Olej z piniových oříšků (piniový olej) a zdraví – jaké má účinky? 4.94/5 (18)

Sponzorováno

Olej z piniových oříšků (piniový olej) a zdraví - jaké má účinky?Olej z piniových oříšků byl tradičně konzumován v předrevolučním Rusku, léčil žaludeční a střevní potíže. Vzhledem k nízkému kouřovému bodu se piniový olej obvykle nepoužívá při vaření, ale přidává se třeba jako dresink do již připraveného jídla. Zdravotní přínosy spojené s olejem z piniových oříšků se jsou široké – od zmírnění bolesti žaludečních vředů, až ke snížení chuti k jídlu. Pamatujte, že tento olej je pouze doplňkovou terapií a neměl by být považován za alternativu konvenční lékařské léčby (a to pro žádný konkrétní zdravotní problém).

Olej z piniových oříšků a jeho účinky na naši krásu a zdraví

A jak nám tento olej může pomoci? Sepsali jsme pro vás pár bodů, mrkněte na ně:

1. Obsahuje antioxidanty

Zmíněné přínosy oleje z piniových oříšků při napomáhání trávicích poruch pocházejí z vysoké koncentrace antioxidantů v tomto oleji. Podle studie z roku 2008 publikované v časopise Food Chemistry obsahuje olej z piniových ořechů antioxidanty, které bojují s volnými radikály v těle. Antioxidanty tak potenciálně zabraňují vzniku volných radikálů a procesu oxidace, které následně poškozují různé tkáně těla.

2. Snížení LDL cholesterolu v těle

Studie z roku 2004 zkoumala možnost, že olej z piniových oříšků může mít schopnost snížit hladiny LDL v lidském těle. LDL neboli lipoproteiny s nízkou hustotou jsou také známý jako „špatný cholesterol“to kvůli jeho důsledkům na zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění a dalších zdravotních problémů. Zmíněná studie z roku 2004, kterou provedli korejští vědci zjistila, že kyselina, která se nachází v tomto oleji, má účinek snížení LDL. Předpokládá se, že tento účinek byl způsoben kyselinou pinolenovou, která stimuluje játra, aby získala větší množství LDL.

3. Potlačuje chuť k jídlu

Studie provedená v roce 2008 týmem výzkumníků pracujících pro nizozemskou společnost Lipid Nutrition zjistila, že piniový olej působí tak, že potlačuje chuť k jídlu při podávání ženám, které byly po menopauze a měly nadváhu. Tato studie dospěla k závěru, že olej z piniových oříšků by mohl přispět ke snížení celkového příjmu potravy zvýšením takzvaných hormonů sytosti, které rozhodují o fyzické plnosti jedince.

Sponzorováno

4. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny

Olej z piniových oříšků se skládá z nenasycených mastných kyselin, včetně těch, které nejsou syntetizovány v lidském těle – linolové, linolenové kyseliny, které mají antisklerotický účinek. Má normalizující účinek na stěny cév, zvyšuje jejich pružnost a snižuje jejich propustnost. Bylo zjištěno, že kyselina linolová má pro mnohé jedy neutralizační účinek. V tomto ohledu je piniový olej extrémně nezbytný pro populaci, která žije ve městech, kde je atmosféra silně znečištěná plynnými emisemi.

5. Zdroj vitamínu E

Olej obsahuje velké množství vitaminu E (tokoferol, 56 mg na 100 g), který podporuje obnovu mužské potence, dodává energii, pomáhá při nemoci jater, slinivky břišní, střeva, při ateroskleróze a revmatismu. Dále obsahuje také významná množství vitamínů P, A, B, které jsou nezbytné pro normální vývoj a fungování lidského organismu.

6. Bojuje proti H. pylori

Piniový olje je přírodní léčivý přípravek, který se ukázal jako účinný a léčivý při množství problémů u trávicího systému. V lidové medicíně se tento olej používá často k léčbě Helicobacter pylori.

7. Na gastritidu

Pacientům s gastritidou byl předepsán následující program léčby: jedna polévková lžíce oleje z piniových ořechů třikrát denně po dobu dvou měsíců. Výsledkem této léčby bylo to, že bolest žaludku u všech pacientů byla prakticky zcela vyloučena. Příznaky dyspeptické poruchy (nevolnost, pálení žáhy, regurgitace a zvracení) nebyly nalezeny ani u jednoho pacienta. U 28 subjektů proběhla normalizace funkce střev. Podle folikulostimulačních hormonů provedených 20 dní po léčbě 10 subjektů zaznamenalo úplné zotavení z vředů a gastritidy spolu se snížením zánětu žaludeční sliznice a duodenálních vředů. Bylo zaznamenáno 50% snížení počtu případů pevných duodenálních reflexů podle endoskopických a laboratorních vyšetření. Při hodnocení laboratorních testů se objevilo určité snížení kyselosti žaludečních šťáv u jedinců s dříve vysokými kyselými hladinami. Množství biliózního výtoku z žlučníku se zdvojnásobilo. Výzkum ukázal velmi pozitivní účinek použití oleje z piniových ořechů na gastritidu.

Sponzorováno

TIP: Piniové oříšky jsou zdravé – dejte si je

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva