Sponzorováno

Žlučník v lidském těle – jak funguje? 4.81/5 (16)

Žlučník v lidském těleŽlučník je zásobárnou žluči. Je to dutý orgán podobný vaku hruškovitého tvaru. Je přibližně 8 až 12 centimetrů dlouhý, 4 až 5 centimetrů široký a má obsah zhruba 50 až 80 mililitrů. Nachází se na spodní straně jater (pod pravým lalokem) a shromažďuje žluč pro její následné využití v procesu trávení. Jeho vnitřní povrch je vystlán žlučovým epitelem. Ve stěně se nacházejí hladké svalová vlákna, které umožňují kontrakci a následné vypuzení obsahu žlučníku.

Žlučník je důležitým elementem v zažívacím procesu a pracuje hlavně při trávení tuků. Podporuje zažívací pochody tím, že emulgací tuků neutralizuje kyselou potravinovou kaši přicházející ze žaludku do dvanáctníku.
Podporuje také peristaltiku (pohyb střeva) a absorpci výživných látek tím, že pomáhá zabraňovat hnilobě. Žluč obsahuje žlučová barviva cholesterol a hlavně kyseliny žlučové a to primární, volné, které se tvoří v játrech (např. kyselina cholová) a kyseliny sekundární (např. desoxycholová), které vznikají ve střevě z kyselin primárních působením bakterií. Nejsou to kyseliny volné, ale spojené s glycerinem nebo taurinem; ke spojení dochází při štěpení bílkovin.

Žlučník je žlučovým vývodem propojený s tenkým střevem. Podle druhu a množství tuku, obsaženého v právě došlé stravě, je pak žlučník vyprazdňován do tenkého střeva.

TIP: Jak zachránit zlučník před záchvatem

Žluč

Žluč je hustá, hořká, žlutavě nazelenalá tekutina, tvořená játry. Její základ tvoří voda (82 %, která se skládá podobně jako krevní plazma z anorganických elektrolytů jako je Na +, Cl -, K +, HCO3 -), zbytek se skládá z různých chemických sloučenin, jako jsou soli, barviva a cholesterol, důležitých při trávení tuků. Proto je žluč snadno zásaditá (alkalická, pH 8,0-8,5). Ve žluči se nacházejí i prvky jako Lecithin, Fosforlipidy (4 %), cholesterin (0,7 %). Další prvky žluči jsou Bilirubin, (vzniká hlavně rozpadem červených krvinek) jakož i hormony a léky.

Buňky jater tvoří žluč nepřetržitě (denně se tvoří kolem 500 až 700 mililitru) a uvolňují ji do drobných kanálků přítomno mezi jaterními buňkami. Tyto kanálky se spojují do stále větších žlučovodů a nakonec do společného jaterního vývodu, kterým žluč opouští játra. Ze společného jaterního vývodu se po připojení vývodu žlučníku, kterým protéká žluč nahromaděná ve žlučníku, stává společný žlučovod. Během trávení se dostává do dvanáctníku. Převážná část žluče z jater se dostává do žlučníku (zde se zahušťuje a skladuje), ale malá část neustále odtéká cestou společného žlučovodu do dvanáctníku, aniž prošla přes žlučník. Velká část žlučových kyselin se zpětně vstřebává stěnou střeva a krevním oběhem se vrací do jater.

Sponzorováno

Napomáhá trávení tuků a je nezbytná pro jejich vstřebávání. Má nezastupitelné postavení pro vstřebávání vitamínů rozpuštěných v tucích (vitamíny A , D, E, K). Pomáhá neutralizovat v trávenině (strávená potrava vycházející ze žaludku) kyselinu chlorovodíkovou, čímž utváří příznivé prostředí pro působení enzymů v tenkém střevě povzbuzuje pohyby střeva, čímž podporuje i vyprazdňování.

Denně se tvoří kolem půl až sedmi desetin litru žluči, která nejprve vtéká kanálky do levého a pravého jaterního vývodu, ústícího zhruba po pěti centimetrech do žlučníku. Spojením žlučníkového a jaterního vývodu vzniká společný žlučový vývod v délce asi 7,5 centimetru, který směřuje dolů za kličkou dvanáctníku a po průchodu hlavovým koncem slinivky břišní do dvanáctníku vyúsťuje. Ale ještě než do něj vstoupí, spojuje se se slinivkovým vývodem, přivádějícím šťávy ze slinivky.

Shrnutí – Jak v těle funguje žlučník?

Žlučník je asi 8 centimetrů dlouhý orgán, který se nachází pod pravým obloukem žeberním a naléhá na spodní část jater. Žlučové cesty začínají v játrech. Jednotlivé větve se spojují a tvoří žlučovod, který pak ústí spolu s hlavním vývodem ze slinivky břišní do dvanáctníku, což je první část tenkého střeva. Žlučník zachytává a zahušťuje žluč vylučovanou játry v době, kdy nejíme. Ve žlučníku se shromažďuje žluč proto, abychom jí měli později při jídle dostatek a mohli se pořádně najíst. Do žlučníku směřuje až 80 % vytvořené žluči, zbylých 20 % odchází přímo do střeva. Žluč je tekutina, jejíž hlavní funkcí je napomáhat trávení potravy, zvláště tuků. Tvoří se neustále celý den, a kdyby nebylo žlučníku, odtékala by pomalu rovnou do tenkého střeva. Potrava, stres nebo léky působí na vylučování žluče do žlučovodů a do střeva.

Celý proces tvorby a vylučování žluči slouží k trávení, aktivuje trávicí enzymy a pomáhá ke správnému vstřebání živin a vitamínů, zejména A, D, E a K. Žluč přispívá i k vylučování různých látek, např. toxinů, kovů, léků atp. Nejčastějším patologickým nálezem v oblasti žlučníku a žlučových cest jsou tzv. žlučové konkrementy, lidově označované jako kameny. Žluč obsahuje mimo vody i celou řadu látek, které jsou za normálního stavu ve vodě rozpuštěny. Pokud se množství těchto látek zvýší a žluč se tak stane koncentrovanější, začnou se jednotlivé molekuly těchto látek spojovat. Shluky, kterým se říká krystalizační jádra, se dále navzájem na sebe nabalují a zvětšují až vzniknou vlastní konkrementy. Dodnes není jasné, proč k tomu dochází. Vyšší riziko mají obézní lidé, diabetici a těhotné ženy. Riziko zvyšují stavy po operaci trávicího traktu, příjem vysoce kalorické stravy, některé léky, ženské pohlavní hormony a jiné, méně časté, příčiny. Doba, která uplyne od vytvoření prvního krystalu až po první příznaky onemocnění žlučníku, se odhaduje od necelých tří do necelých 13ti let. Mezi důležitý faktor se počítá i genetická dispozice, kdy i přes důsledný dietní režim dochází k tvorbě kamenů. O tom, že máte ve žlučníku kameny nemusíte vůbec vědět. Zhruba polovina nemocných nikdy nezjistí, že kameny mají.

ČTĚTE: Jak na bolavý žlučník?

Sponzorováno

Zdroj obrázku: wikipedia.org

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Žlučník v lidském těle – jak funguje?”

  1. […] dietami bez tuku. Možná zhubnete, ale přibudou vám kameny. Jirka se při debatách o žlučníku cítil nesvůj. On jediný ho měl zdravý a nevěděl, jak bolí. Ostatní kolegové květnatě […]

  2. […] přeměnu a zvyšuje spotřebu energie. Zbaví vás bolestivé menstruace, prospívá játrům, žlučníku, nervům i srdci. Pijte ho třikrát denně a připravujte z lžičky bylinek, kterou zalijte […]

  3. […] být pacienti s jakýmkoliv zánětem sliznice trávicího traktu, a i ​​ti s onemocněním žlučníku. Tehdy totiž česnek vyvolává tíhu a bolesti v nadbřišku. Stejně obezřetní by měli být i […]

  4. […] Rizika vyplývající z přejídání mají podle něj i jiný rozměr – množství jídla, které si většina z nás během svátků dopřeje, reálné překračuje i samotnou kapacitu zažívacího ústrojí člověka a nesmírně zatěžují žaludek, játra, slinivku a žlučník. […]

  5. […] proti virům, bakteriím a kvasinkám v zažívacím ústrojí. Příznivě působí na játra a žlučník, léčí žaludeční vředy nebo záněty střev. Uplatnění nachází při léčbě astmatu a […]

  6. […] kameny jsou nejčastějším onemocněním žlučníku a žlučových cest. Postihuje častěji ženy než muže. Objevuje se nejčastěji po 40 roku […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva