Sponzorováno

Jak a podle čeho vybrat ústní vodu? 4.83/5 (12)

  • Při výběru ústní vody je důležité brát v úvahu několik faktorů, abyste získali produkt, který nejenže přispěje k ústní hygieně, ale také bude vyhovovat vašim potřebám a preferencím. V tomto našem článku je několik kritérií, podle kterých můžete vybrat správnou ústní vodu.
  • Účel používání ústní vody: Existuje několik typů ústních vod určených pro různé účely. Například ústní voda na boj s paradentózou může být odlišná od ústní vody na osvěžení dechu. Zvolte takovou ústní vodu, která odpovídá vašim potřebám, zda potřebujete léčebnou, antiseptickou nebo osvěžující ústní vodu.
  • Obsah fluoridu: Pro prevenci zubního zubu je vhodná ústní voda s obsahem fluoridu. Fluorid posiluje zubní sklovinu a chrání zuby před kazem. Zkontrolujte proto množství fluoridu v ústní vodě.
  • Absence alkoholu: Některé ústní vody obsahují alkohol, což může způsobit vysoušení úst a nepříjemné pocity. Pokud máte citlivá ústa nebo suchou ústní sliznici, zvažte ústní vodu bez alkoholu. Já doporučuji vždy kupovat ústní vodu bez alkoholu.
  • Doporučení od lékaře nebo zubaře: Pokud máte zvláštní zdravotní potíže nebo požadavky na ústní hygienu, konzultujte svého zubaře nebo lékaře a dejte si doporučení ohledně vhodné ústní vody. Určitě vám rád poradí.
  • Kvalita: Zkuste vybírat ústní vodu od renomovaných výrobců, kteří dodržují standardy kvality.
  • Pamatujte určitě i na to, že ústní voda by neměla nahradit běžné čištění zubů, ale měla by být používána jako doplněk k důkladné péči o ústní hygienu, která zahrnuje čištění zubů kartáčkem a nití na zuby.

Ústní voda čistí váš chrup od bakterií, chrání před vznikem zánětů a jejím pravidelným používáním můžete předejít nemocem dásní.

Ústní voda čistí váš chrup od bakterií, chrání před vznikem zánětů a jejím pravidelným používáním můžete předejít nemocem dásní.

Ať už jste v různých typech ústních vod nováčky, možná si uvědomujete, že ta ústní voda, kterou používáte, nefunguje, nebo jen chcete najít něco jiného – a výběr správného typu ústní vody pro vás může být skličující úkol. Ulička pro zdraví ústní dutiny je v každém obchodě celkem dlouhá – obvykle máte na výběr mnoho druhů a značek ústní vody, přičemž všechny mají různá tvrzení s různými přísadami. Abychom vám výběr trochu usnadnili, zde je náš užitečný průvodce výběrem ústní vody.

Jaké je aktuální zdraví vaší ústní dutiny?

Aktuální zdraví vaší ústní dutiny hraje velkou roli v tom, která ústní voda bude pro vás nejlepší. Trpíte zápachem z úst (tzv. halitózou) nebo xerostomií (sucho v ústech)? Hrozí vám zánět dásní? Jsou vaše zuby v pořádku? Máte citlivé zuby nebo dásně? Tyto informace jsou důležitější, než si možná uvědomujete.

Zápach z úst

Zápach z úst (také známý jako halitóza) se může pohybovat od mírného po velmi závažný a může být trapný nebo dokonce signalizovat závažnější problémy s ústním zdravím. Mnoho lidí trpících mírnějšími nebo dočasnými případy špatného dechu se může rozhodnout pro „kosmetické“ výplachy úst. Tyto výplachy jsou primárně za účelem maskování zápachu z úst; neřeší ani neléčí příčiny halitózy. Ústní vody jsou v pořádku, pokud jde jen o to, že jste snědli cibuli k obědu a chcete skrýt zápach. Pokud však máte trvale špatný dech, může to být známka nadměrného množství bakterií, zánětu dásní, onemocnění dásní nebo jiných problémů s ústním zdravím. V tomto případě byste se měli poradit se svým zubařem, abyste zjistili příčinu halitózy.

Suchá ústa

Pokud máte sucho v ústech (také známou jako xerostomie), chcete se rozhodně vyhnout ústním vodám s alkoholem. Alkohol pouze dále vysuší vaše ústa, zhorší příznaky a zvýší vaše nepohodlí. Osoby trpící xerostomií by měly při procházení uličkou pro ústní péči vybrat ústní vodu bez alkoholu. Pokud jsou vaše příznaky sucha v ústech obzvláště závažné – a pouhé vyloučení alkoholu z vaší rutiny ústní péče nestačí – můžete si koupit i umělé sliny a speciální výplachy určené k úlevě od sucha v ústech.

Gingivitida a onemocnění dásní

Ať už ji máte, jste ohroženi nebo jí jen chcete předejít, zánět dásní není žádný menší problém a je třeba ho brát vážně. Pokud chcete chránit svá ústa před těmito problémy, než nastanou, vyberte si ústní vodu, která má antiplakové, antibakteriální, antimikrobiální a/nebo protizánětlivé složky. Pokud vám váš zubař sdělí, že vám hrozí nebo máte zánět dásní nebo onemocnění dásní, pravděpodobně vám předepíše nebo doporučí silnější ústní vodu s chlorhexidinem, která pomůže zabít bakterie a obnoví zdraví vaší ústní dutiny (pokud si budete správně čistit zuby a používat zubní nit).

Citlivost zubů a dásní

Citlivost zubů může být nepohodlná a nepříjemná realita. Existují však ústní vody, které mohou pomoci anestetizovat a/nebo posílit vaše zuby a dentin, aby pomohly snížit nebo zmírnit citlivost zubů. Pokud trpíte citlivostí zubů, vyhledejte zubní vodu, která obsahuje jako aktivní složky citrát draselný, dusičnan draselný, fosforečnan vápenatý, fluorid cínatý a/nebo fluorid sodný. Citrát draselný a dusičnan draselný anestetizují dentin a nervy v zubech. Fosforečnan vápenatý, fluorid sodný a fluorid cínatý posilují zuby a v první řadě brání dráždivým látkám, aby se dostaly do dentinu.

Dětská ústní péče

Pokud hledáte jediný typ ústní vody pro celou rodinu, nebo hledáte ústní vodu jen pro děti, rozhodně vyberte ústní vodu bez alkoholu. Mnoho druhů ústních vod obsahuje alkohol, který může být pro děti při náhodném požití velmi škodlivý. Nejlepší je chybovat v oblasti bezpečnosti. To nechcete.

Sponzorováno

Děti by také neměly používat ústní vodu, pokud jsou mladší šesti let, protože jejich zuby se stále tvoří a jsou náchylné k fluoróze, což je primárně kosmetický problém, který může poškodit strukturu a barvu zubů. Jako další poznámku je důležité uchovávat ústní vodu mimo dosah dětí, protože si mohou myslet, že jde o nápoj, nikoli o výplach úst.

Ochrana a prevence

I když nemáte žádné stávající problémy s ústním zdravím nebo obavy, které byste museli řešit, rozhodně není špatný nápad používat ústní vodu k ochraně vašich zubů a předcházení těmto problémům. Hledejte ústní vody, které obsahují fluor, jež zabraňuje zubnímu kazu a posiluje zubní sklovinu. Použití ústní vody, která obsahuje antiplakové, antibakteriální, antimikrobiální nebo protizánětlivé složky, je dobrý nápad, protože může pomoci předejít řadě závažných zubních problémů, jako je zánět dásní a onemocnění dásní.

Druhy ústních vod

Neexistují žádné univerzální ústní vody, protože pro různé účely jsou vytvořeny různé receptury. Ať už jsou vaše potřeby v oblasti ústní péče jakékoli, můžete si vybrat takovou ústní vodu, která vyhovuje vašim preferencím na základě praktických nebo estetických důvodů.

Antiseptická ústní voda

Jedná se o jednu z nejběžnějších ústních vod, která často obsahuje chlorhexidin glukonát. V kombinaci s pravidelným čištěním kartáčkem a zubní nití může antiseptická ústní voda účinně zabíjet bakterie zubního plaku, které způsobují halitózu (špatný dech) a některé infekce v ústech. Dlouhodobé používání této ústní vody však může způsobit zabarvení zubů – je třeba se vyhnout dlouhodobému používání, pokud to nedoporučí odborník.

Fluoridová ústní voda

Fluoridová ústní voda je určena k prevenci zubního kazu a posílení zubní skloviny. Při používání fluoridu však buďte opatrní, protože fluorid lze nalézt také v zubních pastách a vodě z vodovodu. Příliš mnoho fluoridu může mít nepříznivé účinky na vaše tělo.

Ústní voda na bělení zubů

Jako každá běžná ústní voda může i ústní voda na bělení zubů pomoci zabíjet bakterie a bojovat proti zubnímu kazu. Peroxid vodíku, složka běžně se vyskytující v bělicích ústních vodách, má další výhodu v tom, že snižuje skvrny na zubech, léčí vředy v ústech a tiší bolest v krku. Peroxid vodíku však může být škodlivý při požití, takže mějte na paměti, že jej držte mimo dosah malých dětí.

Přírodní ústní voda

Pokud trpíte citlivostí zubů nebo máte sklony k podráždění úst, dávejte pozor na ústní vodu, která obsahuje přírodní ingredience, jako je mořská sůl, čajovníkový olej nebo jedlá soda. Tento typ ústní vody je typicky bez alkoholu, fluoridů a umělých příchutí, a přesto funguje stejně jako ostatní běžné ústní vody. Jako u každé běžné ústní vody se blíže podívejte na její složky, abyste se dozvěděli více o její účinnosti.

Kosmetická ústní voda

Jak název napovídá, kosmetická ústní voda slouží estetickým účelům tím, že dočasně maskuje zápach z úst. Není formulována tak, aby nabízela stejnou ochranu jako jiné ústní vody, které pomáhají bojovat proti zubnímu kazu.

Je ústní voda na bázi alkoholu lepší?

Na trhu si pravděpodobně všimnete dvou odlišných kategorií ústních vod – alkoholové a bezalkoholové.

Ústní voda na bázi alkoholu

Etanol obsažený v ústní vodě na bázi alkoholu má antibakteriální vlastnosti, které účinně zabíjí choroboplodné zárodky a bakterie v ústech, což snižuje riziko zubních kazů a zánětu dásní. Ústní voda na bázi alkoholu může také vyvolat dojem, že má lepší účinnost díky silnému pocitu pálení.

Může však zhoršit stav pacientů se stávajícím podrážděním úst a bránit hojení vředů v ústech. Drsnost a síla etanolu, zejména ve vysokých koncentracích, může inhibovat produkci slin a časem vést k suchu v ústech.

Některé studie také ukázaly, že pravidelné používání ústní vody na bázi alkoholu může také zvýšit riziko vzniku rakoviny ústní dutiny, ačkoli v tuto chvíli neexistují dostatečné důkazy, které by to dokázaly.

Ústní voda bez alkoholu

Pokud trpíte syndromem pálení v ústech nebo nejste na tento pocit způsobený ústní vodou na bázi alkoholu zvyklí, může být vhodnější ústní voda bez alkoholu. Je obecně bezpečnější a prospěšnější pro osoby s citlivými zuby a dásněmi. Používání ústní vody bez alkoholu může také pomoci zabránit suchu v ústech a nerovnováze dobrých a špatných bakterií v ústech.

Kromě toho je ústní voda bez alkoholu bezpečnější pro zubní výplně a náhrady, aniž by byla ohrožena jejich barva, opotřebení a tvrdost.

Ať už si přejete zlepšit zdraví ústní dutiny nebo vybělit zuby, je důležité najít tu správnou ústní vodu, která vyhovuje vašim potřebám v péči o ústní dutinu. Mějte však na paměti, že používání ústní vody není lékem na ústní problémy. Promluvte si se zubařem o svých problémech se zuby a nezapomeňte si naplánovat pravidelné prohlídky u zubaře, abyste udrželi své orální zdraví pod kontrolou.

A malé shrnutí

Jak všichni dobře víme, nebo bychom vědět měli, klíčem k udržení skvělého zdraví ústní dutiny je držet krok s každodenním plánem používání zubní nitě, kvalitní čištění zubů a používání ústní vody. Tyto tři postupy v kombinaci vám pomohou vyhnout se zubnímu kazu a udržet bakteriální infekce na uzdě. V závislosti na složkách budou mít různé ústní vody různé účinky na vaše zdraví ústní dutiny.

A nejdůležitější věc zmíním nakonec ještě jednou: Existují různé ústní vody vyrobené pro různé věci. Vyberte si takovou, která nejlépe odpovídá vašim cílům v oblasti zdraví ústní dutiny.

Sponzorováno

Kterou ústní vodu a proč používáte vy? Napište mi do komentářů.

A dále si o zdraví ústní dutiny přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva