Sponzorováno

Zdravá rostlinná mléka: Recepty na jejich výrobu 4.94/5 (17)

Zkuste si udělat rostlinná mléka dle našich receptů...

Zkuste si udělat rostlinná mléka dle našich receptů…

Rostlinná mléka jsou výbornou alternativou kravského mléka, jsou zdravé, ohromně chutné a jednoduché na přípravu doma. Níže najdete základní postup přípravy nejběžnějších druhů. Rostlinná mléka nezahleňují a chutnají lépe než kravské mléko.

Doporučujeme ke čtení náš článek o tom, že rostlinná mléka nezatěžují organismus.

Mandlové mléko

Mandlové mléko má jemnou, mírně sladkou ořechovou chuť. Mandle obsahují vitamíny skupiny B a E, mangan, hořčík, vápník, železo, fosfor, měď, zinek a zdravé tuky. Vhodné zkombinovat s ovesnými vločkami, kokosovým mlékem či horkým kakaem.

Příprava:

100 g mandlí namočíme přes noc do studené vody, druhý den propláchneme, scedíme, dáme do vyšší nádoby, dolijeme na 500 ml čistou vodou a rozmixujeme co nejvíce na jemno. Dolijeme vodou do 1 l, přidáme špetku soli a zdravé sladidlo podle chuti a scedíme přes plátno a dobře vyždímáme. Uchováme v chladničce. Mandlovou drť, která nám zůstane, nevyhodíme, ale přidáme ji třeba do moučníku nebo do musli.

Kešu mléko

Kešu mléko má sladkou krémovou chuť – zdroj zdravých tuků, mědi, manganu, hořčíku, fosforu a zinku. Doporučujeme přidat čokoládové bezlepkové sušenky.

Příprava:

Do mixeru vložíme hrst kešu ořechů a přilijeme 2 dcl vody (pokud chceme mléko silnější, dáme více ořechů a méně vody), rozmixujeme cca 30 sec.

Konopné mléko

Konopné mléko je jemně sladké, ořechové s vodovou texturou – největší obsah omega-3 mastných kyselin (protizánětlivé a pro srdce zdravé tuky) s nejvyšším podílem bílkovin (11 gramů v 3 polévkových lžících semen) ze všech ořechů a semen. Konopné mléko je nejchutnější bez přísad a potravin.

Příprava:

Konopná semínka je třeba namočit minimálně na 24 hodin. Nejlepší je počkat, dokud se neobjeví klíčky. Vodu třeba minimálně každých 8 hodin vyměnit za čistou. Po namočení vodu slijeme, propláchneme, přilijeme čistou vodu a rozmixujeme. Následně přecedíme a v případě husté konzistence, zředíme s vodou nebo třeba s makovým mlékem.

Rýžové mléko

Rýžové mléko je vhodné pro ty, co mají alergii na ořechy, sóju nebo semena.

Sponzorováno

Příprava:

100 g jasmínové rýže propláchneme v cedníku a namočíme na 24 – 30 hodin do studené vody. Během této doby rýži několikrát propláchneme a vodu vyměníme. Nakonec vodu slijeme, rýži přecedíme a znovu propláchneme a doplníme na 500 ml čerstvou vodou. Přidáme špetku soli a lžičku až dvě cukru nebo rostlinného sirupu (Agávový, javorový, med, březový cukr, kokosový cukr …). Rozmixujeme, co nejvíce dohladka, doplníme na 1 l čistou vodou, přecedíme přes plátno, dobře vyždímáme a uchováme v chladu. Před každým použitím dobře protřepejte!

Makové mléko

Mák je zdrojem kvalitního vápníku, obsahuje ho zhruba desetkrát více než mléko, obsah vápníku v 100 g máku je asi 1400 mg, zatímco v kravském mléce jen 110 – 125 mg. Makové mléko je skvělým zásadotvorným nápojem.

Příprava:

100 g máku namočíme přes noc do studené vody, na druhý den scedíme přes jemné sítko, dáme do vyšší nádoby, dolijeme na 300 ml čistou vodou a rozmixujeme co nejvíce na jemno. Dolijeme vodou do 1100 ml, přidáme špetku soli a lžičku Agávového sirupu a scedíme přes plátno, ručně dokonale vymačkat. Uchováme v chladničce.

Ovesné mléko

Ovesné mléko je díky vysokému obsahu vitaminu B a zinku vhodné pro rekonvalescenty a pomáhá v boji proti únavě a malátnosti.

Příprava:

100 g ovesných vloček namočíme přes noc do studené vody, druhý den propláchneme, scedíme, dáme do vyšší nádoby, dolijeme na 500 ml čistou vodou a rozmixujeme co nejvíce na jemno. Dolijeme vodou do 1 l, přidáme špetku soli a lžičku zdravého sladidla a scedíme přes plátno a dobře vyždímáme. Uchováme v chladničce.

Pohankové mléko

Pohankového nápoje příznivě působí na kardiovaskulární systém.

Příprava:

Předem přes noc namočenou pohanku rozmixujeme s datlí a vodou. Můžeme přidat vodu, nebo karobový prášek – v případě přidání karobu máme hustou čokoládu.

Kokosové mléko

Kokosové mléko obsahuje vysoký podíl zdravých saturovaných tuků a je ideální do omáček jako náhrada smetany.

Příprava:

250 g dužiny kokosového ořechu, 200 ml mléka nebo vody. Čerstvou dužinu kokosového ořechu nastrouháme do mléka, dobře promícháme a necháme chvíli rozležet. Místo mléka můžeme použít i vodu. Pak protlačíme kapalinu přes síto nebo utěrku do nádoby. Tento postup několikrát opakujeme, až teče jenom voda.

A co vy? Pijete zdravá rostlinná mléka? Napište nám do komentářů.

Co si dále přečíst o rostlinných produktech?

VIDEO: 10+1 Otázek – Rostlinná mléka

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva