjte nádobu víkem.
  4. Lístky růží podusíme na středním stupni asi 20 minut, nebo dokud plátky neztratí barvu.
  5. Přeceďte okvětní lístky růží z růžové vody a okvětní lístky vyhoďte – již je nebudete potřebovat.
  6. Uchovávejte růžovou vodu v jedné velké nebo několika malých skleněných nádobách na chladném místě, mimo přímé sluneční světlo.

A máme i pár dalších tipů

Jedním z nesporných kladných vlastností růžové vody je její vůně. Zkuste experimentovat s různými typy a kombinacemi růží, abyste zjistili, které vůně se vám nejvíce líbí. Existují stovky odrůd růží a možná i tisíce hybridů, ze kterých si můžete vybrat.

Můžete také zkusit přidat do růžové vody přísady, o nichž je známo, že jsou pro vlasy prospěšné. Patří mezi ně bylinky, jako je Gotu kola, nebo několik kapek éterického oleje, jako je levandulový nebo rozmarýnový. Výběr je na vás.

Další nápady na vlasy

Existují i další nápady, které mohou mít podobné výhody pro vlasy. Můžete například zkusit zředit jablečný ocet vodou a použít jej jako prostředek na opláchnutí pokožky hlavy, abyste snížili výskyt lupů.

Můžete také použít ochlazený rozmarýnový čaj jako prostředek na oplachování vlasů, který uklidní pokožku hlavy a sníží drobné podráždění.

Na co si dát pozor

Růžová voda je pro většinu lidí bezpečná. Pokud jste však alergičtí na růže, nepoužívejte růžovou vodu na vlasy.

Pokud máte silné lupy nebo svědění pokožky hlavy, mohou existovat účinnější, klinicky ověřené léčby, jako jsou šampony proti lupům, které byste možná chtěli vyzkoušet namísto nebo navíc k růžové vodě. Ale i tak růžovou vodu na vlasy zkuste.

Pár slov o růžové vodě

Pěstování růží, růžového oleje a růžové vody začalo někdy před tisíci lety ve starověké Persii, oblasti známé jako dnešní Írán.

Jak je uvedeno výše, růžová voda se vyrábí destilací okvětních lístků růží parou nebo vařící vodou. Typicky se pro tento účel používají nejvoňavější odrůdy růží. Patří mezi ně Rosa canina (divoká růže, známá také jako růže šípková), Rosa damascena (damašská růže) a Rosa centifolia (Růže stolistá).

Sponzorováno

Výsledná směs má jemnou, příjemnou vůni a potenciální kosmetické výhody pro pokožku a vlasy. Zkuste sami a uvidíte.

Co si ještě o růžové vodě přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva