Sponzorováno

Funguje kávová dieta? 4.77/5 (13)

Může kávová dieta pomoci s hubnutím?

Může kávová dieta pomoci s hubnutím?

Může se to jevit jako netradiční slovní spojení – kávová dieta. Nemálo z nás si naopak při představě horkého voňavého šálku kávy hned vybaví nějakou laskominu, kterou by se právě takový šálek dal doplnit. Je jedno, jestli je to čerstvý nadýchaný zákusek nebo tabulka čokolády, ale zřejmě skoro nikdo si kávu nespojí s dietou. A přece taková dieta existuje.

Kávová dieta – o co jde?

Kávová dieta je relativně nový dietní plán, který si v zahraničí rychle získává na popularitě. Zahrnuje pití několika šálků kávy denně při současném omezení příjmu kalorií. Kávová dieta byla propagována především knihou The Coffee Lover’s Diet od Dr. Boba Arnota. V této knize Dr. Arnot tvrdí, že pití kávy několikrát denně může zrychlit váš metabolismus, pomůže spálit více tuků, blokovat vstřebávání kalorií a snížit vaši chuť k jídlu. Tedy samé výhody.

K napsání knihy se nechal inspirovat po studiu lidí žijících na malém řeckém ostrově Ikaria, který má velkou populaci zdravých starších lidí. Doktor věří, že jejich zdraví a dlouhověkost jsou výsledkem právě jejich vysokého příjmu kávy bohaté na antioxidanty.

Jak to funguje?

Kávový dietní plán zahrnuje vypití minimálně 3 šálků (720 ml) lehce pražené kávy denně. Důraz je tu kladen hlavně na kvalitu zvolené kávy, takže na kávu ze supermarketu raději nesázejte. Světle pražené kávy mají tendenci být bohatší na antioxidanty než ty tmavě pražené. Dr. Arnot klade zvláštní důraz nejen na druh kávy, kterou si vyberete, ale také na to, jak se připravuje. Doporučuje lehce praženou zrnkovou kávu, kterou si doma čerstvě namelete a připravíte pomocí filtrované vody.

V této stravě můžete mít tolik kávy, kolik chcete – a to s kofeinem nebo bez kofeinu – pokud dosáhnete minima 3 šálků (720 ml). Měli byste se však samozřejmě vyhnout použití cukru nebo smetany. Doporučuje také nahradit jedno jídlo denně domácím zeleným smoothie s vysokým obsahem vlákniny, a vaše další jídla a svačiny by měly mít nízký obsah kalorií, tuků a měly by být bohaté na vlákninu. Také by měl tento stravovací plán obsahovat dostatek ovoce a zeleniny. Autor vybízí čtenáře, aby se vyhýbali vysoce průmyslově zpracovaným potravinám, jako jsou mražená jídla a svačiny, ve prospěch kvalitních zdravých potravin.

Je třeba si však přiznat, že kávová dieta podle Dr. Arnota a zejména jeho vzorový jídelníček spočívá hlavně v omezení příjmu kalorií – pracuje s hodnotou zhruba 1 500 kalorií denně, což je mnohem méně kalorií, než spotřebuje běžný člověk. Je tedy velmi pravděpodobné, že úspěch při hubnutí by se dostavil ne kvůli pravidelnému pití kávy, ale hlavně právě kvůli zásadnímu omezení přijmu kalorií.

Výhody pití kávy

Je všeobecně známo, že káva je bohatá na kofein a antioxidanty zvané polyfenoly, které mají několik zdravotních výhod, včetně snížení rizika vzniku zánětu a poškození volnými radikály. Právě antioxidanty jsou našimi velkými pomocníky v ochraně buněk před stárnutím, či obranou před nemocemi. Je jim také připisován významný podíl na délce našeho života. Nejvíce antioxidantů má podle Dr. Arnota hlavně káva z vysokohorské rovníkové oblasti, takže dle jeho doporučení sáhněte třeba po kolumbijské nebo ugandské.

Pokud jde o vliv kávy na samotný proces hubnutí, tak má káva hned dvě výhody – snižuje chuť k jídlu a urychluje metabolismus. Pití kávy se proto doporučuje zařadit také před nějakou aktivitu, ať už pravidelný trénink nebo cvičení. Tím, že sníží naši chuť k jídlu zároveň pomůže omezit denní příjem kalorií. Avšak vypití kávy 3 – 4,5 hodiny před dalším jídlem už tak velký vliv na příjem kalorií nemá.

Proběhla například studie u 33 osob s normální hmotností až nadváhou, která zjistila, že pití kávy snížilo příjem kalorií právě u osob s nadváhou. Během 3 sezení v této studii dostal každý člověk snídani a buď vodu, kávu nebo kávu s menším obsahem kofeinu. Běžná káva obsahovala 6 mg kofeinu na kg tělesné hmotnosti. Pozorovaní s nadváhou, kteří vypili 200 ml kávy, poté přijali výrazně méně kalorií, ve srovnání s těmi, kteří pili pouze vodu nebo kávu s polovičním množstvím kofeinu.

Další studie u 12 lidí zjistila, že mezi těmi, kteří před jídlem pili kávu bez kofeinu nebo placebo, nebyly žádné rozdíly v příjmu kalorií nebo chuti k jídlu. Je tedy velmi pravděpodobné, že kofeinová káva může skutečně u některých lidí pomoci snížit příjem kalorií. K definitivnímu závěru je však nutné provést ještě další výzkum.

Jednou z již zmiňovaných výhod kávy bylo také zrychlení metabolismu. To zkoumala studie, zaměřená na účinky kávy u 7 zdravých mužů, kteří pracovali přibližně 30 minut a poté vypili asi 1 šálek (250 ml) buď vody, nebo kávy s kofeinem. Ti, kteří pili kávu, spálili mnohem více tuku než ti, kteří vypili jen vodu. Velká část výzkumu kávy a jejího vlivu na metabolismus však byla provedena v 80. a 90. letech a proto by bylo dobré, kdyby nové výzkumy mohly potvrdit tato zjištění.

Sponzorováno

Za všechno může kofein

Samozřejmě, pouze pití kávy nás kil navíc nezbaví, ačkoliv by to bylo bezesporu příjemné. Kofein obsažený v kávě podaný před pravidelným tréninkem pomůže rozjet náš metabolismus a mimo to nás nabudí, takže do cvičení často dáme mnohem více energie. To je také důvod, proč je celá řada zázračných spalovačů tuků a dalších fitness doplňků stravy založena na kofeinu. Ten je zodpovědný za zvýšení hladiny adrenalinu, která zintenzivní činnost srdce, podpoří se vylučování lipidů z tukové tkáně a tuky jsou i lépe využity při cvičení jako zdroj energie pro svaly. A jak už bylo na začátku zmíněno, kofein v našem organismu prodlouží náš výkon ve fitku a v neposlední řadě zvýší naši bdělost při tréninku.

Jaké jsou nevýhody?

Ještě, než se rozhodnete vstát od čtení a rozběhnout se za přípravou čerstvé kávy, bylo by dobré nastínit i druhou stránku, kterou kávová dieta má. Nadměrný příjem kofeinu totiž může mít naopak za následek i některé zdravotní komplikace.

Kofein zvyšuje tlak, může zatížit naše srdce a zároveň má diuretické (močopudné účinky). Zjednodušeně řečeno, při nadměrném příjmu kofeinu můžeme častěji navštěvovat toaletu, čímž dojde nejen k zatížení ledvin, ale také vyloučení více tekutiny močí. A tak lehce přijdeme i množství pro tělo potřebných minerálů, jako například draslík. Ztráta nadměrného množství draslíku může vést až ke stavu zvanému hypokalémie, který může ovlivnit kontrolu svalů a zdraví srdce. Panika však není na místě, hypokalémie vyvolaná kávou je velmi vzácná.

Dříve se také doporučovalo doplnit množství vypité kávy stejným množstvím vody, a i dnes se často v našich oblíbených kavárnách setkáme s vodou servírovanou ke kávě.

Přestože pravidelný příjem velkého množství kofeinu může být pro naše zdravý škodlivý, příjem zhruba 400 mg denně – což odpovídá zhruba 4 šálkům kávy – je obecně považován za bezpečný. Káva vypitá nalačno sice pomůže zahnat hlad a snížit chuť k jídlu, ale pokud patříte k citlivějším jedincům, může vám káva prázdný žaludek spíše podráždit. Dalším nepříjemným důsledkem této kávové diety je skutečnost, že dietní plány, které zahrnují drastické snížení příjmu kalorií, jako například doporučených 1 500 kalorií v této kávové dietě, často vedou k opětovnému získání hmotnosti díky řadě změn, kterými tělo prochází, když mu výrazně omezíme příjem. Když se poté vrátíme k našim pravidelným (zlo)zvykům, dostaví se jev, který určitě znáte pod pojmem jojo efekt. Mimo jiné se tělo časem přizpůsobuje počtu kalorií, které obvykle konzumujeme. Když tedy výrazně snížíme příjem kalorií, tělo se postupně přizpůsobí zpomalením metabolismu a snížením počtu spálených kalorií.

Kávová dieta – sečteno a podtrženo

Je zřejmé, že káva a potažmo kofein v ní obsažený nám může s redukcí naší váhy pomoci. Pokud se však rozhodneme vysloveně pro kávovou dietu spojenou s výrazným omezením kalorií, vystavujeme se riziku následného jojo efektu hned po jejím ukončení.

Napomáhá tomu také leptin, což je hormon, který podporuje pocity plnosti a vysílá signály do našeho mozku, že je na čase skončit s jídlem. Hladiny tohoto hormonu se mohou při nízkokalorické dietě výrazně snížit, což může ve finále paradoxně vést k většímu hladu a větší chuti na jídlo.

Dlouhodobý nadměrný příjem kofeinu může také vést k nespavosti, narušení našich přirozených biorytmů a depresím. Z těchto důvodů není kávová dieta dlouhodobě udržitelná a doporučuje se ji držet dva až maximálně sedm týdnů. Ačkoliv kávu sami milujeme, za nás se přikláníme spíše k udržitelnějšímu způsobu – zvýšení příjmu bílkovin a vlákniny, snížení množství rafinovaných cukrů, které konzumujete, a pravidelné cvičení vám mohou pomoci nechtěná kila zhubnout a hlavně si tento stav dlouhodobě udržet. A klidně si to můžete zpříjemnit šálkem čerstvě připravené vynikající kávy.

Sponzorováno

A co vy? Jak jste na tom s kávou vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o kávě přečíst?

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva