Sponzorováno

Mateřské mléko pod lupou – jaké je jeho složení? 4.85/5 (13)

Mateřské mléko pod lupouNaše galaxie Mléčná dráha podle řeckých mýtů vznikla z kapek mateřského mléka bohyně Héry, které se rozstříklo po obloze, když odtrhla Herkula od svého ňadra. Podle Inků vznikl život na naší planetě z vroucího oceánu mléka. Egyptská bohyně Izis propůjčovala nesmrtelnost každému, kdo se napil mléka z jejích ňader. Keltové používali mléko pro přípravu nápojů, které zaručovaly nesmrtelnost.

Přímo zázračná moc mateřského mléka

Nad těmito legendami se dnes můžeme pouze pokud pousmát, jsou však nezvratným důkazem, že lidé odhalili zázračnou moc mateřského mléka již na úsvitu dějin. Lidské mléko je unikátní sekret, který obsahuje všechny živiny nezbytné pro optimální růst miminka, čili cukry, tuky, bílkoviny, vitamíny, minerální látky a stopové prvky. Tyto živiny jsou zastoupeny v optimálním množství a poměru. Kromě toho obsahuje i polynenasycené mastné kyseliny, nukleotidy a prebiotické oligosacharidy, jejichž výhody byly vědecky dokázány. Až 70 procent imunitního systému novorozence se nachází v trávicím traktu, proto jeho zdraví zásadně ovlivňuje výživa.

TIP: Čtěte také o složení a jedinečnosti mateřského mléka.

Sponzorováno

Prebiotika nebo probiotika?

Prebiotické oligosacharidy jsou číslo tři v žebříčku nejvýznamnějších složek mateřského mléka. Podporují růst zdraví prospěšných bakterií, čímž zlepšují rovnováhu ve střevě. Mnozí z nás si prebiotika pletou s probiotiky a tyto dva pojmy zaměňují. Obě látky přitom pozitivně ovlivňují střevní mikroflóru i imunitní systém, mezi nimi jsou však podstatné rozdíly. Zatímco probiotika jsou živé organismy (bakterie), prebiotika jsou nestravitelné části stravy, které napomáhají jejich správné činnosti a růstu. Prebiotika jsou jednou z nejvýznamnějších složek mateřského mléka, probiotika jsou jeho součástí pouze v omezené míře.

Výživa i po kojení

Přísun prebiotik a ostatních důležitých živin pro dítě je stejně důležité během kojení v mateřském mléce, jakož i po jeho skončení, dokud se vyvíjí jeho imunita. Bohatým zdrojem prebiotik jsou kromě mateřského mléka zejména ovoce a zelenina, luštěniny a v pozdějším věku i celozrnné výrobky s obsahem vlákniny. Prebiotika obsahují i ​​některé kojenecká mléka, třeba jen pozorně sledovat etikety a vybírat mléka s obsahem prebiotických oligosacharidů GOS a FOS, které mají klinicky ověřené účinky na zdraví dětí. Pokud chcete svému prckovi dopřát prebiotickou bombu, nic nezkazíte mixováním mrkví a fazolkami smíchanou s mateřským či speciálním kojeneckým mlékem.

Sponzorováno

Čtěte také: Které potraviny jsou dobré pro tvorbu mateřského mléka?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva