Sponzorováno

Jaké druhy zeleniny jsou nejlepší na hubnutí? 4.76/5 (25)

Třeba brokolice je při hubnutí super.

Třeba brokolice je při hubnutí super.

Rozhodli jste se zhubnout a každá dobrá rada je vám drahá? Pak si připomeňme, jak významnou roli při hubnutí hraje zelenina.

Stále dokola se dočítáme, jak důležité je zařadit do svého každodenního jídelníčku ovoce a zeleninu. Ruku na srdce, kolik porcí zeleniny denně skutečně zkonzumujete? Že jste dnes neměli ještě ani kousek zeleniny? Pak vězte, že děláte velkou chybu. Právě zelenina patří k nejdietnějším potravinám vůbec, které nám zároveň dávají mnoho tolik potřebných vitaminů. Obzvlášť některé druhy zeleniny mají doslova zázračné účinky.

Urychlete cestu k vysněné postavě

Jedna věc je zhubnout, ale mnohem složitější je udržet si štíhlou postavu. Pokud vsadíte na zeleninu a zeleninové saláty, vše bude mnohem snazší. Ovšem pozor, vyhněte se tučným zálivkám a bílému pečivu.

Po jaké zelenině se tedy poohlédnout? Patrně nejdůležitějším měřítkem je míra vlákniny, která zpomaluje trávení. Jídlo v žaludku vydrží déle a my máme pocit sytosti mnohem delší dobu. Vláknina je tedy při hubnutí velice důležitá. Proto bychom se měli zaměřit na potraviny, které obsahují vlákninu ve velké míře.

Má také jedinečnou schopnost zabraňovat příliš velkým výkyvům krevního cukru, neboť zpomaluje jeho vstřebávání do krve. Díky této kombinaci netrpíte únavou a hladem zároveň.

Která zelenina je při hubnutí ideální?

Jako první bychom měli zmínit zelené lusky, hrášek a čočku. Jde o takzvané luštěniny, ve kterých se nachází velice mnoho tolik potřebné vlákniny. Bohužel v běžném jídelníčku bývají často opomíjené, což je velká škoda.

Navíc tyto potraviny nemusíte jíst samotné, hrášek stačí častěji přidávat do salátů nebo například rizota. Zelené lusky mohou být dokonalou přílohou masu či fungovat jako výtečný překrm. Nejlepší je příprava na páře, kdy neztratí tolik vitamínů. Pokud vám nechutná klasická zelená čočka, vyzkoušejte červenou čočku. Je sice o něco dražší, ale chutná výtečně. Navíc červená čočka je ještě bohatší na živiny a nenadýmá, proto je vhodná také pro kojící ženy i malé děti.

Brokolice a květák

Brokolici i květák řadíme mezi takzvané super zdravé zeleniny. Brokolice je zelenina, která je dostupná každému. Lze ji snadno pořídit v jakémkoliv supermarketu. Každý, kdo se snaží zhubnout, by měl tuto zeleninu zařadit do svého pravidelného jídelníčku, protože kromě mnoha vitamínů a prospěšných látek je tvořena až z 90 % z vody a neobsahuje žádné sacharidy.

Sponzorováno

Brokolici lze konzumovat syrovou, vařenou nebo dušenou na páře. Vařená brokolice obsahuje nejméně vitamínů, proto ji raději upravujte na páře nebo jezte čerstvou.

Květák je dalším druhem zeleniny, která je při hubnutí naprosto ideální. Je chutný, zdravý a lehce stravitelný. Lze jej připravovat na mnoho různých způsobů. Nejčastěji jej známe jako takzvaný mozeček, nebo-li květák na přírodní způsob. Výborný je také smažený, i když takto upravený není příliš dietní. Často jej přidáváme do polévek či jiných zeleninových pokrmů. Květák má velmi podobné vlastnosti jako brokolice, obsahuje celou řadu vitamínů a žádné tuky a sacharidy.

Nezapomínejte na hydrataci

Hubnutí jde ruku v ruce s tím, kolik toho vypijeme. Samozřejmostí je voda či neslazené čaje, nicméně jsou druhy zeleniny, které obsahují hodně vody a tím pomáhají naše tělo dostatečně hydratovat.

Hodně vody obsahuje celer a okurka, zároveň se v této zelenině nenachází žádné přebytečné kalorie. Jsou to takzvané hydratační potraviny. Naopak se raději vyhněte zelenině, která obsahuje hodně škrobu, jako jsou brambory a řepa. Tento druh zeleniny obsahuje mnoho sacharidů, proto je lepší je jíst odděleně od bílkovin a pouze v malém množství.

Nejlépe syrové

Zeleninu konzumujte nejlépe v syrovém stavu. Pokud se snažíte zhubnout, dopřejte si porci zeleniny každý den například místo svačiny nebo večeře. Samozřejmostí by měla být zelenina jako příloha k masu, například místo tolik nezdravých smažených hranolek.

Sponzorováno

A co říci na závěr? Že prakticky každá zelenina je zdravá a můžete ji při hubnutí jíst. Zeleninou žádné dietní pravidlo rozhodně neporušíte. Jezte hodně zeleniny a ovoce a budete zdraví!

Co si dále o zelenině přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva