Sponzorováno

Syndrom mizejícího dvojčete – co je to, jak probíhá a jak se projevuje? 4.7/5 (10)

Syndrom mizejícího dvojčete - co je to a jak se projevuje?

Co je syndrom mizejícího dvojčete?

Syndrom mizejícího dvojčete označuje stav, ke kterému může dojít během časných fází těhotenství. Syndrom mizejícího dvojčete je vlastně druh potratu.

Když se zdá, že se ve vaší děloze vyvíjí více než jedno embryo, může vám být řečeno, že čekáte dvojčata – nebo v některých případech i trojčata nebo vícerčata. Později v těhotenství však jedno z embryí již nemusí být nalezeno. Plod tedy v rané fázi těhotenství zanikl a vyvíjel se již nadále pouze jeden plod. Toto zmizení se označuje právě pojmem syndrom mizejícího dvojčete. A co se v reálu stane s druhým, tedy tím nevyvinutým plodem? Zanikající zárodek je definitivně vstřebán během několika týdnů.

Lékaři nevěděli mnoho o tom, jak často k takovému zmizení dvojčat dochází až do vývoje ultrazvukových technologií. Nyní, když matky mohou sledovat své vyvíjející se děti od velmi raného těhotenství, je tento stav diagnostikován častěji.

Syndrom mizejícího dvojčete může u matky způsobit pocity zmatku, úzkosti a zármutku, bylo jí přeci řečeno, že bude mít dvojčátka. Je potřeba se s tímto skutkem smířit. Je třeba vše brát s rozumem. Embryo, u kterého došlo k zániku, pravděpodobně bylo na vývoj slabé, nebo třeba i nějak poškozené a příroda tento problém vyřešila po svém.

Syndrom mizejícího dvojčete vs. parazitické dvojče

Syndrom mizejícího dvojčete a parazitické dvojče spolu mírně souvisí, ale není to rozhodně to stejné. U parazitického dvojčete se dvě embrya začínají vyvíjet společně. V počátečních fázích vývoje se úplně neoddělí, jako je tomu v případě klasických dvojčat. Pak se jedno z embryí přestane vyvíjet, jako je tomu u syndromu mizejícího dvojčete. Když tyto dvě situace stanou, může se dítě narodit s tkání dvojčete, které se nevyvíjelo – „tedy parazitického dvojčete“ – stále k němu připojené.

Jaké jsou příznaky syndromu mizejícího dvojčete?

Existují některé příznaky v průběhu těhotenství, které by mohly naznačovat syndrom zmizení dvojčete. Mějte na paměti, že tyto příznaky nenaznačují, že určitě máte syndrom mizejícího dvojčete. Příznaky těhotenství se u každé ženy liší a příznaky obvykle ani nejsou důvodem k obavám.

Křeče a krvácení

Implantační krvácení se vyskytuje u mnoha zdravých těhotenství. Pokud však lékař potvrdil, že máte dvojčata a poté se u vás objeví příznaky křeče a krvácení, je možné, že se jedno z embryí přestalo vyvíjet. To může značit syndrom mizejícího dvojčete.

Abnormální hladiny hCG

Lidský chorionický gonadotropin (hCG) je hormon, který bývá testován, aby se zjistilo, zda jste těhotná nebo ne. Pokud jste těhotná, zejména pak s dvojčaty, může lékař chtít sledovat hladiny hCG, aby se ujistil, že stoupají tak, jak by měly. HCG hladina, která začíná vysoko a poté klesne, by mohla naznačovat, že jeden plod se přestal vyvíjet.

Co na toto říká výzkum?

Ultrazvuková technologie, která nám poskytla možnost nahlédnutí do průběhu tohoto syndromu, je docela nová. Proto ani mnoho tvrdých dat v současnosti lékařská věda nemá.

Syndrom mizejícího dvojčete může také nastat ještě před prvním ultrazvukem osoby, k čemuž obvykle dochází ve 12 týdnech, pokud těhotenství není považováno za vysoce rizikové. To znamená, že v mnoha případech se o syndromu mizejícího dvojčete rodiče ani lékaři nikdy nedoví.

Zmíníme alespoň data z jedné studie. Ta naznačuje, že syndrom mizejícího dvojčete se vyskytuje více po přirozeném početí dvojčat, než v případech oplodnění in vitro.

Ztráta vyvíjejícího se plodu během druhé části těhotenství není definována jako mizející dvojče. Tento druh ztráty je místo toho považován za pozdní potrat.

Co způsobuje syndrom mizejícího dvojčete?

Syndrom mizejícího dvojčete není způsoben nějakým výběrem životního stylu těhotné ženy. K tomuto syndromu dochází ze stejného důvodu, jako dochází k potratům ve velmi raných fázích těhotenství – je to chromozomální abnormalita.

Sponzorováno

Když se embryo implantuje do vaší dělohy a začne se vyvíjet, buňky rostoucího dítěte vytvoří každou sekundu nekonečné kopie své DNA. Během tohoto procesu mohou být chromozómy z buněk zcela nebo úplně vyjmuty. Výsledkem je, že vyvíjející se plod může skončit s DNA, která nemůže vyvinout způsob, jaký pro další růst potřebuje. Když k tomuto dojde, dojde k potratu.

Pokud jste těhotná s dvojčaty nebo vícerčaty, více sad DNA se vyvíjí nezávisle na sobě. To znamená, že jeden plod může růst i poté, co se vývoj druhého plodu zastaví.

Jak je diagnostikován syndrom mizejícího dvojčete?

Syndrom mizejícího dvojčete se obvykle vyskytuje během ultrazvukového vyšetření. Ultrazvuk je obvykle nejprve proveden mezi 8 a 12 týdny těhotenství, během této doby může vyšetřující lékař na ultrazvukové obrazovce zpozorovat dva nebo více srdečních rytmů. Když pak nastane syndrom mizejícího dvojčete, při vaší další schůzce je na obrazovce již méně věcí. Pokud pak lékař nenajde další srdeční tep, může vám být diagnostikován tento syndrom.

Jak se léčí syndrom mizejícího dvojčete?

Nijak. Dvojče, které přestane růst, budou znovu absorbováno do vaší placenty a do dítěte, které nosíte.

Malé indikátory dvojčete mohou zůstat v placentě i při porodu dítěte. Ve většině případů bude vaše těhotenství pokračovat stejně, jako by tomu bylo v případě, že byste měla hned od začátku jen jedno dítě (jeden plod). U zdravého plodu může existovat zvýšené riziko nízké porodní hmotnosti nebo předčasného porodu, ale údaje o tomto nejsou jasné ani zdokumentované.

Některé studie naznačují, že ztráta dvojčete později v těhotenství zvyšuje riziko dětské mozkové obrny pro plod, který stále nosíte. Ve většině případů se přeživší dítě narodí zdravé a bez vrozených problémů.

A co říká statistika?

Syndrom mizejícího dvojčete se dle statistik jeví jako běžný. Možná více, než byste možná čekali. Výzkum naznačuje, že syndrom mizejícího dvojčete se vyskytuje před 12. týdnem těhotenství v:

 • Asi 35 procentech těhotenství se dvěma plody
 • Asi 50 procentech těhotenství se třemi nebo více plody

Vědci však mají podezření, že syndrom mizejícího dvojčete může být ještě častější, protože mnoho těhotenství ho ani neodhalí.

Jak zvládnout syndrom mizejícího dvojčete?

Bez ohledu na to, jak brzy v těhotenství k tomuto syndromu dojde, může být nastalý stav velmi emotivní. Neznámé rané těhotenství je matoucí samo o sobě. Zjištění, že se musíte připravit na více než jedno dítě, může ženu zastrašit nebo i nadchnout. Následné zjištění, že jedno z dětí přestalo růst tak může způsobit pocity velkého smutku.

Mějte na paměti, že to, co cítíte, to platí. Berte to jako fakt. Zvládání potratu nebo tohoto syndromu může u různých lidí vypadat jinak. Každý z nás je jiný. Syndrom mizejícího dvojčete je pak zvláště matoucí, protože žena ztratila dítě, ale stále je těhotná.

Ujistěte se, že jste schopni zpracovat tyto zkušenosti s partnerem nebo někým, komu důvěřujete. Podpora blízkého člověka je zde zásadní.

Další nápady, jak se vypořádat se syndromem mizejícího dvojčete:

 • Zkuste najít nějaké podpůrné skupiny a mluvte o zármutku, který cítíte. Podpůrné skupiny lze najít na sociálních médiích pomocí hashtagů nebo funkce vyhledávání.
 • Promluvte si o svých pocitech s někým, kdo zažil stejný zážitek. Potrat je mnohem běžnější, než si většina z nás uvědomuje. Je pravděpodobné, že najdete někoho, kdo zažil podobnou ztrátu.
 • Dopřejte si další péči o sebe sama. Pamatujte, že stále ve vás roste dítě. Pokud je to možné, buďte zvlášť jemná na svojí osobu – fyzicky i emocionálně – i ve dnech poté, co zjistíte, že jste ztratili dvojče.

Syndrom mizejícího dvojčete je běžnější, než si mnoho lidí uvědomuje. I když to může být emocionálně bolestivé, fyzické příznaky často nepředstavují hrozbu pro vaše pokračující těhotenství. Dopřejte si čas a prostor k uzdravení ze smutku a ztráty.

A pamatujte. Žádná pravidla neříkají, že nemůžete být zároveň smutní a šťastní, a neměli byste mít pocit, že zneuctíte jedno dítě, pokud projdete normálním truchlícím procesem a zároveň dychtivě očekáváte své zdravé dítě. Tak to rozhodně není.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s tímto syndromem? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si na toto téma ještě přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Syndrom mizejícího dvojčete – co je to, jak probíhá a jak se projevuje?”

  1. Eva Sochorová napsal:

   Dobrý den,
   jsem přeživší děložní dvojče. Moje maminka měla syndrom mizejícího dvojčete. V 80. letech se ultrazvuky běžně nepoužívali, proto to mamka nevěděla, a já to zjistila až ve svých 31letech. Od té doby se věnuji psychických dopadům na přeživší dvojčata. Je moc důležité, že už nyní informaci o mizejícím dvojčeti máte a můžete tak mít pro své miminko pochopení. Sice jeho mozek ještě není plně vyvinutý v době, kdy dvojčátko odejde, ale cítí. Srdce je plně funkční již 17 dní po početí a přeživší dvojčátko si pamatuje lásku, kterou s mizejícím dvojčátkem prožilo. To znamená, že nejen Vy jako maminka můžete prožívat hluboký smutek, ale Vaše přeživší dvojčátko ho prožívá také. A proto je opravdu důležité, aby maminky dostaly lásku a péči, protože to, co cítí maminka, cítí i miminko-přeživší dvojčátko. A společně vzpomínali na zesnulé dvojčátko, na to, jak se na něj těšili a milovali ho, i když přišlo jenom na chvíli. Můj web se jmenuje jsemtuprotebe.cz, protože jsem potřebovala, aby tam moje maminka pro mě v tu chvíli byla. Ve chvíli, kdy dvojčátko odešlo. Vzpomínám s láskou.

  2. Marta napsal:

   Jsem také maminkou, která zažila před 15 lety syndrom mizejiciho dvojčete, stalo se to v 9 týdnu těhotenství. Abych byla upřímná, z toho, že budu mít dvojčata jsem moc nadšená nebyla, bylo mi už 35 let. Příroda to vyřešila po svém a mě se poté narodila zdravá dcera a to bylo nejdůležitější.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva