Sponzorováno

Instantní káva a zdraví – jak si vede ve srovnání se zrnkovou? 4.86/5 (14)

Jaké účinky má na naše zdraví instantní káva?

Jaké účinky má na naše zdraví instantní káva?

Asi to každý znáte. Brzké, tmavé ráno svádí k posunutí budíku ještě o chviličku, ale čas neúprosně letí a přijít pozdě do práce není zrovna nejlepší start nového dne. A teď to přijde – čím se tedy po ránu probrat a rozběhnout mozek z úsporného režimu? Valná většina z nás si možná představí šálek horké, voňavé kávy. Ale v ranním presu nemá asi každý zrovna časové možnosti na menší kávový rituál zahrnující přípravu kvalitního espressa a tak často vezmeme za vděk i hrnkem (ne všemi oblíbené) instantní kávy. Je to přece tak snadné.

Pár hnědých granulek nebo troška hnědého prášku se zalije horkou vodou a káva je v mžiku připravena. Už jste ale někdy přemýšleli nad tím, co to vlastně instantní káva je, jak vznikla a jak je to s její kvalitou?

Instantní káva – o co vlastně přesně jde?

Zřejmě je jen málo těch, kteří by se v životě s instantní kávou nesetkali. Ale už ne každý by asi dokázal vysvětlit, jak vlastně taková instantní káva vzniká.

Náš tip: Zkuste tuto výbornou a kvalitní kávu

Samotná výroba rozpustné kávy začíná sušením vyextrahovaných (vyluhovaných) mletých pražených zrn kávovníku. Tento silný kávový extrakt se z velmi vysokých teplot (okolo 100 °C) se prudce zchladí na pouhé 4 °C. Právě toto zchlazení má pak velký vliv na budoucí kvalitu instantní kávy. Po zchlazení pak následuje další krok a tím je sušení. To lze provést hned dvěma různými způsoby:

Sušení mražením (Freeze drying)

Během tohoto způsobu sušení se kávový koncentrát ve vakuu zmrazí při teplotách – 40 až – 45 °C. Dojde k tomu, že voda obsažená v kávovém koncentrátu zkrystalizuje. Takto zmrzlý kávový koncentrát se rozemele na požadovanou velikost a použitím metody známé jako sublimace (pevná látka se mění na plyn) jsou led a voda extrahovány ze zmražených granulí. Výsledkem je mražením vysušená káva v menších či větších krystalcích světle hnědé barvy. Tato metoda zpracování je však časově náročnější než druhá zmíněná metoda, kterou je sušení rozprašováním (sprayováním) a tím je také podstatně nákladnější. Za zmínku stojí, že tato metoda sušení vznikla během druhé světové války při pokusech o výrobu trvanlivých potravin pro vojáky.

Sušení sprayováním (Spray drying)

Velmi silný kávový koncentrát se v horní části vysoké sušící věže rozpráší na jemné kapičky. Zároveň je sem přiváděn horký vzduch a na dno zásobníku tak dopadají už postupně se sušící kávové kapičky. Tato metoda je častěji používaná pro svoji ekonomickou nenáročnost. Bohužel pro tento proces je třeba použití velmi vysokých teplot a tak dojde k tomu, že mnoho přirozených vlastností kávy je při něm ztraceno.

Existuje mezi lidmi už poměrně rozšířený mýtus, že instantní káva se připravuje chemicky, dokonce za použití ropy. To je ale samozřejmě nesmysl. Příprava instantní kávy probíhá výhradně za použití fyzikálních principů.

Trocha historie – jak to všechno začalo?

Jednotlivé zdroje se často rozcházejí v tom, jak to vlastně s průmyslem instantní kávy celé začalo. První koncentrovaná směs kávy, mléka a cukru byla vyrobena pro armádu Unie během Americké občanské války pod názvem Essence of Coffee. Když se smíchala jedna čajová lžička směsi s vodou, vznikla jakási tuhá mastná směs, která nebyla příliš populární a tak její výroba byla brzy přerušena. Některé zdroje také uvádějí, že instantní káva byla vynalezena Johnem Dringem v Anglii v roce 1771 a britskou vládou poté patentována jako „kávová směs“. Další zdroje pak odkazují spíše na japonsko-amerického chemika Satori Kato, který předchůdkyni instantní kávy představil z kraje 19. století. Kato představil svoji verzi instantní kávy na Panamerické výstavě v Buffalu v New Yorku někdy mezi lety 1901 a 1910. Kato využil svých zkušeností, které získal při práci v čajovém průmyslu – ve kterém se pokoušel propagovat svůj instantní čaj.

Dalším a velmi důležitým milníkem v historii instantní kávy je zcela bez pochyby Washington Coffee Company. Počátkem dvacátého století si výrobu instantní kávy (už téměř takovou, jak ji známe dnes) nechal patentovat vynálezce a obchodník George Constant Washington, který tímto krokem celý „instantní byznys“ vlastně odstartoval. Společnost zaujala skutečně revoluční přístup k propagaci svého, do té doby jen málo rozšířeného způsobu přípravy kávy. Na počátku 20. století byla mezi lidmi poměrně hojně rozšířená myšlenka, že potraviny, ať už jakéhokoliv typu jsou pro tělo lépe stravitelné a využitelné, pokud jsou tepelně upravené. A na toto zacílila právě reklamní kampaň společnosti Washington Coffee Company. Vyzývala lidi k přechodu na instantní kávu proto, že je pro tělo lépe využitelná a stravitelná a také proto, že po ní nezůstává žádný odpad. Hlavně a co by jistě zaujalo zákazníky i dnes, byla levnější. Přesto chuť této kávy byla pořád ještě poněkud nepříjemná. V roce 1938 společnost Nestlé lépe propracovalo do té doby známou verzi instantní kávy a vylepšilo i její chuť. A tím převzala pomyslnou štafetu od W. C. Company. A zde se vracíme zpět k druhé světové válce, která byla dalším důležitým milníkem v historii instantní kávy. Během druhé světové války se totiž díky technologickému vývoji velmi zlepšil i samotný proces výroby instantní kávy. Takže už američtí vojáci si mohli pochutnat na lepší předchůdkyni instantní kávy takové, jak jí známe dnes. Káva byla totiž součástí jídla pro armádu. A právě během druhé světové války se stala káva tak oblíbenou, že po celý jeden rok byla veškerá produkce firmy Nestlé ve Spojených státech rezervována pro vojenské účely. Od té doby se Nescafé stalo jednou z nejznámějších značek na světě.

Sponzorováno

Instantní nebo zrnková?

Vědci v posledních letech zjistili, že ať už byla káva v minulosti jakkoliv démonizována, přesto je její pití pro náš organismus velmi přínosné, co se týče nejrůznějších zdravotních benefitů. Za všechny se nejčastěji zmiňuje její vysoký obsah antioxidantů, které jsou nezbytné pro naše zdraví. Pravidelné pití kávy také významně snižuje riziko nejrůznějších degenerativních onemocnění (třeba Alzheimera), snižuje riziko diabetu II. typu a podle výsledků posledních výzkumů se vědci domnívají, že pravidelná konzumace kávy dokonce působí jako prevence rakoviny.

Jak se ale rozhodnout, kterou z káv zvolit? Aby to bylo možné, je třeba říct si něco k oběma typům kávy. Instantní káva bohužel během celého procesu její přípravy přichází nejen o přínosné složky, které obecně káva má, ale navíc o, u kávy o to snad nejdůležitější – svoje aroma a vůni. Je sice pravda, že při nákladnějším způsobu sušení mrazením si káva svoje aroma zachová víc, než při sušení rozprašováním. Přesto lze říci, že obecně má instantní káva daleko slabší vůni. Toto se však výrobci instantních káv snaží řešit tím, že kávu uměle a často chemicky aromatizují. Také se stává, že ve snaze ušetřit jsou do kávy přimíchávány další příměsi – jako nejrůznější obilniny, cikorka nebo také dokonce fíkový prášek. Takto upravená káva by však měla mít uvedeno na obalu, že se jedná o směs kávového a kávovinového extraktu.

Přestože dietologové zastávají názor, že zdravotní přínosy instantní kávy jsou téměř stejné jako u kávy zrnkové, je třeba zmínit, že instantní káva obsahuje daleko menší objem antioxidantů oproti kávě zrnkové. Stejně tak jsou v ní méně zastoupeny vitamíny či minerály a nejinak je tomu s obsahem kofeinu. Obsah kofeinu u instantní kávy může být až šestkrát menší, než v kávě zrnkové. Jeden šálek instantní kávy obsahuje zhruba 60-80 mg kofeinu, na druhé straně šálek kávy připravené z mleté kávy obsahuje 60-120 mg kofeinu. Samozřejmě záleží na použité odrůdě a způsobu přípravy u mleté, zrnkové kávy.

Jak dopadl „souboj“ káv?

Co říci závěrem? U toho, které kávě vy sami dáte přednost, záleží na mnoha faktorech. Ačkoliv existuje určitě daleko větší zástup odpůrců instantní kávy než jejich zastánců, faktem je, že zdravotní přínosy u instantní kávy jsou jen neznatelně menší než u kávy mleté či zrnkové. Samozřejmě v obou případech závisí na kvalitě kávy, kterou zvolíte. U zrnkové kávy navíc můžete svým výběrem dát přednost určitému druhu (arabica nebo robusta), stupni pražení a také její benefity výrazně ovlivníte způsobem její přípravy (filtr, espresso). U instantní kávy je její hlavní předností její rychlost přípravy, ovšem její chuť či obsah kofeinu už zase tolik neovlivníte.

Dalším faktorem je určitě v neposlední řadě cena. Příprava instantní kávy je nejen rychlejší, ale také levnější. Není k tomu zapotřebí žádných zvláštních pomůcek či kávovarů. Pak tedy závisí také na vašem životním stylu. Pokud jste vášnivý milovník kávy a nedovedete si svůj den představit bez malého kávového rituálu, pak instantní káva nebude nic pro vás, přestože jí dnes dává přednost drtivá většina Skandinávců či Britů.

Jistě jste zaznamenali, že káva se v posledních letech těší skutečně velké oblibě. Specializované a specializovanější kavárny vyrůstají jako houby po dešti a společně s tím roste i náročnost jednotlivých kávomilců. Dnes už téměř každý, kdo se alespoň trochu zajímá obsah svého šálku kávy, dokáže nebo by alespoň měl dokázat vybrat kvalitní kávu dle vlastních preferencí. Stejně tak se snaží i výrobci instantní kávy používat kvalitní kávu pro přípravu té instantní.

Nicméně, i přes všechna zdánlivá pozitiva, jako je rychlost přípravy nebo cena, výroba instantní kávy je ve skutečnosti mnohem dražší než výroba (pražení) kávy zrnkové. To také z důvodu, že na výrobu kilogramu rozpustné kávy je potřeba mnohem více zelených kávových zrn, než na výrobu pražené kávy.

Sponzorováno

Takže záleží zcela na vás, který ze způsobů přípravy a servírování kávy je pro vás příjemnější a dostupnější. V případě, že vyzkoušíte obě varianty, určitě takto nejlépe zjistíte, co je právě pro vás to pravé ořechové. Z hlediska přínosu pro naše zdraví jsou na tom obě zmíněné varianty, i přes protesty odpůrců z řad baristů, téměř podobně.

A co si ještě přečíst o kávě?

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva