Sponzorováno

Rostlinné oleje – jak je využít pro své zdraví a krásu? 4.83/5 (12)

rostlinne-olejeRostlinné oleje jsou výborným zdrojem esenciálních (pro tělo nezbytných) mastných kyselin a umožňují vstřebávání některých vitamínů. Bohužel v naší stravě stále velmi často převládají živočišné tuky, které již mají výživový přínos nižší – zvláště pokud jsou používané ve velké míře. Rostlinné oleje nás však mohou nadchnout svými vlastnostmi nejen v kuchyni, ale též v kosmetice.

Z pohledu chemika se jedná o sloučeniny glycerolu a tří molekul mastných kyselin. Získávají se vylisováním ze semínek, ořechů luštěnin či jiných druhů semen. Jejich chemické složení ovlivňuje jejich vizuální podobu – např. jejich tekutost. Některé z nich bývají při normální teplotě v pevném stavu, ale tají při teplotě lidského těla (např. kokosový tuk, bambucké máslo).

Rostlinné oleje a jejich výroba

Z hlediska jejich výroby je možné odlišit oleje lisované za studena (panenské) a rafinované (lisované za tepla či získané pomocí rozpouštědel). První z nich mají vyšší výživovou hodnotu, obvykle je zakoupíte v tmavém obalu z důvodu ochrany před působením světla. Zvláště na jejich konzumaci bychom se měli zaměřit.

Jaký pozitivní vliv mají na naše zdraví?

Při konzumaci kvalitních rostlinných olejů můžeme svému tělu prospět hned v několika ohledech. Mezi jejich přínos lze uvést:

  • snížení hladiny cholesterolu
  • protizánětlivé účinky
  • prevenci některých onemocnění (cukrovky, aterosklerózy, rakoviny)
  • antioxidační účinky

Jaké oleje je možné využít v kuchyni?

Podívejte se na přehled, toho, jaké oleje je možné využít ve vaší kuchyni:

  • Řepkový olej: Je zdravější (svým obsahem mastných kyselin) než olej slunečnicový, který je v kuchyni stále v hojné míře používán. Hodí se pro úpravy do 160°C.
  • Konopný olej: Je vhodný zejména do studené kuchyně, teplem se v něm ničí zdraví prospěšné nenasycené mastné kyseliny.
  • Lněný olej: Jeho konzumace bývá doporučována zejména při zánětlivých onemocněních.
  • Olivový olej: Lze jej užívat ve studené kuchyni, ale snese též teploty do 180 °C.
  • Sezamový olej: Jeho rafinovaná varianta je vhodná i pro tepelné úpravy, při použití většího množství vás může odrazovat jeho aroma.
  • Dýňový olej: Hodí se zejména do salátů a pro další využití ve studené kuchyni.

Jak na vnější použití olejů?

I když ne všechny z rostlinných olejů jsou jedlé nebo prospěšné pro naše zdraví při konzumaci, mnoho z nich je možné využít v péči o svou vnější krásu. Můžete si vychutnat jejich blahodárné účinky na pokožku nebo na vlasy. Je možné je přidat do koupele, promazat s nimi pokožku celého těla nebo se soustředit na místa, kde máte kůži suchou, popraskanou či jinak problematickou. Výhodou je, že oleje pokožku velmi dobře hydratují a zároveň podporují její přirozenou ochrannou bariéru. Některé z nich též přispívají k eliminaci vrásek nebo poskytují pokožce přírodní ochranu před sluncem, pohlcují jeho UV záření. Možná vás na jejich použití v kosmetice naláká jejich vůně, která vám zajistí uvolnění a velmi příjemný zážitek. Uvedeme zde některé příklady olejů spolu s tím, jak vám mohou prospět.

Sponzorováno

  • Lněný olej: Používá se pro zjemnění pokožky, ale též pro rychlejší hojení poranění, popálenin. Má výrazné protizánětlivé účinky, je vhodný i pro ekzematickou pokožku.
  • Sezamový olej: V kosmetice se cení zejména jeho antioxidační účinek, má přirozený UV faktor a hodí se na ošetření pokožky celého těla.
  • Jojobový olej: Používá se pro dětskou pokožku a pro pleť obličeje. Dokáže redukovat vrásky, pokožka je po jeho použití pružná a příjemná na dotek. Lze jej použít i jako masku na vlasy, které vyhlazuje a hydratuje.
  • Mandlový olej: Používá se v kosmetice určené pro nejmenší děti, ale též pro dospělé. Pleť výborně vyživuje a nedráždí ji. Hodí se i pro ošetření problematické pleti s ekzémy či lupenkou.
  • Dýňový olej: Je vynikajícím pomocníkem při hojení ran, oparů či bodnutí hmyzem.
  • Kokosový olej: Můžete jej použít na pokožku celého těla, kterou příjemně zvláční, ale též jako masku na vlasy. Prospěje zvláště vlasům suchým nebo namáhaným slunečním zářením. Omámí vás svou nádhernou vůní.
  • Konopný olej: Hodí se na ošetření poranění, suché pokožky. U dětí jej můžete využít na promazání míst ve vlasech, kde dochází k olupování suché kůže.

Až tedy někdy v brzké době budete pátrat, jaký kosmetický výrobek si zakoupíte, zkuste třeba vyzkoušet jen některý z uvedených rostlinných olejů. Je možné je zakoupit zcela samostatně a jejich konkrétní použití záleží jen a jen na vás.

Co si dále přečíst o rostlinných olejích?

VIDEO: Jak se co dělá – Rostlinný olej

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva