Sponzorováno

Znáte nejzdravější druhy ovoce a zeleniny? 4.95/5 (19)

Znáte nejzdravější druhy ovoce a zeleniny?Není nic nového na tom, že se mnoho lidí snaží čerpat sílu z přírody. Konkrétně potom ze stravy, která by měla být nejenom plná živin, ale měla by být plná také různých vitamínů, stejně jako minerálů. V tomto směru dominuje především ovoce a zelenina. Na obě kategorie potravin se dnes zaměříme. Pokud vás zajímají ty nejzdravější druhy ovoce a zeleniny, podívejte se na ně spolku s námi.

Nejzdravější druhy ovoce

Brusinky

Jsou skvělým ovocem především ve chvíli, kdy vás jako ženy trápí potíže s močovými cestami. V takovém případě jsou brusinky ideální volbou, jelikož dokážou nejenom velmi dobře eliminovat případné infekce, ale dokáží také velmi dobře zvýšit účinnost léků. Jejich unikátnost je spojena i s dalšími oblastmi života. Umí třeba pomoci v případě rakoviny vaječníků, stejně jako dokáží celkem dobře snižovat a regulovat cholesterol.

Citrony

Citrusové plody většina z vás jistě zná hlavně proto, že jsou bohaté na vitamin C. Kromě citronů v dané oblasti dominují třeba i limety. Kromě toho, že mají antioxidační vlastnosti a dokáží také posilovat naši obranyschopnost, nesmíme zapomenout i na pozitivní vlastnosti spojené s krásou pokožky. V tomto ohledu nabídnou:

 • Ochranu před účinky slunečních paprsků
 • Eliminaci stařeckých skvrn
 • Zajištění přirozené krásy pokožky

Borůvky

Báječné ovoce, kterého je hlavně v sezoně více než dost a má obrovské možnosti použití v rámci naší kuchyně. Pohodlně je nasbíráme téměř v jakémkoliv lese, což se nám může v budoucnu vrátit v souvislosti s tím, co vše udělají pro naše tělo. Díky velkému množství antioxidantů dokážou například vyčistit naše tělo, stejně jako umí snižovat rizika spojená s nadměrným cholesterolem, nebo cukrem v našem těla. Též podporují činnosti metabolismu a odbourávají také stres. Borůvky také dokáží dobře eliminovat případné projevy stárnutí.

Ostružiny

I toto oblíbené lesní ovoce zaujme nejenom svou chutí a dostupností, ale i tím, co dokáže pro lidské tělo udělat. Je to hlavně složení, které prioritně umí posilovat lidskou paměť, posilovat lidskou obranyschopnost, stejně jako dokáže vyčistit tělo od škodlivin. Některé výzkumy ukazují i to, že můžou mít pozitivní vliv při léčbě rakoviny a kardiovaskulárních chorob. Hlavní tři látky, které ostružiny obsahují, jsou:

 • Vláknina
 • Vitamin C
 • Antioxidanty

Jablka

Na první pohled zcela běžné a snadno dostupné ovoce, které má však zcela neobyčejnou sílu. Pokud je jíme se slupkou, rozhodně zaujme množství vlákniny, které nám mohou dodat. To ale není jediné pozitivum, jelikož velmi příznivě ovlivňují i množství cholesterolu v naší krvi, stejně jako mají protizánětlivé účinky. Jsou doporučována i v případě onemocnění srdce, nebo v případě respiračních onemocnění. Pokud budete jíst alespoň necelé jablko denně, uděláte pro své zdraví skutečně mnoho.

Banány

Velmi oblíbená strava mnoha sportovců, a to především proto, že obsahují velké množství sacharidů. Jsou tak ideální volbou hlavně ve chvíli, kdy potřebujeme dostatečně zasytit. Dále však zaujmou i tím, že nabídnou dostatečné množství sacharidů, které dodají energii. Dále jsou prospěšným ovocem i proto, že dokážou zlepšit nejenom metabolismus vašeho těla, ale mají pozitivní vliv také na snižování krevního tlaku. Banán je také skvělým zdrojem draslíku.

Hrozny

Skvělá volba, pokud vám záleží jak na zdraví, tak i na vaší kráse. Správnou volbou jsou bílé hrozny, které dokážou dobře podporovat činnost srdce, stejně jako umí zpomalit projevy, které s sebou přináší Alzheimerova choroba. Jsou proto doporučeným ovocem hlavně ve starším věku. Zajímavostí jsou též obsažené kyseliny, které dokážou velmi dobře působit v lidských ústech, což následně vede k tomu, že hrozny přispívají k bělosti našich zubů.

Ananas

Ten je zdravým ovocem zvláště pro tu skupinu z nás, která se pokouší zhubnout. Pokud budete konzumovat právě ananas, může se vám to pomoc mnohem rychleji a jednodušeji. Obsahuje látky, které pomáhají mnohem efektivněji rozkládat potravu. Potěší ale i obecný vliv na lidské trávení, stejně jako to, že dokáže eliminovat případné nadýmání.

Acai

Jedná se o známé exotické ovoce, které se bez potíží distribuuje i k nám. Správnou volbou jsou pro nás bobule acai, které jsou zajímavé pro velké množství antioxidantů. Kdo chce vyčistit své tělo a dopřát mu to nejlepší, neměl by toto ovoce ze svého jídelníčku rozhodně vynechávat. Zvláště potom na konci léta, stejně jako po zimním období.

Meloun

Trápí vás vaše pleť? Pokud ano, konzumujte meloun. Nejenom, že díky svému složení dokáže skvěle předcházet například dehydrataci. Potěší také tím, že je skvělým ovocem ve chvíli, kdy chcete mít pokožku a pleť, která bude nejenom hladká, ale bude také svěží, bude dobře hydratovaná a dále bude samozřejmě mít i tolik lákavý mladistvý vzhled.

Sponzorováno

Kustovnice čínská (goji)

Goji berry nebo Kustovnice čínská je keř, který pochází z Číny. Goji obsahuje velké množství vitamínů, minerálů, je výborný antioxidant a proto jsou jeho účinky na zdraví úžasné a také vám pomůže i při hubnutí. Goji je skvělou prevencí proti rakovině – 22 stopových prvků, antioxidanty a 18 druhů aminokyselin jsou dobrá prevence na vznik rakovinných buněk. Říká se, že kustovnice čínská je nejzdravější ovoce na světě. U nás se konzumují zejména její sušené plody.

Určitě se také podívejte na nejlepší recepty z kustovnice.

Nejzdravější druhy zeleniny

A co zelenina? I ta má své nejzdravější zástupce, podívejte se na ně:

Červená paprika

Zelenina, kterou zná v podstatě každý a která může být díky dovozu ze zahraničí na našich stolech doslova po celý rok. A to je rozhodně doporučováno, jelikož primárně zaujme množstvím vitamínu C. To je dokonce vyšší, než v některých citrusových plodech. Kromě toho je červená paprika bohaté také na velké množství minerálů, včele s:

 • Draslíkem
 • Vápníkem
 • Železem

Dále to je široká škála vitamínů, a to v podstatě od A, až po vitamin E. Dá se tedy říci, že tento druh papriky by v jídelníčku neměl chybět hlavně proto, že svým komplexním složení prospívá tělu v mnoha oblastech. Na závěr připomeňme, že čím sytější je barva, tím je obsah látek větší. Také nezapomeňte na to, že nejvíce jich do těla dostanete díky konzumaci za syrového stavu.

Cuketa

Tu nemusíte nutně jenom kupovat, jelikož není jakýmkoliv problémem si ji i pohodlně vypěstovat na zahradě. Pokud to uděláte, máte i jistotu toho, že během pěstování nebyly přidány žádné chemické látky. Primárně tato zelenina zaujme vitamíny, jako jsou A, stejně jako C, nebo E. Potěší také nízká kalorická hodnota, díky čemuž se může perfektně hodit na hubnutí. Díky mnoha možnostem tepelných úprav najde uplatnění v mnoha světových kuchyních. Jelikož pochází z Itálie, je jasné, že nejlépe se bude hodit hlavně k těstovinám – tedy pastě.

Špenát

Dlouho velmi doporučovaná zelenina, u které se vyzdvihovalo to, že obsahuje až astronomické množství železa. Jak se později potvrdilo, došlo k chybě ve výpočtu a špenát ho obsahuje průměrné množství. To ale neznamená, že by měl být z jídelníčku vyloučen. Právě naopak. Je prospěšný třeba proto, že obsahuje pro tělo důležitý karoten, stejně jako thiamin. Dále nechybí ani řada vitamínů, jako B a C, stejně jako D a E. Zajímavými látkami jsou ale i fytohormony, které jsou ideální pro správný vývoj svalů. Pokud sportujete nebo se hýbete, a chcete vašim svalům prospívat, je kromě dostatku bílkovin doporučován i špenát.

Mrkev

Další z našeho seznamu možností, kterou byste rozhodně neměla podceňovat, pokud vám jde hlavně o vaše zdraví. Už od útlého dětství nám je vštěpováno třeba to, že je mrkev velmi prospěšná v souvislosti s naším zrakem. A to hlavně díky tomu, že obsahuje především karoten, stejně jako vitamín A. Pozor však na fakt, že zrak je díky mrkvi skutečně lepší, ale daná zelenina jako takové nedokáže zlepšit nebo minimalizovat vznik dioptrických vad. Jsou ale i další látky, které v mrkvi najdeme a které vám mohou prospět. Jde hlavně o:

 • Vlákninu
 • Stopové prvky
 • Přírodní antioxidanty

Brokolice

I když k ní má mnoho lidí odpor, rozhodně to není správný postoj. Důvodem je to, že právě brokolice dnes patří mezi tu zeleninu, která rozhodně má co nabídnout. Je to třeba vápník, draslík a fosfor, stejně jako to jsou vitamíny A, B, stejně jako C. Dnes je brokolice považována za nejlepší druh zeleniny, a tak by měla být zcela přirozenou součástí našich jídelníčku. Pokud se podíváme na hlavní důvody, je třeba říci, že kromě obecně prospěšného vlivu na zdraví dokáže ochraňovat i před volnými radikály, nebo dokonce před nádory.

Řeřicha

I když se nejedná o běžnou součást lidského jídelníčku, rozhodně bychom na tuto zeleninu neměli zapomínat. A to z důvodu, že obsahuje hned 17 různých živin, které mají pozitivní vliv na naše zdraví. Podíváme-li se na to, v čem konkrétně dominuje, jsou to třeba některé vitaminy skupiny B, stejně jako ne příliš běžné vitamíny K, nebo D a E. Dále nezapomínejme také na dostatek vlákniny či draslíku, nebo látek, kterými je riboflavin, niacin a kyselina listová. Navíc potěší i tím, že si řeřichu můžete hravě, bez jakýchkoliv problémů vypěstovat i doma. A to jednoduše třeba za oknem.

Zelí

Velmi častý druh zeleniny v našich podmínkách, a to hlavně z toho důvodu, že je cenově dostupné a nabídne nám bohaté možnosti různých úprav. Samozřejmostí je i to, že ho můžeme jíst také v syrovém stavu, díky čemuž lze získat maximum jednotlivých živin a vitamínů. Pokud je zelí pro naše tělo primárně něčím prospěšné, tak je to určitě obsahem vitamínu C. Ten umí nejenom podpořit lidskou obranyschopnost, ale je také skvělým antioxidantem, který dokáže v případě potřeby odstranit vše nežádoucí z našeho těla. Mnohé navíc zaujme fakt, že lepší volbou, než zelí klasicky syrové, je takové zelí, které je takzvaně kysané. Ideálně potom v domácích podmínkách, bez použití chemie.

Co si dále o zelenině či ovoci přečíst?

VIDEO: Vím, co jím – ovoce a zelenina

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva