Sponzorováno

Jak si vyrobit ústní vodu doma? 4.75/5 (16)

Jak na domácí ústní vodu?

Jak na domácí ústní vodu?

Halitóza je lékařský název pro chronický zápach z úst. Podle odhadů tento nepříjemný problém trápí každého čtvrtého člověka. O jeho příčinách či způsobech, jak mu předejít, existuje množství informací. My vám přinášíme několik zajímavých receptů na domácí ústní vodu. Jednou z mnoha syntetických látek přidávaných do běžných ústních vod bývá alkohol. Jeho dlouhodobé působení v dutině ústní může vést k oslabení sliznice dásní. Vědci z Univerzity ve Stanfordu provedly výzkum, podle kterého existuje předpoklad, že s rakovinou ústní dutiny může souviset pravidelné používání ústní vody. Pokud se tedy přesto nechcete vzdát ústní vody, vyzkoušejte domácí recept na její přípravu.

Domácí ústní vody

Skořice proti bakteriím, soda proti povlaku

Skořice, na rozdíl od máty, která zápach z úst ve skutečnosti jen překrývá, zabíjí bakterie způsobující zápach. Mezinárodní sdružení pro dentální výzkum zjistil, že lidé, kteří žvýkali skořicovou žvýkačku měli 50procentní pokles pravděpodobnosti výskytu nádoru tlustého střeva oproti lidem, kteří žvýkali mátu.

Med nejenže dodává všemu lepší chuť, ale má i antibakteriální vlastnosti. Med Manuka z Nového Zélandu dokonce obsahuje 127 krát větší množství látky metylglyoxal, která zabíjí bakterie, než akátový med. V každém případě však raději používejte organický med. Citron v tomto případě nahrazuje zmíněnou mátu, která má roli překrýt zápach z úst. Soda odstraňuje povlak a stejně i bakterie. Navíc bylo prokázáno, že soda má bělící účinky.

Skořicově-citronová ústní voda, co na ni potřebujete:

  • 2 citrony
  • 1/2 polévkové lžíce skořice
  • 1/2 kávové lžičky jedlé sody
  • 1,5 kávové lžičky medu
  • 1 šálek teplé vody
  • láhev či sklenice s těsnícím víkem

Postup: Skořici, šťávu z čerstvě vylisovaných citronů, med a jedlou sodu spolu naložte do lahve nebo sklenice s těsnícím víkem. Ingredience zalijte šálkem velmi teplé vody (ta roztaje med) a směs dobře promíchejte. Takto připravenou ústní vodu skladujte v lednici, nebo alespoň na chladném místě. V lednici však vydrží i o tři týdny déle. Při použití pak kloktejte jednu až dvě polévkové lžíce po dobu jedné minuty.

Vsaďte na hřebíček a rozmarýn

Karafiáty jsou výborným antiseptikem a také anestetikem, příznivě působí na dýchací cesty. Kromě toho mají výraznou vůni, která při potlačování nepříjemného dechu rozhodně není na škodu.

Sponzorováno

Podobně aromatický je i rozmarýn, který má kromě ústní hygieny opravdu široké využití. Tato nenápadná bylinka zvyšuje krevní tlak, pomáhá uklidnit nervové vyčerpání. Používá se při léčbě revmatismu, astmatu, migrény, kašle. Rozmarýn lze považovat za opravdový životabudič, protože odstraňuje pocit fyzické únavy a vyčerpanosti. Ve větších dávkách je však jedovatý.

Na bylinkovou ústní vodu potřebujete:

  • 2 šálky vařící vody
  • 10 g celých hřebíčků
  • 20 g sušeného rozmarýnu
  • láhev či sklenice s těsnícím víkem

Postup: Hřebíček a rozmarýn zalijte vroucí vodou a nalijte do láhve s těsnícím víkem. Přísady nechte louhovat celou noc. Takto připravenou ústní vodu můžete skladovat jeden týden.

Dech s vůní anýzu

Žvýkání anýzových semínek se doporučuje při páchnoucím dechu a i proto je anýz vhodnou ingrediencí i do domácí ústní vody. Kromě toho, že neutralizuje nepříjemný zápach a pomáhá i při problémech s dýchacími cestami, kašlem či bronchitidou.

Máta je v oblasti dentální hygieny velmi oblíbená pro svou svěží vůni. Má mnoho pozitivních účinků – podporuje funkci jater, posiluje nervovou soustavu, pomáhá při žaludečních potížích či bolestech hlavy, utišuje bolest žlučníku a působí protizánětlivě.

Mátově-anýzová ústní voda a co na ni potřebujete:

  • 2,5 šálku horké vody
  • 1 čajovou lžičku čerstvých listů rozmarýnu
  • 1 čajovou lžičku lístků máty
  • 1 čajovou lžičky semen anýzu
  • Průsvitnou skleněnou láhev

Postup: Bylinky a semínka nechte louhovat, pak přelijte do láhve. Opět kloktejte jen malý doušek a dejte pozor, abyste ústní vodu nepolykali.

Svěží máta pomůže

Skvělý na přípravu domácí ústní vody je i mátový olej, který má antiseptické a tonizující účinky. Pomáhá zmírnit dýchací problémy či nevolnost a zároveň tiší bolest, povzbuzuje mozkovou činnost či odstraňuje únavu.

Mátová ústní voda a co na ni potřebujete

  • 1/2 šálku destilované vody
  • 3 kapky mátového esenciálního oleje (dá se koupit v obchodech s bylinkovými produkty)
  • tmavou skleněnou láhev

Postup: Vodu a mátový olej nalijte do tmavé skleněné láhve. Směs důkladně protřepejte a před každým použitím nezapomeňte protřepat znovu. Do úst si nalijte vždy jen malý doušek vody a kloktejte po dobu 30 sekund.

Sponzorováno

A teď otázka na vás. Používáte pravidelně ústní vody? Jaké? Mrkněte se také na TOP 12 domácích kloktadel.

A dále si přečtěte

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva