Sponzorováno

Vitamín K2 a jeho benefity a účinky na zdraví 4.74/5 (38)

Vitamín K2 a jeho benefity pro zdravíVětšina lidí o vitaminu K2 nikdy ani neslyšela. V západní stravě bychom ho hledali marně a média mu moc pozornosti také nevěnují. Ale pravdou je, že tento mocný vitamín hraje nenahraditelnou roli v mnoha aspektech zdraví. Ve skutečnosti, může být K2-ka „chybějícím článkem“ mezi stravou a několika smrtelnými chorobami.

Co je Vitamin K?

Vitamín K byl objeven v roce 1929 jako esenciální živina (tu, kterou organismus neumí vyrobit, ale musí mu být dodána ve strav) důležitá pro srážlivost krve. Úvodní objev byl publikován v německém vědeckém časopise, kde ho nazývali koagulační vitamin. Z toho pochází to písmeno „K“.

Formy vitamínu K

Také ho objevil legendární zubař Weston Price, který v časných letech 20. století cestoval po světě a v různých populacích studoval vztah mezi stravou a nemocí. Zjistil, že v neprůmyslové založené stravě byl vysoký obsah jakési dosud neidentifikované živiny, o které si myslel, že poskytuje ochranu před zubním kazem a chronickými chorobami.
O této záhadné živině se zmínil jako o aktivátor X, ale dnes se už věří, že to je Vitamin K2. Existují 2 hlavní formy tohoto vitaminu:

 1. K1 (fylochinon) se nachází v rostlinách, jako je listová zelenina, zatímco vitamín K2 (menachinon) ve fermentovaných potravinách a potravinách živočišného původu.
 2. Vitamin K2 může být dále rozdělen do několika podtypů, ale nejdůležitější jsou MK-4 a MK-7.

Jak fungují vitamíny K1 a K2?

Vápník je neuvěřitelně důležitý minerál. Je to víc než jen stavební materiál kostí a zubů. Hraje klíčovou roli ve všelijakých druzích biologických procesů. Hlavní funkcí vitaminu K je modifikace bílkovin, kterým tak poskytne schopnost vázat vápník.

Zajímavost: Je pravda, že role vitamínů K1 a K2 jsou hodně odlišné a mnozí se přiklánějí k tomu, že by měly být klasifikovány jako zcela odlišné živiny.

Vitamin K1 je využíván hlavně játry, na aktivaci bílkovin vázajících vápník, které se účastní na srážení krve, zatímco vitamín K2 se využívá na aktivaci bílkovin, které regulují, kde nakonec vápník v těle skončí.

Vitamin K2 může pomoci v prevenci proti srdečním chorobám

Hromadění vápníku v tepnách kolem srdce je obrovský rizikový faktor srdečních onemocnění. Z tohoto důvodu, vše co dokáže snížit toto hromadění, může pomoci v prevenci srdečních chorob. Proto se vitamin K2 považuje za pomocníka v prevenci ukládání vápníku v tepnách.

Výsledky studií a vitamín K2

Ti co měli v rotterdamské studií nejvyšší příjem vitaminu K2, měli o 52% menší pravděpodobnost rozvoje kalcifikace tepen a o 57% menší riziko úmrtí na srdeční chorobu, po dobu 7-10 let.
V druhé studií na 16 057 ženách zjistili, že účastnice s nejvyšším příjmem vitamínu K2 měly mnohem menší riziko srdeční choroby. Za každých 10 mikrogramů K2-ky zkonzumované za den se snížilo riziko srdeční choroby o 9%.
Vitamin K1 neměl žádný vliv v žádné z těchto studií.

Mějte však na paměti, že výše zmíněné studie jsou tzv. pozorovací, které neprokazují příčinu a výsledek.

Vitamin K2 může pomoci zlepšit zdraví kostí a snížit riziko osteoporózy

Osteoporóza je v západních zemích častým problémem. Je zvláště častá mezi staršími ženami a významně zvyšuje riziko zlomenin. Jak jsme zmínili výše, vitamin K2 hraje hlavní roli při metabolismu vápníku, hlavního minerálu nacházejícího se v kostech.

Sponzorováno

Vitamín K2 aktivuje vápník-vázající činnost dvou bílkovin zvaných Matrixgla-protein a osteokalcin, které pomáhají vytvářet a udržovat kosti. Je zajímavé, že existuje docela dost důkazů z kontrolovaných studiích, které hovoří o významných účincích K2-ky na zdraví kostí.

3-letá studie na 244 postmenopauzálních ženách zjistila, že ty co braly doplňky vitaminu K2, měly v závislosti na věku mnohem menší pokles minerální hustoty kostí. Další studie na japonských ženách ukázala podobné výhody, i když v ní používaly velmi vysoké dávky. Z 13 studií, jen jedna neprokázala významné zlepšení.
Sedm z těchto experimentů také hlásilo zlomeniny a zjistilo se, že vitamín K2 snížil počet zlomenin páteře o 60%, kyčelního kloubu o 77% a všechny ostatní zlomeniny mimo páteře o 81%. V souladu s těmito zjištěními, Japonci oficiálně doporučují doplňkové podávání vitaminu K jako prevenci a léčbě osteoporózy.

Vitamin K2 a zdraví zubů

Vědci se domnívají, že K2-ka by mohla ovlivnit zdraví zubů. Ještě se ale přímo neprováděly žádné studie na lidech.

Na základě studií na zvířatech a úkoly vitaminu K2 v metabolismu kostí je rozumné předpokládat, že K2-ka bude mít stejný vliv na zdraví ústní dutiny. Jeden z hlavních regulačních proteinů, co se týče dentálního zdraví je osteokalcin, tj. ta samá bílkovina, která je rozhodující v metabolismu kostí a je aktivována vitaminem K2. Osteokalcin spouští mechanismus, který stimuluje růst nového dentinu, což je kalcifikovaná tkáň na vašich zubech přímo pod zubní sklovinou. Také se věří, že důležitou roli zde hrají i vitaminy A a D, které pracují synergicky s vitaminem K2.

Vitamin K2 může bojovat proti rakovině

Rakovina je v západních zemích častou příčinou smrti. I když moderní medicína stále nachází nové způsoby léčby, nové případy rakoviny jsou stále na výsluní. Proto je hledání efektivních strategií prevence nanejvýš důležité.

Na vitamin K2 a některé druhy rakoviny provedeno několik studií. Klinické výzkumy naznačují, že K2-ka snižuje recidivu rakoviny jater a prodlužuje dobu přežití. Pozorovací studie na 11 000 mužích zase zjistila, že vysoký příjem tohoto vitamínu je spojen se sníženým rizikem pokročilého karcinomu prostaty o 63%. Doufejme, že nám ohledně tohoto problému budoucnost přinese nějaké lepší studie.

Zdroje vitamínu K2

Lidské tělo dokáže částečně konvertovat vitamin K1 na K2, což je užitečné, protože v typické stravě je množství K1 10-krát větší než K2. Současné důkazy však naznačují, že tato konverze je málo efektivním procesem, protože z přímé konzumace K2 vytěžíme mnohem více.

Bohužel v moderní stravě je průměrný příjem této důležité živiny neskutečně nízký. Vitamin K2 se nachází hlavně v některých živočišných a fermentovaných potravinách, jejichž většina lidí nekonzumuje dostatek. Ze živočišných zdrojů jsou bohaté na tento vitamín plnotučné mléčné výrobky od volně se pasoucích krav, játra a další orgány a také vaječný žloutek.

Vitamin K je rozpustný v tuku, což znamená, že nízkotučné a libové živočišné produkty ho neobsahují mnoho. Živočišné produkty obsahují podtyp MK-4, zatímco fermentované produkty jako jsou kvašené zelí a miso obsahují více delších podtypů, od MK-5 po MK-14. Pokud jsou tyto potraviny pro vás nedostupné, měli byste zvážit suplementaci jako alternativu.

Zdrojem tedy jsou: máslo, smetana, žloutky, vnitřnosti, tuk zvířat, které se pásly na zelené trávě. Také Natto – fermentovaná sojová potravina (nejlepší zdroj K2). Dále také hovězí maso krav pasoucích se na trávě, kuřecí, fermentovaný olej z tresčích jater.

Sponzorováno

TIP: Které zlozvyky a přípravky zabíjí vitamíny v našem těle?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Vitamín K2 a jeho benefity a účinky na zdraví”

  1. LK napsal:

   Jeden z nejdůležitějších vitamínů a dozvěděl jsem se o něm teprve nedávno. Dokázal mi pomoci při léčbě zranění spodních zad.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva