Sponzorováno

Bronchitida (akutní zánět průdušek) – příznaky, příčina a léčba 4.89/5 (36)

 • Bronchitida je zánět průdušek, který je často spojen s respiračními infekcemi. Průdušky jsou trubice, které přivádějí vzduch do plic a jsou rozděleny na hlavní a vedlejší průdušky. Zánět průdušek způsobuje otoky a zúžení dýchacích cest, což může vést k potížím s dýcháním a produkci hlenu.
 • Bronchitida může být akutní nebo chronická. Hlavní příznaky bronchitidy jsou: Kašel: Kašel je jedním z hlavních příznaků bronchitidy. Může být suchý nebo s hlenem. Příznaky infekce: Akutní bronchitida často začíná příznaky respirační infekce, jako jsou bolest v krku, rýma a teplota. Dušnost: Někteří lidé s bronchitidou mohou mít pocit dušnosti nebo potíže s dýcháním. Únava: Onemocnění může způsobit celkovou únavu a slabost. Hlen: Může se objevit zvýšená produkce hlenu, který může být vykašláván.
 • Akutní bronchitida obvykle vzniká v důsledku virové infekce, zejména po nachlazení nebo chřipce. Chronická bronchitida je spojena s dlouhodobým dráždivým podnětem, často s kouřením. V případě chronické bronchitidy přetrvává kašel a jiné příznaky po dobu alespoň tří měsíců v průběhu dvou po sobě jdoucích let.
 • Léčba akutní bronchitidy obvykle zahrnuje odpočinek, dostatečný příjem tekutin, antivirotické léky (pokud je zánět způsoben viry) a léky na zmírnění příznaků, jako jsou kašel a bolest. Chronická bronchitida může vyžadovat dlouhodobou léčbu, zejména pokud je spojena s onemocněním chronickobstruktivní plicní nemoci (CHOPN). Pro snížení rizika vzniku bronchitidy je důležité přestat kouřit a vyhnout se dráždivým látkám ve vzduchu.

Akutní bronchitida nejčastěji začíná příznaky postižení horních cest dýchacích, "rýmou", a za 3 - 4 dny se zjeví a do popředí dostává suchý kašel

Akutní bronchitida nejčastěji začíná příznaky postižení horních cest dýchacích, „rýmou“, a za 3 – 4 dny se zjeví a do popředí dostává suchý kašel

Akutní bronchitida je zánět postihující sliznici průdušek. Nejčastěji se vyskytuje současně se zánětem dalších úseků dýchacích cest.

Je vyvolaná viry (adenoviry, virem chřipky, parachřipky, echoviry, rinoviry), atypickými bakteriemi – mykoplazmaty, chlamydiemi, bakteriemi nebo houbami.

Mezi jiné příčiny patří inhalace dráždivých plynů a par, termické vlivy, podráždění při intubaci. Bronchitida se může zkomplikovat zápalem plic.

Příznaky akutní bronchitidy

 • příznaky chřipky – může být zvýšená teplota, únava, slabost, malátnost, bolesti svalů
 • příznaky ze zánětu horních cest dýchacích – rýma, bolest v krku, chrapot
 • suchý kašel, dráždivý kašel – obvykle jeden z prvních příznaků, pak se mění na vlhký kašel s vykašláváním
 • bolest za hrudní kostí
 • později produkce hlenu, nazelenalý, později žlutý, případně příměs krve
Bronchitida - ilustrace

Bronchitida – ilustrace

 

Diagnostika akutní bronchitidy

 • anamnéza
 • klinické vyšetření – kašel, typické fenomény při poslechu fonendoskopem
 • rtg hrudníku
 • vyšetření krve – zvýšená sedimentace, zvýšené leukocyty
 • odběr hlenu a jeho vyšetření

Léčba akutní bronchitidy

 • dostatečné množství tekutin, klidový režim, vitamíny, teplý čaj
 • virová infekce nevyžaduje antibiotickou léčbu, sypmtomatická léčba – podle příznaků, antibiotika jsou indikovány při hnisavém sputu
 • mykoplazmata – erytromycin, doxycyklin, bakteriální infekce – amoxicilin, cefin – antibiotika volíme podle původce infekce a citlivosti
 • bronchodilatátory v inhalační formě – jen při obstrukční bronchitidě
 • léky ovlivňující tvorbu hlenu
 • antitusika – potlačují vysilující, suchý a dráždivý kašel.

Akutní Bronchitida u dětí

Výskyt u dětí

Vyskytuje se v každém období dětského věku. Maximum případů je v podzimních a zimních měsících. Přispívajícími faktory jsou alergie, klima, znečištění ovzduší, pasivní kouření a chronické infekce horních cest dýchacích.

Sponzorováno

Příčiny bronchitidy u dětí

Etiologie je v 90 – 95% virová, vzácnější původcem u starších dětí jsou mikroorganismy ze skupiny mykoplazmat a chlamydií. Bakterie, často přítomné v dýchacím systému, jako jsou např. pneumokoky, mají při vzniku akutní bronchitidy malý význam. Bakteriální infekce je ve většině případů druhotná a použije se na sliznici primárně poškozené virovou infekcí.

Klinický obraz

Akutní bronchitida nejčastěji začíná příznaky postižení horních cest dýchacích, „rýmou“, a za 3 – 4 dny se zjeví a do popředí dostává suchý kašel (vyvolaný zejména zvýšeným prokrvením a otokem dýchacích cest), který se za několik dní následkem zvýšené sekrece hlenu stává vlhkým, produktivním. Dítě začíná odkašlávat, nebo hlen polyká. Zpočátku vykašlává bělavý hlen, který se při bakteriální superinfekci stává žlutozeleným. Dítě hůře dýchá, někdy udává bolest na přední straně hrudníku. Záchvaty kašle a polykání většího množství hlenů mohou vyvolat zvracení. Obvykle za 5 – 10 dní se tvorba hlenu v průduškách zmírňuje a kašel postupně ustupuje. Častým průvodním příznakem jsou celkové příznaky typické pro infekční onemocnění, horečka a malátnost. Příznaky nemoci ovlivňuje věk dítěte. U kojenců a batolat je výraznější obstrukce (částečné ucpání, neprůchodnost) dýchacích cest, na které se podílí zánětlivá složka (otok, zvýšené prokrvení a zvýšená tvorba hlenu) a funkční složka (bronchospazmus – sevření hladkého svalstva průdušek). Tuto formu zánětu průdušek označujeme jako obstrukční bronchitida. V klinickém obraze, kromě uvedených příznaků, je typické pískání při výdechu a dušnost.

Komplikace s brochitídou u dětí

U dětí podvyživených, imunodeficitních nebo oslabených chronickými nemocemi se může akutní bronchitida může komplikovat zánětem středního ucha, dutin nebo plic.

Léčba bronchitidy u dětí

Platí obecné zásady léčby akutního onemocnění dýchacích cest u dětí. Základním požadavkem je klid na lůžku a dostatečná dodávka tekutin, lehká strava. Zvlhčování vzduchu a inhalace, spolu s přijímanými tekutinami přispívají ke zředění a zkapalnění hlenů, ty pak mohou být snadněji vykašlány. Při nekomplikovaném průběhu vystačíme symptomatickou léčbu kašle, zejména s přípravky, které zkapalňují hlen v dýchacích cestách, a tím umožňují jeho snazší vykašlávání (Mucosolvan, Ambrobene, Halixol).

Sponzorováno

Kašel tlumíme (antitusiky) pouze tehdy, když je suchý, dráždivý, neproduktivní, záchvatovitý a ruší spánek dítěte. Při produktivním kašli jsou antitusika kontraindikovány. Potlačení kašle znemožňuje vykašlání hlenů, ty pak zůstávají delší dobu v průduškách a doba léčení se prodlužuje. V případech s vyznačenou obstrukcí průdušek jsou vhodné bronchodilatancia, látky rozšiřující průdušky (Ventolin). Pokud přetrvávají horečky, fyzikální nález a klinický stav dítěte se nezlepšuje, výsledky laboratorních vyšetření svědčí pro bakteriální infekci, jsou indikovány antibiotika. Antibiotika se spíše indikují u malých dětí, hlavně kojenců. Průměrná délka podávání je 7 dní.

A co si o bronchitidě ještě přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva