Sponzorováno

Děti by měly ve stravě nelézt dostatek čerstvého ovoce a zeleniny 4.8/5 (5)

Děti jsou aktivní, strava dětí by proto měla být pestrá...

Děti jsou aktivní, strava dětí by proto měla být pestrá…

Strava dětí by měla být pestrá, aby pokrývala vysoké nároky vyvíjejícího se organismu a proto by v ní nemělo chybět čerstvé ovoce a zelenina.

Jak dále pro agenturu SITA uvedla mluvčí Úřadu veřejného zdravotnictví SR (ÚVZ SR) Lenka Skalická, ovoce a zelenina jsou nedílnou součástí zdravého jídelníčku dospělých i dětí. V současnosti podle ní otázka dostatečné konzumace ovoce a zeleniny u dětí a mládeže rezonuje nejen v odborné, ale i v laické veřejnosti.

Přirozené zdroje vitamínů a minerálů

Čerstvé ovoce a čerstvá zelenina jako přirozené zdroje vitaminů a minerálních látek mají velký význam jako složka správné výživy každého jednotlivce. „Ve výživě mají nezastupitelné místo díky vysokému obsahu vitamínů, minerálních látek, vlákniny a dalších důležitých látek, příznivě ovlivňujících fyziologické procesy organismu“, informovala s tím, že ovoce a zeleninu se doporučuje konzumovat v pěti porcích denně, zejména v čerstvém stavu.

Výživová hodnota zeleniny se však nesnižuje ani dušením, vařením či restování. „Před každodenní konzumací nesmíme zapomínat na jejich důkladné mytí“, dodala Lenka Skalická. Ovoce i zelenina obsahují pět nejdůležitějších látek pro lidský organismus, které pozitivně ovlivňují tělesnou a duševní kondici, posilují imunitní systém a jsou výborným zdrojem přírodní energie. Podle hlavního hygienika ČR Ivana Rovného jde o vitamíny, vlákninu, mastné kyseliny, fruktózu z čerstvého ovoce a jiné jednoduché cukry, tak i minerální látky az nich především draslík.

Sponzorováno

Přehled vitamínů v ovoci

Jahody

180 kJ/100g
Obsahují vitaminy C, A, B, E. Dále v nich je draslík, zinek, hořčík a další.

Jablko

260 kJ/100g
Obsahuje hlavně vitamin C a pektin.

Hroznové víno

290 kJ/100g
Obsahuje vitamin C a draslík.

Meruňky

240 kJ/100g
Je bohatý na vitaminy A, B, C.

Ostružiny

200 kJ/100g
Obsahuje vitaminy C, B, K.

Ovoce při dietě

Myslíte si, že při dietě se můžete neomezeně cpát ovocem a zeleninou, protože organismu jen prospívají? Omyl. Pravdou je, že při dietním režimu lze doporučit snad všechny druhy zeleniny, u ovoce bychom ovšem měli být obezřetnější.

V ovoci je totiž docela dost cukrů, proto zcela stačí denně jeden větší nebo dva menší kusy ovoce, případně miska drobnějšího ovoce, jako jsou maliny borůvky nebo jahody. Jahody navíc obsahují velmi málo cukru, takže jsou při dietním režimu ideální. Vhodný je při dietě také ananas, který pomáhá spalovat tuky a patří k tomu méně kalorickému ovoci.

Za nejtučnější plod je považováno avokádo. Dodá do těla na kolem 900 kilojoulů ve 100 gramech, ve stejném množství je i 24 gramů tuku. Ovšem tuk, který obsahuje důležité nenasycené mastné kyseliny. V avokádu jsou i důležité vitaminy a minerály, proto bychom neměli avokádo zatracovat, ale jíst ho v přiměřeném množství.

Docela dost energie obsahují také banány, a to asi 400 kilojoulů ve 100 gramech. Proto bychom banány také neměli považovat za „dietní ovoce“, jak tomu občas bývá.

Sponzorováno

TIP: Proč kombinovat více druhů ovoce a zeleniny?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva