Bronchitida (akutní zánět průdušek) – příznaky, příčina a léčba 4.89/5 (36)

Sponzorováno

Akutní bronchitida nejčastěji začíná příznaky postižení horních cest dýchacích, "rýmou", a za 3 - 4 dny se zjeví a do popředí dostává suchý kašel

Akutní bronchitida nejčastěji začíná příznaky postižení horních cest dýchacích, „rýmou“, a za 3 – 4 dny se zjeví a do popředí dostává suchý kašel

Akutní bronchitida je zánět postihující sliznici průdušek. Nejčastěji se vyskytuje současně se zánětem dalších úseků dýchacích cest. Je vyvolaná viry (adenoviry, virem chřipky, parachřipky, echoviry, rinoviry), atypickými bakteriemi – mykoplazmaty, chlamydiemi, bakteriemi nebo houbami. Mezi jiné příčiny patří inhalace dráždivých plynů a par, termické vlivy, podráždění při intubaci. Bronchitida se může zkomplikovat zápalem plic.

Příznaky akutní bronchitidy

 • příznaky chřipky – může být zvýšená teplota, únava, slabost, malátnost, bolesti svalů
 • příznaky ze zánětu horních cest dýchacích – rýma, bolest v krku, chrapot
 • suchý kašel, dráždivý kašel – obvykle jeden z prvních příznaků, pak se mění na vlhký kašel s vykašláváním
 • bolest za hrudní kostí
 • později produkce hlenu, nazelenalý, později žlutý, případně příměs krve

Diagnostika akutní bronchitidy

 • anamnéza
 • klinické vyšetření – kašel, typické fenomény při poslechu fonendoskopem
 • rtg hrudníku
 • vyšetření krve – zvýšená sedimentace, zvýšené leukocyty
 • odběr hlenu a jeho vyšetření

Léčba akutní bronchitidy

 • dostatečné množství tekutin, klidový režim, vitamíny, teplý čaj
 • virová infekce nevyžaduje antibiotickou léčbu, sypmtomatická léčba – podle příznaků, antibiotika jsou indikovány při hnisavém sputu
 • mykoplazmata – erytromycin, doxycyklin, bakteriální infekce – amoxicilin, cefin – antibiotika volíme podle původce infekce a citlivosti
 • bronchodilatátory v inhalační formě – jen při obstrukční bronchitidě
 • léky ovlivňující tvorbu hlenu
 • antitusika – potlačují vysilující, suchý a dráždivý kašel.

Akutní Bronchitida u dětí

Výskyt u dětí

Vyskytuje se v každém období dětského věku. Maximum případů je v podzimních a zimních měsících. Přispívajícími faktory jsou alergie, klima, znečištění ovzduší, pasivní kouření a chronické infekce horních cest dýchacích.

Příčiny bronchitidy u dětí

Etiologie je v 90 – 95% virová, vzácnější původcem u starších dětí jsou mikroorganismy ze skupiny mykoplazmat a chlamydií. Bakterie, často přítomné v dýchacím systému, jako jsou např. pneumokoky, mají při vzniku akutní bronchitidy malý význam. Bakteriální infekce je ve většině případů druhotná a použije se na sliznici primárně poškozené virovou infekcí.

Sponzorováno

Klinický obraz

Akutní bronchitida nejčastěji začíná příznaky postižení horních cest dýchacích, „rýmou“, a za 3 – 4 dny se zjeví a do popředí dostává suchý kašel (vyvolaný zejména zvýšeným prokrvením a otokem dýchacích cest), který se za několik dní následkem zvýšené sekrece hlenu stává vlhkým, produktivním. Dítě začíná odkašlávat, nebo hlen polyká. Zpočátku vykašlává bělavý hlen, který se při bakteriální superinfekci stává žlutozeleným. Dítě hůře dýchá, někdy udává bolest na přední straně hrudníku. Záchvaty kašle a polykání většího množství hlenů mohou vyvolat zvracení. Obvykle za 5 – 10 dní se tvorba hlenu v průduškách zmírňuje a kašel postupně ustupuje. Častým průvodním příznakem jsou celkové příznaky typické pro infekční onemocnění, horečka a malátnost. Příznaky nemoci ovlivňuje věk dítěte. U kojenců a batolat je výraznější obstrukce (částečné ucpání, neprůchodnost) dýchacích cest, na které se podílí zánětlivá složka (otok, zvýšené prokrvení a zvýšená tvorba hlenu) a funkční složka (bronchospazmus – sevření hladkého svalstva průdušek). Tuto formu zánětu průdušek označujeme jako obstrukční bronchitida. V klinickém obraze, kromě uvedených příznaků, je typické pískání při výdechu a dušnost.

Komplikace s brochitídou u dětí

U dětí podvyživených, imunodeficitních nebo oslabených chronickými nemocemi se může akutní bronchitida může komplikovat zánětem středního ucha, dutin nebo plic.

Léčba bronchitidy u dětí

Platí obecné zásady léčby akutního onemocnění dýchacích cest u dětí. Základním požadavkem je klid na lůžku a dostatečná dodávka tekutin, lehká strava. Zvlhčování vzduchu a inhalace, spolu s přijímanými tekutinami přispívají ke zředění a zkapalnění hlenů, ty pak mohou být snadněji vykašlány. Při nekomplikovaném průběhu vystačíme symptomatickou léčbu kašle, zejména s přípravky, které zkapalňují hlen v dýchacích cestách, a tím umožňují jeho snazší vykašlávání (Mucosolvan, Ambrobene, Halixol).

Sponzorováno

Kašel tlumíme (antitusiky) pouze tehdy, když je suchý, dráždivý, neproduktivní, záchvatovitý a ruší spánek dítěte. Při produktivním kašli jsou antitusika kontraindikovány. Potlačení kašle znemožňuje vykašlání hlenů, ty pak zůstávají delší dobu v průduškách a doba léčení se prodlužuje. V případech s vyznačenou obstrukcí průdušek jsou vhodné bronchodilatancia, látky rozšiřující průdušky (Ventolin). Pokud přetrvávají horečky, fyzikální nález a klinický stav dítěte se nezlepšuje, výsledky laboratorních vyšetření svědčí pro bakteriální infekci, jsou indikovány antibiotika. Antibiotika se spíše indikují u malých dětí, hlavně kojenců. Průměrná délka podávání je 7 dní.

A co si o bronchitidě ještě přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva