Sponzorováno

Odborníci prozradili triky na zdravé vánoční hodování 4.78/5 (9)

vanoce-zdraviVánoční čas je pro mnohé těžkou zkouškou sebeovládání a boj s žravosti nakonec nejednou prohrají. Přitom podle kardiologa z Lékařské fakulty UPJŠ v Košicích a prezidenta České asociace aterosklerózy profesora Daniela Pella se dá najíst bohatě a dosyta i bez hříchu – stačí to nepřehánět s množstvím jídla a trochu sledovat jeho složení.

Jak poznamenal přednosta Ústavu experimentální medicíny UPJŠ LF Alojz Bomba, sváteční bilanci může pomoci zlepšit i příjem probiotik a vlákniny.

„Dodržovat zásady zdravé životosprávy neznamená trávit svátky o hladu, ani zapomenout na klasické štědrovečerní menu. Vždyť rybí maso je velmi zdravé, zvláště u těch volně žijících ryb. Ani zelňačka není výslovně nezdravé jídl , stačí to nepřehnat s množstvím uzeného masa a mastných klobásek. Naproti tomu bramborový salát již není ideální složkou potravy, ale pokud nahradíme majonézu bílým jogurtem, nebo omezíme jeho množství, náš trávicí trakt se bude cítit mnohem lépe,“ konstatuje Pell , který varuje zejména před bílým cukrem a margarínem v zákuscích.

Vánoce nejsou jen o jídle

Jak uvedl Pella, pokud jde o sladkosti, budou zdravější a méně kalorické, když hospodyňky nahradí margarín a bílý cukr máslem, tvarohem, oříšky, ovocem a čokoládou s vysokým obsahem kakaa. Máslo obsahuje mnoho životně důležitých ochranných látek, které nás mimo jiné chrání i před nádorovými onemocněními, stejně jako vajíčka, která se mylně stala strašákem pro obavy ze zvýšeného cholesterolu.

„Vánoce jsou také o jídle, ale neměly by být jen o něm. Chcete-li je přežít ve zdraví, zapomeňte na mastné chipsy, sladkosti a velké balení slazených nápojů plné kalorií a umělých emulgátorů. Jezte vyváženou stravu a svou vánoční bilanci také výrazně zlepšíte, pokud si dopřejete dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, jádra ořechů a nezapomenete ani na pravidelný pohyb. Rekreační sport a procházky v přírodě mají během svátků vzhledem ke zvýšenému kalorický příjem ještě větší význam, než jindy,“ zdůraznil Pella, podle kterého je i hodinová procházka na čerstvém vzduchu lepší než žádný pohyb.

Sponzorováno

Dodal, že po určité fyzické aktivitě není hříchem dát si ani klobásu z zelňačky či „zobnout“ do něčeho chutného samozřejmě v rozumné míře.

TIP: Pozor na vánoční přejídání!

Trávení pomáhá vláknina, jezte pomalu

Zapomínat netřeba ani na správnou kombinaci stravy a na skutečnost, že pocit sytosti přichází se zpožděním, proto je dobré naučit se jíst pomalu, což pomůže předejít nejen nepříjemným pocitům nafukování, ale i přírůstku na hmotnosti. Trávení pomáhá i konzumace vlákniny nestravitelné části rostlinné potravy, která podporuje pohyb potravy v trávicím traktu, vstřebává vodu a váže na sebe některé látky, například cholesterol.

Podle Aloise Bomby je vhodné myslet v období svátků i na užívání probiotik a prebiotik. „Probiotika mají schopnost množit se ve střevech, kde optimalizují složení střevní mikroflóry a posilují imunitní systém. Rozkládají toxické látky, které se nacházejí ve stravě a ničí choroboplodné mikroorganismy, které se mohou dostat do trávicího traktu například kontaminovanou potravou. Mají nejen lokální účinek, ale i obecně posilují imunitní systém,“ uvedl Bomba.

Doplnil, že probiotické kultury se nacházejí v přirozené formě například v nepasterizované brynze, acidofilním mléce, jogurtech nebo kysaném zelí, případně ve výživových doplňcích, které lze dostat v lékárně. Podle Bomby je probiotika vhodné kombinovat s prebiotiky, zejména oligosacharidy, které se přirozeně vyskytují například v čekance, artyčocích, pšenici, česneku, cibuli, pórku, chřestu a v banánech.

VIDEO: Tip na zdravé Vánoce: Houbový Kuba

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva