Naučte své děti jak se správně čistí zuby 4.85/5 (26)

Sponzorováno

Děti a zubyKrásný úsměv je devizou mnoha lidí. Někdo má to štěstí, že se jím může pyšnit bez větší péče. A někdo si musí oddřít každý detail, a přece mu to nijak nezabírá a zuby nemá nic moc. Často je chyba zakořeněná již v dětství. Chcete-li vašemu dítěti pomoci k pěkným zoubkům, naučte ho správně se o ně starat už od mala.
Možná se vám to nebude zdát, ale jen chabé procento lidí si myje zuby přesně tím způsobem, jak by to měli dělat. Naučte se proto správně zacházet s kartáčkem vy a pak to předveďte vašemu prckovi.

Důležité vyplachování a správný kartáček

Prvním důležitým krokem je vypláchnutí si úst vodou. Dostanete tak z nich veškeré zbytky, které by vám překážely v následující hygieně. Předtím, než si vysvětlíme všechny pohyby, měli byste se podívat na svůj zubní kartáček.

Pokud není starší než 3 týdny a přesto má vyvrácené štětinky, značí to, že na zuby příliš tlačíte a tedy si ničíte zubní sklovinu i dásně. Vždy začínáme vnější stranou. Přejde se nejprve horní zadní pravá část a přechází se postupně dopředu. Poté přejděte vlevo a celý postup se stejnými směry zopakujte i dole. Až nakonec se myje žvýkací plocha.

U dětí mezi 12 a 17 rokem je odlišná i samotná technika kroužení kartáčkem. Dospělí si nejprve uvolní povlak a pak už krouží kartáčkem od dásně ke konci zubu, teenageři to mají složitější. Na vnější ploše krouží jen po sklovině, vnitřní myjí od dásní po konec zubů.

Přední zuby musí čistit jednotlivě s kartáčkem položenou přímo na plochu. No a žvýkací část se ošetří malými krouživými pohyby.

Na tvrdý kartáček zapomeňte

Po správné technice musíte klást důraz na výběr správného kartáčku. I když v reklamách vám nabízejí různé lákavé alternativy, stomatologové doporučují tu nejjednodušší. A to konkrétně s rovnými zastřiženými štětinkami, které jsou hustě vsazeny.

Nevynechá totiž ani kousek zubní plochy a důkladněji je vyčistí. Také byste měli kupovat pouze měkké kartáčky. Hotové červené sukno pro zubaře jsou tvrdé nebo středně tvrdé alternativy. Ty totiž velmi ničí zubní skloviny a zejména děti by se jim měli na kilometry vyhýbat.

Sponzorováno

Po nemoci do koše

V ústech se při rozkladu jídla ukládá množství bakterií. Proto je velmi důležité dodržovat pravidelnou hygienu a motivovat děti, aby si zuby myli minimálně dvakrát denně. Kartáček byste měli vyměnit po tříměsíčním užívání.

Pokud však byly děti mezitím nemocné, vyměňte jim kartáček, jakmile se uzdraví. Velmi se v nich totiž drží bacily, které mohou pak navodit návrat neduhu. Při pravidelném čištění chrupu nezapomínejte nakonec ani na škrabku na jazyk. Manipulace s ní je velmi jednoduchá a odstraní se tak největší počet bakterií, které mají za následek nepříjemný zápach z úst. Po ukončení hygieny dbejte na to, aby si děti kartáček důkladně očistili.

TIP: Jak na prevenci proti zubnímu kazu?

Elektrický či normální?

Odpověď je velmi jednoduchá – podle nejnovějších testů je to úplně jedno. Vše je totiž o návycích na správnou techniku ​​čištění. Pokud dítě nemá zájem déle kroužit s elektrickým kartáčkem po zubech, nevyčistí si je dobře stejně jako s tím klasickým.

No a pokud si je umí mýt důkladně, postačí mu na to obyčejný kartáček. Když se chcete přesvědčit, zda vaše dítě provádí ústní hygienu důkladně, stačí koupit v lékárně pilulku , která odhalí všechnu lenost. Po chvilce cucání se nesprávně myté části zubů obarví intenzivní fialovou.

A co zubní pasta?

Výběr zubní pasty není až tak důležitý, jak by se zdál. Jde jen o kosmetickou záležitost, dobré čištění zastoupí všechny její údajné schopnosti. Zaměřte se tedy jen na ověřenou značku, abyste nenatrefili na divné výrobky, z nichž později odhalí ničitele zubní skloviny. Klasická Fluora je úplně dostačující.

Rýže i mořské ryby

Správné mytí zubů by mělo být doprovázeno i zdravou stravou, která posiluje zubní sklovinu. Nepříjemný rybí tuk nahraďte jídly z mořských ryb. Stejnou službu vám udělá i rýže, mléčné výrobky, ovocné šťávy. A na závěr jedno upozornění – žvýkačku dětem doporučujte jen jako nezbytnou část hygieny. Čelist totiž není uzpůsobena na tak častý žvýkací pohyb a způsobujeme tak její poškození. Dovolte ji dětem požvýkat jen půl hodinku a pak ať žvýkačku vyplivnou do koše.

TIP: Potraviny pro zdravé zuby

VIDEO: Jak na správné čištění zubů?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva