Sponzorováno

Jak správně sušit ovoce a zeleninu? 4.75/5 (8)

Jak správně sušit ovoce a zeleninu?Domácí sušené ovoce a zelenina jsou zdravější než ty kupované. Nasušíte je i bez sušičky. Jablka, hrušky, švestky nebo hrozny jsou na domácí sušení jako stvořené. Popadla vás náhle únava? Hrst sušeného ovoce vám rychle dodá energii. Sto gramů obsahuje čtyřikrát více cukru než čerstvé plody stejné hmotnosti. Což může být problém, pokud vyměníte čokoládu za sušené ovoce a doufáte, že zhubnete. I z ovocného cukru se tloustne. Podle výzkumů dokonce rychleji než z glukózy. Ale zase s vitamíny, minerály a vlákninou.

Vyhněte se alergii

Sušené ovoce využijete při snídani na zpestření cereálií, můžete je přidat do koláčů, čaje nebo do svařeného vína. Pokud si ho však neusušíte sami nebo si ho nekoupíte v biokvalitě, riskujete alergickou reakci na oxid siřičitý. Používá se jako konzervant, který má za úkol udržet barvu plodů. To, že si ovoce z obchodu před konzumací opláchnete, by mělo být samozřejmostí. Jinak vás může rozbolet hrdlo, zrudne a oteče. Nevinné rozinky nebo meruňky vám ani nenapadne podezírat. Možná zpozorníte při jiných příznacích, jako je svědění úst, kůže nebo průjem.

Sušená zelenina do polévky

Červená řepa: Před sušením ji musíte uvařit, podle tloušťky schne tři až deset hodin.

Brokolice a květák: Rozeberte je na růžičky a ty pokrájejte na přibližně stejné kousky, schnou čtyři až deset hodin. Pokud je budete sušit spolu, pamatujte, že květák schne déle než brokolice. Obsahuje totiž více vody.

Mrkev: Nakrájejte ji na kolečka, při tloušťce půl centimetru budou suché za šest až osm hodin.

Cibule: Překrojte ji nejprve na dvě poloviny. Ty nakrájejte na proužky tlusté půl centimetru, budou suché za šest hodin.

Rajčata: Pokud je budete sušit bez slupky, které odstraníte spařením vroucí vodou, nakrájejte je na kolečka. Pokud je budete sušit se slupkou, stačí, když rajče překrojíme na poloviny. Sušení trvá šest až dvanáct hodin.

Sponzorováno

Cuketa a lilek: Oloupejte je, zbavte semen a nakrájejte na centimetrové kusy. Suší se přibližně deset hodin.

Čtěte také: Jak odšťavnit ovoce a zeleninu?

Vitamíny se nevysuší

Sušením si ovoce a zelenina zachová až 85 procent vitamínů, nejvíce ubude vitamínu C. V plodech zůstane i hodně vlákniny, která pomůže při zácpě, podpoří peristaltiku střev a sníží riziko rakoviny tlustého střeva.

Sušené ovoce obsahuje stejné množství minerálů jako čerstvé. Když z plodů odstraníte vodu, vyhnete se plísním a bakteriím, které by mohly ovoce a zeleninu při jiném skladování napadnout. Pak plody stačí už jen vložit do vzduchotěsné nádoby, můžete využít i potravinovou fólii, do jejíž plody zabalíte a rukama vytlačíte vzduch.

Otestujte i zeleninu

Využijete ji při vaření, když ji po vysušení ponoříte do vody, zvětší objem téměř na původní velikost. Před sušením musíte každou zeleninu umýt, osušit a nakrájet. Velikost kousků záleží na vás. No čím tlustší kusy odkrojíte, tím bude sušení trvat déle. Nekrájejte zeleninu ani na velmi tenké kousky, měly by mít alespoň půl centimetru. Sušte je na plechu vyloženém pečícím papírem.

Testujte!

To, zda je zelenina suchá, zjistíte tak, že jeden kousek vezmete, necháte vychladnout a zabalíte ho do ubrousku. Stiskněte ho v dlani. Pokud se na ubrousku objeví mokrá skvrna, zelenina ještě není hotová. Stejný postup platí i pro ovoce.

V čem sušit

Nepotřebujete sušičku, pokud máte, použijte troubu. Nepřekračujte však teplotu 70 stupňů Celsia při ovoci a 50 stupňů při zelenině, abyste neztratili více vitamínů. Začněte na nižší teplotě, například na 35 stupních, ke které na závěr sušení vrátíte.

Pokud máte plynovou troubu, sušte vždy při otevřených dvířkách, aby pára mohla unikat. Elektrická trouba vám zaručí, že na stupeň přesně budete znát teplotu sušení, nezapomeňte však spustit ventilátor, aby vzduch mohl cirkulovat.

Sušit můžete i na slunci, ale potřebujete alespoň čtyři za sebou jdoucí dny, kdy teplota přes oběd neklesne pod 35 stupňů Celsia. Při takovém sušení však nejčastěji riskujete, že plody nebudou vyschlé pořádně.

TIP: Velmi zdravé ovoce jsou plody muchovníku

VIDEO: Jak na sušená rajčata

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  13 Komentářů u článku “Jak správně sušit ovoce a zeleninu?”

  1. evča napsal:

   Na sušičku potravin nedám dopustit – vyrábíme tak zdravé dobroty, které chutnají i dětem. Máme tuhle http://www.hyperzbozi.cz/susicky-potravin/sencor-sfd-1205wh – nebyla drahá a slouží dobře.

  2. Františka napsal:

   Tak suším už nějakou dobu v Yden sušičce a pro mě nejlepší sušička vůbec. Měla jsem i kulatou, ale moc mi nevyhovovala proto, že špatně nerovnoměrně sušila.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva