Sponzorováno

Vánoční přejídání se může negativně odrazit na zdraví, upozorňuje lékař 4.75/5 (4)

Vánoční přejídání se může negativně odrazit na zdravíKalorická směs masa, příloh, dezertů, sladkých koláčů, chlebíčků, limonád a alkoholu jsou součástí stravy, z níž mnozí na konci roku přiberou i tři až pět kilo. Vánoční a novoroční svátky jsou v našich končinách totiž již tradičně obdobím hodování.

Vánoční menu

„Každý region má své typické vánoční menu, které má, přiznejme si, daleko od racionální životosprávy. Nechybí čočková, hřibová nebo smetanová rybí polévka, smažený kapr a bramborový salát majonézový, perníky, oplatky, kynuté koláče, cukroví“ konstatoval lékař internista Igor Vozár a upozornil, že jde o příležitostné poživatiny, které bychom měli jíst jen občas.

Tip na čtení: Jak se na Vánoce nepřejíst?

Hodování

Jak dodal, kromě toho, že vánoční období je časem hodování, na rozdíl od minulosti si požitek z chutných jídel a slavnostního menu dopřejeme i jindy v roce. „Neměli bychom však zapomínat, že fyzicky méně pracujeme, dožíváme se delšího věku a trápí nás jiné nemoci než naše prarodiče,“ poznamenal. Jak poukázal, v dávných dobách patřil na severu Slovenska ke svátečním jídlům obyčejný chléb, protože byl vzácný.

Dnes sníme podle statistik ročně 40 kg chleba a každý Slovák vypije za rok průměrně bezmála 100 litrů alkoholických nápojů. Spotřeba cukru na obyvatele je 37 kg a vajec spotřebujeme každý 214 kusů ročně. „Měli bychom se zamyslet, zda nenastal vhodný čas návratu ke kořenům a soustředit se více na duchovní rozměr Vánoc, kterým je znovunalezení srdečnosti, jednoduchosti, přátelství a solidarity,“ doporučuje Vozár.

Povolené kalorie na Vánoce

Jako odborník konstatoval, namísto přibližně 12 000 kJ, které bychom měli denně přijmout, sníme na Vánoce někdy i 20-30 000 kJ, což se musí zákonitě projevit na zdraví. „Kdo neodolá, vystavuje svůj organismus kvanta solí, jednoduchých sacharidů, saturovaných tuků a živočišných bílkovin,“ varuje. Upozornil, že přehánět bychom neměli ani s alkoholem.

Sponzorováno

Rizika vyplývající z přejídání mají podle něj i jiný rozměr – množství jídla, které si většina z nás během svátků dopřeje, reálné překračuje i samotnou kapacitu zažívacího ústrojí člověka a nesmírně zatěžují žaludek, játra, slinivku a žlučník.

Zdravé cévy

„Měli bychom si vzpomenout i na vlastní cévy, srdce a ledviny. Měli bychom se zamyslet, zda není možné připravit slavnostní večeři zdravější. Vynechat uzeniny, majonézu, omezit solení a smažení na oleji, vyměnit vykrmenou husu nebo kachnu například za krůtu. Její maso má přibližně poloviční energetickou hodnotu. Při pečení mohou hospodyně použít celozrnnou mouku a máslo nahradit jogurtem nebo tvarohem,“ radí . Součástí slavnostní tabule by vždy mělo být ovoce, ne však pouze jako dekorace, ale jako jistý zdroj vlákniny a vitamínů. „Návod na to, jak přežít ve zdraví Vánoce je jednoduchý – jíst a pít do polosyta a odpočinout si při dobrém filmu až po procházce, tanci, lyžovačce nebo návštěvě kluziště,“ nabízí Vozár řešení.

TIP: Jak na záchvatovité přejídání?

Půst

Postní období se podle lékaře téměř úplně vytratilo ze života a tvrdí, že přinejmenším každý druhý dospělý člověk by se měl ze zdravotního hlediska stravovat dietně, a to i na Vánoce. „Každý druhý dospělý má bohužel nadváhu nebo obezitu, vysoký krevní tlak nebo problémy s glykémií, lipidy – cholesterolem nebo triglyceridy, máme také nemálo onkologických pacientů,“ poukázal. Jak dodal, i během svátků bychom se proto měli stravovat střídmě a dopřát si jen tolik jídla, kolik si náš organismus zaslouží a toleruje.

A jak s přejídáním bojujete vy?

VIDEO: Jak se dostat přes záchvatovité přejídání

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Vánoční přejídání se může negativně odrazit na zdraví, upozorňuje lékař”

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva