Sponzorováno

Saturované (nasycené) tuky – co to je a proč jsou nebezpečné? 4.54/5 (13)

Velmi sladké pečivo obsahuje velké množství nasycených tuků...

Velmi sladké pečivo obsahuje velké množství nasycených tuků…

Saturované tuky jsou hlavní příčinou arteriosklerózy cév (tj. obalování cév) a následně onemocnění srdce a cév, a hlavně také infarktu. Pokud chcete zůstat zdraví, je důležité abyste se vyhýbali saturovaným tukům. 90% saturovaných tuků pochází ze živočišných potravin.

Saturovaný tuk je právě ten tuk co se nachází pod kůží, ale nejhorší je, že se nachází i v cévách – resp. postupně se tam ukládá až způsobí infarkt či jiné zdravotní komplikace.

Kde je saturovaného tuku nejvíce?

Saturovaný tuk je nasycený tuk, je nezdravý. Nejvíce ho obsahují tyto zdroje:

1. Živočišné tuky

Živočišné tuky zkracují náš život hlavně tím, že je v nich mnoho saturovaných tuků a přitom i hodně cholesterolu, což má za následek, že živočišné tuky tedy výrazně přispívají k nemocem srdce a cév. Z tohoto pohledu je v obchodech nejškodlivější máslo, ve srovnání se sádlem (vepřovým) má mnohem více saturovaných tuků a více má i cholesterolu. Pokud tedy již musíme požívat živočišné tuky, sádlo je z tohoto pohledu lepší než máslo. Sádlo má výrazně nižší obsah cholesterolu než máslo.

2. Palmový olej

Mnoho saturovaných tuků obsahuje i palmový olej (až 60%).

3. Další živočišné produkty

Další potraviny, ve kterých se nasycený tuk nachází jsou: tučné maso, uzeniny, salámy, paštiky, sádlo, mléčné produkty – smetana, tučné sýry.

4. Zpracované potraviny

Samozřejmě, mnoho zpracovávaných potravin obsahuje velké množství nasycených tuků, jako jsou koláče, dorty, trvanlivé pečivo, sladké pečivo, slané brambůrky.

Víte o saturovaných tucích, že…

 • Doporučená spotřeba nasyceného tuku představuje maximálně 10%.
 • Nemluvě o tom že tyto potraviny způsobují přibírání na břiše a celkové zvyšují tělesný tuk.

Trans tuky

Oproti výše zmíněným tukům se v obchodech nebo v restauracích začaly prodávat potraviny obsahující trans tuky. Nejvíce se jich nachází v balených potravinách a rychlém občerstvení.

Sponzorováno

Mnoho lidí se dnes živí právě těmito takovými potravinami neboť jsou velmi dobře dostupné a dobře chutnají. Jenže jsou asi nejhorší. Trans tuky v různých hamburgerech zvyšují LDL cholesterol (tělu škodlivý) a snižují HDL cholesterol (tělu prospěšný). Doporučení je rozhodně se velkým obloukem vyhnout trans tukům. Lepší je nosit si ovoce a zeleninu v krabičce, než zamířit do nezdravého fastfoodu. Mimochodem, vyjde to o dost levněji a uděláte pro sebe něco dobrého a budete mít dobrý pocit. Tak kde je problém?

Proč je důležité být informovaný o špatných tucích?

Tyto tuky se neukládají na sebe, ale ukládají se na těsno do buněčných membrán. Klinické a epidemiologické studie hovoří o zvýšeném riziku srdečních chorob, rakoviny a dalších chronických nemocí. Je vám to málo?

Transmastné tuky nejen zvyšují špatný cholesterol, ale i snižují výskyt dobrého cholesterolu. Zvýšená konzumace trans tuků je spojována také se zvýšeným rizikem Alzheimera. Saturované tuky ukazují pozitivní korelaci s rizikem kardiovaskulárních chorob hlavně kvůli zvýšenému cholesterolu a negativním výkyvům v celkovém profilu cholesterolu.

Zvýšený přísun saturovaných tuků je také spojován s Alzheimerem. Další nemoci ke kterým může vést vysoká konzumace saturovaných tuků: rakovina prsou, nemoci ledvin, skleróza, cukrovka, rakovina prostaty. Takže opravdu nic dobrého a je důležité být informován a seznámen s riziky.

Zajímavosti

V roce 2002 národní akademie věd referovala, že neexistuje žádné bezpečné množství transmastných tuků, které mohou být konzumovány. Není žádná adekvátní úroveň nebo doporučená denní dávka. Důvodem je, že každé byť jen malé zvýšení trans tuků může dopomoci k nemocem srdce.

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje aby denní dávka transmastných kyselin byla méně než 1% z celodenního energetického příjmu.

Naše doporučení na závěr

Omezujte transmastné tuky tak jak se jen dá. Čím méně je do sebe dostanete tím lépe. Vyhýbejte se průmyslově vyráběným jídlům s vysokým výskytem přidaných tuků.

Doporučujeme k přečtení na toto téma

Přečtěte si také tyto články:

VIDEO: Vím, co jím – Tuky

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva