Sponzorováno

Vitamín C a Covid-19 – zlepšuje vitamín C průběh nemoci? 4.77/5 (13)

  • Tento článek si klade za cíl informovat o nejnovějších poznatcích o potenciálních aplikacích vitamínu C jako prevence a léčby COVID-19.
  • Existuje několik studií a diskusí o potenciálním využití intravenózního podávání vitamínu C při léčbě nemoci Covid-19, ale zatím neexistuje dostatečný vědecký konsenzus nebo důkazy, které by potvrdily jeho účinnost.
  • Vitamín C hraje důležitou roli ve fungování imunitního systému a je antioxidantem, který může pomáhat snižovat zánětlivé procesy v těle. Existuje několik studií, které naznačují, že vysoké dávky intravenózního vitamínu C mohou mít některé přínosy při řízení zánětu a ovlivňování imunitní odpovědi.
  • Nicméně, v souvislosti s nemocí Covid-19, kde dochází k závažným zánětlivým procesům v důsledku infekce SARS-CoV-2, je nutné brát v úvahu, že vitamín C sám o sobě není považován za léčbu nemoci a neexistuje dostatečný důkaz o jeho účinnosti při boji proti tomuto konkrétnímu viru.
  • Je důležité dodat, že jakékoli rozhodnutí o léčbě nebo doplňování vitamínu C by mělo být konzultováno s lékařem. Intravenózní podávání vitamínu C se obvykle používá v lékařském prostředí a je určeno pro specifické případy, jako jsou kriticky nemocní pacienti, kteří mají nedostatečný příjem živin nebo jsou ve stavu nedostatečné absorpce ústních přípravků vitamínu C.
  • V každém případě je nejlepší spoléhat se na aktuální vědecké poznatky a doporučení o léčbě nemoci Covid-19 ze strany odborníků a zdravotnických autorit.

Některé studie naznačují, že vyšší dávky vitamínu C by mohly mít určité přínosy při snižování závažnosti příznaků a zkrácení doby trvání onemocnění, zejména u pacientů s těžkou formou nemoci COVID-19.

Některé studie naznačují, že vyšší dávky vitamínu C by mohly mít určité přínosy při snižování závažnosti příznaků a zkrácení doby trvání onemocnění, zejména u pacientů s těžkou formou nemoci COVID-19.

Vitamin C, také známý jako kyselina askorbová, je v současné době na předních místech zájmu, pokud jde o boj proti nemoci COVID-19. Zprávy a studie totiž říkají, že intravenózní (IV) vitamín C může dost pomoci lidem trpícím tímto onemocněním.

Už dříve začaly IV klinické studie vitaminu C v Číně a Itálii. Lékaři v těžce postižených oblastech Spojených států také hlásili, že jej zkoušejí používat. Kromě toho se IV vitamín C objevuje v některých pokynech pro kritickou péči o pacienty s COVID-19, jako je Eastern Virginia Medical School (lékařská škola ve východní Virginii).

I když užívání IV vitaminu C není vlastně nic nového, neexistuje dostatek vědeckých důkazů, které by určily, zda funguje proti COVID-19. Ale čtěte dále.

Co je to COVID-19?

COVID-19, infekční onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2, bylo objeveno na konci roku 2019. Virus COVID-19 napadá plíce a způsobuje zápal plic. Horečka, dušnost a ztráta chuti jsou běžné příznaky COVID-19. Asi 2–3 % případů COVID-19 vedou ke smrti. Za poslední roky se vědci a zdravotníci o viru dozvěděli o mnoho více. Do dnešního dne stále probíhá boj o nalezení nejvhodnějších léčebných strategií pro COVID-19. Jednou z hlavních oblastí debaty jsou výživové strategie pro léčbu a prevenci COVID-19.

Co je to vitamín C?

Všichni ho dobře znáte. Minimálně z reklam. Vitamin C je ve vodě rozpustná živina, která je pro člověka nezbytná. Pro snížení rizika chronických onemocnění se ve studiích doporučuje příjem vitaminu C asi 200 mg denně. Konzumujte pět porcí čerstvé zeleniny a ovoce každý den nebo si vezměte doplněk 200 mg vitamínu C, abyste získali 200 mg vitamínu C denně. Toto doporučení se však může lišit v závislosti na populaci.

Protože mnoho lidí věří, že vitamín C je netoxický a zdraví prospěšný, je často konzumován ve velkých množstvích.

Co je intravenózně užívaný vitamín C?

Roztok vitamínu C je zde dodáván přímo do krevního řečiště prostřednictvím žíly, obvykle v paži. K této léčbě je nutný lékařský předpis. Je důležité dostávat IV vitamin C pouze na klinice nebo v jiném lékařském zařízení.

Proč používat intravenózně (IV) vitamín C?

IV vitamin C jde tedy přímo do krevního řečiště. Protože „přeskočí“ žaludek a střeva, vitamin C v krvi stoupá na velmi vysoké hladiny a velmi rychle.

Vitamin C podaný intravenózně stoupá v krvi na velmi vysoké hladiny a velmi rychle.

Vitamin C podaný intravenózně stoupá v krvi na velmi vysoké hladiny a velmi rychle.

 

Co víme o IV vitaminu C v COVID-19?

Dosud lékaři a výzkumníci nemohou říci, jak účinný je IV vitamin C nebo jak by mohl fungovat.

Existují určité vědecké důkazy, že IV vitamin C může být užitečný při léčbě jiných infekcí. Většina zaznamenaného použití IV vitaminu C byla při léčbě rakoviny.

Aby bylo jasno: IV vitamin C není lék na COVID-19. Je to antioxidant a lapač volných radikálů, který má protizánětlivé vlastnosti, ovlivňuje buněčnou imunitu a vaskulární integritu, slouží jako kofaktor při tvorbě endogenních katecholaminů a byl studován u mnoha chorobných stavů, včetně COVID-19.

Syndrom akutní respirační tísně, akutní srdeční problémy, syndrom vícečetné orgánové dysfunkce, septický šok a smrt jsou možné následky u závažnějších případů COVID-19. Předpokládá se, že tyto problémy způsobuje cytokinová bouře, při které virová replikace produkuje masivní uvolňování cytokinů a dalších imunitních stimulů, což vede k hyperzánětu. Nejčastějším zvýšeným cytokinem u kriticky nemocných pacientů s COVID-19 byl interleukin-6 (IL-6) (studie zde). Předběžná zpráva naznačila, že potřeba mechanické ventilace souvisí se zvýšenými hladinami interleukinů 6 (IL-6) a že mírně zvýšené hladiny IL-6 jsou dostatečné k identifikaci jedinců COVID-19 s vysokým rizikem respiračního selhání. Na druhé straně bylo dříve hlášeno, že závažný COVID-19 má vyšší stupeň proliferace, aktivace a cytotoxicity T-buněk v pozdních stádiích onemocnění. V důsledku toho může být u kriticky nemocných pacientů s COVID-19 potlačení cytokinových bouří a záchvatů imunitních funkcí (hyperzánět) vhodnou léčebnou strategií.

Sponzorováno

Vitamin C je jednou ze živin, o kterou se odborná veřejnost zajímá při léčbě a prevenci COVID-19. Vitamin C může mít řadu imunomodulačních mechanismů, které mohou pomoci zmírnit nebo snížit patofyziologii COVID-19. Vitamin C může působit jako antioxidant. Má se za to, že suplementace vitaminu C pomáhá snižovat oxidační poškození a tím předchází zhoršujícímu se poškození vnitřního vaskulárního endotelu.

Bylo navrženo, že vitamín C může také chránit před útokem cytokinů během infekcí SARS-CoV-2 (faktor nekrózy nádorů). TNF-α a další prozánětlivé cytokiny jsou redukovány vitaminem C, zatímco protizánětlivé cytokiny jsou zvýšeny Interleukiny 10 (IL-10). U lidí léčba vitaminem C snižuje IL-6 a inhibuje in vivo uvolňování IL-6 v endotelu indukované endotelinem-1 (ET-1). ET-1 je silný vazokonstrikční peptid, který je také spojován se zápalem plic a dalšími plicními chorobami. V důsledku schopnosti vitaminu C modulovat různé imunomodulační reakce byl vitamin C identifikován jako potenciální léčebný režim COVID-19.

Jak tedy může IV vitamin C fungovat u pacientů s COVID-19?

Existuje několik teorií o tom, jak může IV vitamin C pomoci léčit COVID-19:

  • Velmi vysoké hladiny vitaminu C mohou vytvářet volné radikály, které ničí viry a bakterie. Buňky našeho těla mají obranu proti těmto volným radikálům, ale viry nikoli.
  • Další možností je IV vitamin C obnovuje antioxidační ochranu těla. Vážné infekce mohou velmi rychle spotřebovat vitamín C a další antioxidanty v našem těle.
  • Vitamin C je životně důležitou součástí imunitního systému, ale není důvod si myslet, že IV vitamin C může posílit váš imunitní systém nad normální, zdravý stav. K podpoře zdravé imunity stačí denní vitamín C z potravy nebo doplňků.

Je IV vitamín C bezpečný?

IV infuze vždy vyžadují řádné podání lékařem. Pacienti musí být vyšetřeni, aby se ujistili, že je to pro ně bezpečné. Některé stavy mohou zabránit tomu, aby člověk dostal IV vitamín C.

Z výzkumu vitaminu C a rakoviny víme, že IV vitamin C je bezpečný, pokud jsou dodržovány lékařské pokyny.

Vitamin C jako denní doplněk – preventivní opatření

Terapie vitaminem C má antivirové účinky. Je dlouho známo, že vitamín C se používá k boji proti běžnému nachlazení. Podle slavné teorie Linuse Paulinga ze sedmdesátých let pomáhá příjem vitaminu C snížit náchylnost k infekcím dýchacích cest. Tato teorie zůstala mírně sporná; prodej vitaminu C však na americkém i evropském trhu podstatně vzrostl. Vyvážená strava může naplnit denní potřeby vitamínu C, posílit imunitní systém a snížit tak náchylnost k infekcím dýchacích cest. Nicméně mnoho údajů nepodporovalo příjem perorálních doplňků vitaminu C ke zvýšení imunity. Několik studií ukázalo, že perorální suplementace vitaminu C od COVID-19 vzrostla. Doplňky stravy v těchto studiích proti COVID-19 však nebyly založeny na důkazech. Většina respondentů byla ovlivněna zdravotníky, sociálními sítěmi, rodinou a přáteli. Speakman a kol. uvedli, že v současnosti dostupné důkazy o účinnosti doplňků vitaminu C jsou obecně malé velikosti vzorků a různé dávky. Další výzkumník také potvrdil, že důkazy, které by ospravedlnily doplňky vitaminu C, stále chybí a vyžadují další zkoumání.

Vitamin C jako léčba pro kriticky nemocné pacienty

Režim vitamínu C se používá k léčbě kriticky nemocných pacientů s COVID-19. Observační a následná metaanalytická studie mezi 1 807 pacienty od Gavrielatou uvedla, že kriticky nemocní pacienti s COVID-19 předepsaným vitaminem C nebyli spojeni s nižší úmrtností. Do metaanalýzy bylo zahrnuto pouze šest observačních studií a pět RCT. Další nejnovější systematický přehled a metaanalýza Ao et al., také uvedli, že krátkodobá intravenózní léčba vitaminem C nesnížila riziko závažnosti a mortality u pacientů s COVID-19. Jedním z omezení, na která výzkumníci upozornili, byl malý počet vysoce kvalitních studií zahrnutých do metaanalýzy. Kromě toho se definice závažnosti COVID-19 mezi studiemi liší. V těchto studiích také nebyly dostatečné informace o načasování a trvání terapie.

Na druhou stranu Shakoor a spol. uvedli, že doplňky vitaminu C prokázaly pozitivní zlepšení během infekcí COVID-19. V této souvislosti však nebyly hlášeny žádné klinické studie zabývající se souvislostmi stravy a COVID-19. Na druhé straně již probíhají některé klinické studie s cílem prokázat možnou souvislost několika živin pro léčbu u pacientů s COVID-19.

Závěrem lze říci, že vzhledem k mnoha protichůdným důkazům to vyžaduje důkladnější zkoumání dopadu suplementační terapie vitaminem C na imunitní odpověď pacientů s COVID-19. S jistotou můžeme říci, že u některých pacientů se vitamín C ukázal jako účinný a pomocný.

Studie po celém světě proto postrádají standardizaci a je třeba je synchronizovat. Bylo zjištěno, že mnoho z hlášených studií o intravenózním podávání vitamínu C u kriticky nemocných pacientů je v pilotní fázi.

Několik nedávných studií uvedlo, jak by mohl být vitamin C použit v kombinaci s jinými léky nebo léky v režimu léčby COVID-19. Mnoho z těchto studií je stále v raných fázích, ale přináší některé slibné výsledky. K potvrzení účinnosti těchto léků je však zapotřebí velká a perspektivní kohorta pacientů.

Sponzorováno

Závěrem lze říci, že je zapotřebí více výzkumu účinnosti vitaminu C v prevenci a léčbě COVID-19, zejména RCT a velké kohortové studie.

A o vitamínu C si dále přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva