Sponzorováno

Volumetrika (volumetrická dieta) aneb jak hubnout i s plným talířem 4.8/5 (10)

Zkusíte volumetrickou dietu?

Zkusíte volumetrickou dietu?

Volumetrika je stravovací plán navržený tak, aby podpořil hubnutí tím, že budete sytit nízkokalorické potraviny bohaté na živiny.

Jeho účelem je snížit pocity hladu upřednostněním potravin s vysokým obsahem vody a nízkou hustotou kalorií. Podporuje také další zdravé návyky, jako je pravidelné cvičení a vedení deníku o jídle. Volumetrika je nutriční přístup, který zohledňuje denzitu, neboli hustotu potravin.

Přesto se můžete ptát, zda je to pro volumetrika dobrým směrem. Tento článek poskytuje komplexní přehled o volumetrice, včetně její účinnosti při hubnutí.

Co je to volumetrická dieta?

Volumetrická dieta tvrdí, že vám pomůže cítit se velmi sytě a zároveň budete jíst méně kalorií. Vychází z knihy nutriční poradkyně Dr. Barbary Rolls, která poskytuje podrobné pokyny, recepty a informace o tom, jak vypočítat hustotu kalorií vašich oblíbených jídel.

Dieta doporučuje jíst potraviny bohaté na živiny, které mají nízký obsah kalorií a vysoký obsah vody, jako je ovoce, zelenina a polévky. A dále samozřejmě omezuje potraviny s vysokým obsahem kalorií, jako jsou sušenky, bonbóny, ořechy, semena a oleje.

Dr. Rolls tvrdí, že tato omezení vám pomohou cítit se déle sytěji, snížit příjem kalorií a podpořit hubnutí.

Na rozdíl od jiných diet je volumetrická dieta určena k podpoře zdravých stravovacích návyků a měla by být vnímána spíše jako dlouhodobá změna životního stylu než jako krátkodobé řešení. To je směr, který funguje.

Jak tato dieta funguje

Volumetrická dieta rozdělí potraviny do čtyř kategorií na základě jejich kalorické hustoty:

  • Kategorie 1 (velmi nízká hustota kalorií): hustota kalorií nižší než 0,6
  • Kategorie 2 (nízká hustota kalorií): hustota kalorií 0,6–1,5
  • Kategorie 3 (střední kalorická hustota): kalorická hustota 1,6–3,9
  • Kategorie 4 (vysoká hustota kalorií): hustota kalorií 4,0–9,0

Kniha Dr. Rollse poskytuje podrobné informace o tom, jak vypočítat hustotu kalorií. Obecně platí, že byste měli vydělit počet kalorií v konkrétní velikosti porce její hmotností v gramech. Skončíte tak někde na čísle mezi 0 a 9.

Potraviny s vysokým obsahem vody, jako je brokolice, mají obvykle velmi nízkou hustotu kalorií, zatímco dezerty a zpracovaná jídla, jako je hořká čokoláda, mají obvykle vysoké hodnocení v této stupnici.

Typické jídlo ve volumetrické dietě by mělo většinou obsahovat potraviny z kategorie 1 a také potraviny z kategorie 2, které vám pomohou naplnit váš talíř. Můžete jíst malé množství potravin kategorie 3 a velmi omezené porce od kategorie 4.

Sponzorováno

Standardní jídelní plán poskytuje přibližně 1 400 kalorií za den, ale lze jej upravit tak, aby odpovídal vašim kalorickým cílům přidáním dalších svačin nebo zvětšením velikosti porcí.

Ve volumetrické dietě nejsou zakázány žádné potraviny. Ve skutečnosti můžete zařadit potraviny s vysokou kalorickou hustotou úpravou velikosti porcí a úpravou ostatních jídel.

Kromě toho dieta podporuje alespoň 30–60 minut cvičení každý den. To je také důležité.

Měli byste sledovat svou fyzickou aktivitu a příjem potravy v deníku, abyste mohli sledovat svůj pokrok a identifikovat oblasti, které mohou vyžadovat zlepšení.

Funguje volumetrická dieta na hubnutí?

Ačkoli jen málo studií zkoumalo specificky volumetrickou dietu, výzkum naznačuje, že její hlavní principy opravdu napomáhají hubnutí.

Podporuje nízký příjem kalorií

Zvláště efektivní je výběr potravin s nízkou kalorickou hustotou. Protože tyto potraviny mají značný objem, ale mají nízký obsah kalorií, můžete jíst velké porce, aniž byste výrazně zvýšili příjem kalorií .

Pozoruhodné je, že přehled 13 studií na 3 628 lidech svázal potraviny s nižší kalorickou hustotou se zvýšeným úbytkem hmotnosti. Podobně 8letá studie na více než 50 000 ženách spojovala potraviny s vysokou kalorickou hustotou se zvýšeným přírůstkem hmotnosti.

Výběr potravin s nízkou hustotou kalorií může také pomoci omezit chutě a snížit chuť k jídlu, což by mohlo podpořit hubnutí.

Podporuje pravidelné cvičení

Cvičení je další důležitou součástí volumetrické diety.

Dieta doporučuje věnovat se alespoň 30–60 minutám fyzické aktivity denně, což může zvýšit úbytek hmotnosti a tuku zvýšením vašeho energetického výdeje nebo počtu spálených kalorií během dne.

Omezuje zpracované potraviny

Přestože volumetrická dieta nezakazuje úplně žádné potraviny, většina zpracovaných potravin má vysokou kalorickou hustotu a měla by být v rámci plánu omezena. Zpracované potraviny nejen typicky postrádají základní živiny, jako je vláknina, bílkoviny, vitamíny a minerály, ale také obvykle obsahují vyšší obsah kalorií, tuku, cukru a sodíku.

Kromě toho studie spojují pravidelný příjem zpracovaných potravin s vyšším rizikem rakoviny, srdečních onemocnění a předčasné smrti).

Sponzorováno

Tak co? Vyzkoušíte volumetrickou dietu?

A dále si o dietách přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva