Sponzorováno

Limetkový esenciální olej – na co je dobrý? 4.64/5 (14)

Jaké účinky má limetkový esenciální olej?

Jaké účinky má limetkový esenciální olej?

Limetka patří do rodiny citrusů. A jako člen této rodiny, sdílí limetka mnoho z jejich vlastností – ano, má podobné vlastnosti jako citron, pomeranč nebo grapefruit. Každý z těchto citrusových plodů má jednu nebo dvě věci, které jsou pro ně jedinečné – my v tomto článku prozkoumáme, co jedinečného má limetka, a jak se to promítá do esenciálního oleje z ní získaného.

Limetka je známá hlavně tím, že je oblíbenou ozdobou koktejlů, ale ve formě esenciálního oleje, je pro naše zdraví ještě lepší.

Pár slov na úvod

Různé druhy a odrůdy limetek jsou nyní pěstovány téměř ve všech tropických a subtropických částech světa. Je tak docela těžké si představit, že toto ovoce bylo jednou domorodé – vyskytovalo se jen v částech indického subkontinentu a v zemích jihovýchodní Asie. Svědectví o jeho otužilosti je to, že limetka i poté, co byla zavedena do Evropy – a pak Ameriky přes Afriku a Středomoří – nadále prospívala a rostla. Bylo ji dokonce možné křížit s jinými druhy, a vytvořit tak přirozené hybridy.

Limetka je samozřejmě výborným a nepostradatelným doplňkem míchaných nápojů, zejména Mojita či Cuba Libre. Ale není to jen o nápojích. Limetka je v kuchyni jako doma. Je ideální k hlavním jídlům i pro použití v dezertech. A proč je limetka v kuchyni tak vítaná? Možná to je hlavně kvůli její sladké vůni v porovnání s její vysokou kyselostí. Nebo je to hlavně díky jejím známým účinkům v oblasti potlačování chuti k jídlu a jejím vlivu při hubnutí. Ano, je to tak – nedávná studie ukázala, že limetka, a i esenciální olej z limetky, mohou být prospěšné při hubnutí. Limetka může efektivně omezit hlad nebo chuť k jídlu u lidí trpících obezitou vyvolanou léky.

Účinky a benefity limetkového esenciálního oleje

Po staletí se limetky používají v čínské medicíně na podporu trávení tuků a na zlepšení vstřebávání živin. Limetka může pomoci potravinám a tekutinám projít žaludečními cestami hladce a bez obtíží. Podle čínské medicíny to má za následek detoxikaci organismu prostřednictvím návalu horka, jakož i zlepšení toku energie těla očištěním krve.

Moderní medicína se neustále snaží pochopit esenciální oleje, aby vysvětlila, proč vykazují takové účinky. Například chemická analýza esenciálního oleje z limetky odhaluje, že jeho hlavní aktivní složkou je limonen. Tato sloučenina se běžně vyskytuje v citrusových kůrách a v některých jiných rostlinách. V limetkovém esenciálním oleji je koncentrace této látky 28,27%. To vysvětluje, proč limetkový esenciální olej může potenciálně pomoci podpořit hubnutí – což je jeden z účinků, který je u limonenu známý.

A chcete říct něco úžasného? Limetkový esenciální olej má 21 dalších aktivních složek jako je limonen. Pojďme prozkoumat některé z benefitů používání limetkového esenciálního oleje. Proč je tedy tak super?

1. Má antiseptické vlastnosti

Esenciální olej z limetky je vysoce účinný dezinfekční prostředek. Může být obzvláště prospěšný jako první pomoc při desinfekci různých ran (např. řezných). Stačí přidat jednu až dvě kapky limetového esenciálního oleje do lžíce nosného oleje. Pokud používáte limetkový esenciální olej, který byl vyroben lisováním za studena, používejte pouze malou kapku, protože tento typ oleje bývá mnohem koncentrovanější.

Také pamatujte: citrusové esenciální oleje lisované za studena jsou fotosenzitivní, což znamená, že jsou vysoce reaktivní na jakýkoli zdroj ultrafialového světla, mezi nimi i na sluneční světlo. Když tedy používáte limetkový či jiný citrusový éterický olej místně, vyhněte se vystavení přímému slunci po dobu nejméně dvaceti čtyř hodin.

2. Je antibakteriální

Limetkový esenciální olej může nejen chránit před infekcí, ale může také bojovat s infekcemi, které již existují – ať už jsou mimo tělo nebo uvnitř těla. Pomoci limetkového oleje můžete léčit třeba akné, ekzémy, lupenku a různé vředy. Limetkový esenciální olej nemusí být nejvhodnější volbou pro pomoc s problémy s pokožkou obličeje. Zde je většinou lepší třeba tea tree oil (čajovníkový olej).

Můžete ho používat i na problémy, jako je bolest v krku. Ve většině případů stačí přidat asi dvě kapky limetového esenciálního oleje na lžíci nosného oleje a vmasírovat tuto směs na postižených místech.

3. Antivirový

Jsou to právě viry, které jsou zodpovědné za běžné nemoci, jako je nachlazení a chřipka. Viry jsou někdy docela odolné, a může být o něco těžší se jich zbavit, než je tomu u bakterií (to je mimochodem také důvod, proč často vidíte lidi, kteří chodí celé dny nebo dokonce týdny s kašláním). V některých případech i zdánlivě neškodné infekce, jako je například chřipka, mohou být fatální, pokud se neléčí.

Limetkový esenciální olej může nejen pomoci bojovat a zabíjet viry, ale také může být prevencí před viry. Limetka, jako citrus, je bohatá na vitamin C, který posiluje imunitní systém. A limetkový esenciální olej má přirozené antivirové složky, které se zaměřují na infekce. Tuto výhodu můžete získat pravidelným vdechováním limetkové esence buď přímo z lahvičky, nebo parní difuzí, což také může pomoci při různých problémech dutin.

4. Antipyretikum

Jako přírodní antipyretikum může esenciální éterický olej také sloužit ke snížení tělesné teploty, zatímco napadá příčinu (zárodky) horečkového stavu (jinak je horečka pro tělo fajn!). Přidáním až dvou kapek limetkového oleje do čtvrtiny šálku destilované vody si můžete připravit extra silnou páru pro vdechování. Tato metoda skvěle poslouží pro boj s neřády uvnitř vašeho těla.

5. Je antikarcinogenní

Několik studií (např. tato) odhalilo velký potenciál limetky a limetkového esenciálního oleje pro inhibici růstu různých typů rakovinných buněk, včetně lymfomu, rakoviny prsu a rakoviny tlustého střeva. Bylo také zjištěno, že pravidelná spotřeba citrusových plodů, jako je limetka, má silnou korelaci se sníženým výskytem rakoviny u velké skupiny osob ve věku 40–79 let. Výzkum rakoviny, který se specificky zaměřuje na přínosy citrusových éterických olejů, již přinesl slibné výsledky a stále probíhá po celém světě. Můžeme očekávat, že se v budoucnu dozvíme více o antikarcinogenních účincích citrusových plodů a jejich esenciálních olejů. V tomto směru limetkový esenciální olej rozhodně nepodceňujte.

6. Má astringentní vlastnosti

Schopnost limetkového esenciálního oleje působit jako adstringentní látka je v kosmetickém průmyslu známa již delší dobu. To je také důvod, proč tento olej často nacházíme jednu z hlavních složek ve složení kosmetických přípravků a produktů pro čistění pórů a proti stárnutí.

Sponzorováno

Ale to není vůbec vše. Astringenty jsou třeba často používány k léčbě problémů s dásní, které často vedou k padání zubů. Nebo pomáhají inhibovat růst bakterií stahováním cév. Jako takové tyto látky také mohou pomoci léčit varikozity, snížit výskyt strií, a odstranit celulitidu.

Pro lokální použití zřeďte jednu až dvě kapky limetového esenciálního oleje s jednou polévkovou lžíci nosného oleje (nějakého šetrného k pokožce, třeba jako kokosový olej). Natírejte postižené oblasti dvakrát až třikrát denně.

7. Pomáhá proti depresím

Limetka sdílí jisté antidepresivní vlastnosti jiných citrusů, jako je pomeranč a citron – i limetkový esenciální olej také pomáhá zmírnit pocity stresu, úzkosti a deprese snížením srdeční frekvence a snížením hladiny kortizolu. Kortizol je známý jako hlavní stresový hormon.

V čínské medicíně se říká, že zažívací problémy (stagnace) je jednou z příčin vzniku negativních emocí, jako je podrážděnost, frustrace a nálada. Limetkový esenciální olej se používá ke snížení této stagnace, protože se předpokládá, že usnadňuje stabilní a zdravý tok energie v celém těle. Stačí nalít několik kapek tohoto oleje do vašeho difuzéru – pak hned začnete cítit, jak se vaše tělo uvolňuje.

8. Je antimikrobiální

Kromě toho, že tento olej může pomoci zbavit a chránit tělo před bakteriemi a jinými subjekty způsobujícími infekci, je limetkový esenciální olej super jako obecná antimikrobiální látka – ideální pro čištění vzduchu i povrchů domácností. Funguje také skvěle pro čištění pryžových a lepkavých mastnot a jiných zbytků. Je to proto, že citrusové oleje mají vysokou kyselost, která může rozpustit tuk – pěkně dezinfikují a vydávají čerstvou vůni po celou dobu používání.

9. Funguje i jako hemostatikum

Hemostáza je opakem krvácení. Podporuje srážení krve za účelem zastavení krvácení. Limetkový esenciální olej funguje jako hemostatikum. Díky tomu je tento olej ideální nejen jako první pomoc pro různé zranění a rány, ale také třeba jako pro pomoc při zmírnění těžkého menstruačního cyklu u žen. Těžký menstruační tok může být způsoben problémem s hemostatickou funkcí těla.

10. Zmírňuje příznaky bronchitidy (je bronchodilatační)

Limetkový esenciální olej může fungovat jako bronchodilatační látka – může pomoci zmírnit příznaky bronchitidy. Vdechování limetkového esenciálního oleje parní difuzí může usnadnit uvolnění svalů v oblasti plic a krku, rozšířit dýchací cesty a usnadnit tak dýchání. Můžete také smíchat až dvě kapky limetového oleje na masážní nosný olej a natřít tuto směs si přes hrdlo a hrudník. Vezměte prosím na vědomí, že kůže kolem oblasti krku je také velmi citlivá. Zajistěte pak řádné pokrytí této oblasti, pokud nelze zabránit vystavení slunečnímu záření, ale doporučuje se držet se mimo UV záření po dobu nejméně 24 hodin po jakékoli aplikaci takových citrusových olejů.

11. Je depurační – čistí tělo

Depurační látka je látka, která detoxikuje tělo tím, že podporuje mimo jiné schopnost jater a ledvin propláchnout nahromaděné toxiny. Hlavní funkcí limetkového oleje je v tomto ohledu je podpora zdravé lymfatické cirkulace. Ucpaný nebo stagnující lymfatický systém má za následek přetížení jater toxiny. Často se pak využívá tělo, aby se našly jiné prostředky, jak je uvolnit, například kůží.

Detoxikace je nezbytná pro podporu dobrého funkčního stavu všech systémů v těle. Jedním ze způsobů, jak umožnit detoxikaci, je pravidelné praktikování aromaterapie pomocí depuračních éterických olejů, jako je ten limetkový.

Toto není v žádném případě vyčerpávající seznam, a jak již bylo řečeno, limetkový esenciální olej se nadále zkoumá a studuje.

Upozornění s ohledem na esenciální oleje

Přečtěte si náš článek o bezpečí a nebezpečí esenciálních olejů.

Esenciální oleje obecně jsou neuvěřitelně účinné a silné. Co se týče esenciálních olejů na bázi citrusů, tam to platí ještě více. Vždy je řeďte v nosných prostředcích, jako je kokosový olej nebo olivový olej, to je základ. Před jakýmkoliv rozsáhlým místním použitím proveďte test na necitlivé části kůže, abyste se ujistili, že nemáte nějakou citlivost na tento typ oleje.

Je důležité, abyste nejprve pochopili, jak byl esenciální olej destilován, než jej použijete. V případě většiny esenciálních olejů na bázi citrusů existují dvě metody destilace. První je lisováním za studena nebo extrakcí oleje přímo z citrusových slupek. Tato metoda shromažďuje olej, který se již přirozeně vyskytuje v ve slupce ovoce, a to do značné míry přispívá k větší účinnosti silic z lisovaných citrusů.

Druhou metodou je destilace páry, což je standardní proces výroby esenciálního oleje pro jakoukoliv surovinu. Esenciální a jiné citrusové esenciální oleje, které byly lisovány za studena, jsou fotosenzitivní: když je již na kůži, a vy jste vystaveni UV záření nebo jiným silným zdrojům světla, tak to může způsobit pigmentaci, vyrážky nebo jiné poškození kůže. Po místním použití se vyvarujte slunečnímu záření po dobu nejméně 24 hodin a noste ochranný oděv.

Vysoká kyselost limetkového a jiného citrusového esenciálního oleje může také způsobit poškození některých difuzorů. Před rozptýlením se u výrobce přesvědčete, zda může být s jejich výrobkem bezpečně používán citrusový olej (třeba limetkový).

Stejně jako u jiných druhů esenciálních olejů se vyvarujte kontaktu s očima nebo jinými sliznicemi. Uchovávejte mimo dosah dětí a domácích zvířat a nepoužívejte, pokud jste těhotná, kojíte nebo podstupujete nějakou speciální léčbu, pokud to nedovolí něaký kvalifikovaný odborník v této oblasti.

Možnosti využití esenciálního limetkového oleje

Používání limetového esenciálního oleje je skvělý způsob, jak podnítit přirozený čistící mechanismus vašeho těla. Našli jsme několik skvělých způsobů, jak si výhody tohoto skvělého oleje dokonale vychutnat!

Sprchový peeling

Toto je skvělý způsob, jak naplno využít svůj čas ve sprše. Vše, co potřebujete, je:

 • 40 kapek limetkového esenciálního oleje
 • 2 šálky mořské soli NEBO hnědého cukru
 • 1 šálek kokosového oleje
 • Tmavá skleněná nádoba na skladování

Jak na přípravu? Je to snadné:

 • Ve dvojitém kotlíku roztavte kokosový olej. Odložte a nechte vychladnout.
 • Vmíchejte sůl nebo cukr jen tolik, aby byla směs jako písek – cukr by se neměl úplně roztavit.
 • Přidejte kapky limetového esenciálního oleje.
 • Pokud se směs zrovna nepoužívá, dejte ji do skleněné nádoby a těsně uzavřete.

Toto je skvělý způsob, jak ošetřit celé tělo detoxikačními vlastnostmi silice z limetky. Jemně třete na kůži – mrtvé kožní buňky budou pryč a dostanete hladší, více zářící pleť!

Sponzorováno

A co vy? Jak limetkový olej používáte vy? A v čem vám kdy pomohl? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále přečíst o esenciálních olejích?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva