Sponzorováno

Ředkvičky jsou zdravé a jako bonus mají minimální kalorickou hodnotu 4.8/5 (10)

Ředkvičky jsou zdravé a jako bonus mají minimální kalorickou hodnotuŘedkvičky svou krásnou barvou i jemnou štiplavostí zpestří každý salát a ti, kteří se snaží shodit nadbytečná kila, je mohou u knihy či televizi křupat místo chipsů. Víte, proč si tyto růžové kuličky zaslouží víc vaší pozornosti? To si projdeme v dnešním článku.

Ředkvičky vám doplní „céčko“

Vitamin C potřebujeme přijímat každodenně, tělo jej totiž neukládá a jeho případný nadbytek vyloučí močí. Vitamín C posiluje imunitu a podporuje tvorbu kolagenu, který je součástí zdravé kůže, kostí, chrupavek a dásní a hraje důležitou roli při hojení ran i popálenin.

Pokud si do salátu přidáte byť jen půl šálku nakrájených ředkviček, zajistíte si tím 14 procent doporučené denní dávky. A to je super.

Víte, že: Ředkvičky jsou příbuzné s wasabi, druhem křenu, který je ve formě pasty základním kořením japonské kuchyně.

Ředkvičky jsou plné vlákniny

V jedné ředkvičce naleznete gram vlákniny, což představuje přibližně čtyři procenta z doporučené denní dávky. Zkombinujte je pár například s hlávkovým salátem, pokapejte kvalitním olivovým olejem a máte salát plný vlákniny, která je mimořádně důležitá pro správné trávení. Zároveň snižuje riziko cukrovky, kardiovaskulárních chorob či rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Co se týče rakoviny, pomáhají i další látky obsažené v ředkvičkách – takzvané izotiokyanáty, které dokážou ničit rakovinné buňky. Předpokládá se o nich, že jsou schopny posilovat obranu organismu proti některým typům rakoviny.

Fit ředkvičky plné vitamínů

Pro zdraví je nezanedbatelné i to, že ředkvičky mají minimální kalorickou hodnotu. Potěší také obsah kyseliny listové, B vitamínů, vitamínu K, draslíku, manganu, hořčíku, vápníku, železa, fosforu, sodíku či zinku. Čtěte více o těchto minerálech.

Zřejmě jste zvyklí jíst jen syrové, ale klidně je můžete použít i v teplé kuchyni, například v polévkách. U nás v Česku jsou nejběžnější růžové kulaté ředkvičky, ale živiny najdete samozřejmě i v těch ostatních, například černých či bílých ředkvičkách.

A pokud neumíte své děti přimět zeleninu, možná se vám to podaří právě díky těmto originálním malým růžovým kuličkám, které jsou ideální k vyřezávání, například z nich můžete vyrobit malé muchomůrky červené. Děti je pak s radostí a úsměvem na rtech slupnou.

Antioxidanty v ředkvičkách mohou pomoci v boji proti rakovině

Antioxidant se stal módním slovem, které označuje potraviny jako zdravé nebo mající funkční výhody. Bylo skutečně prokázáno, že antioxidanty hrají roli při snižování zánětu a ochraně buněk před poškozením, brání předčasnému stárnutí a nemocem.

Sponzorováno

V komplexním přehledu z roku 2019 publikovaném v časopise Nutrients vědci poznamenali, že ředkvičky, které se v lidovém léčitelství používají od starověku, nabízí hned několik typů antioxidantů. Ty se nacházejí v jedlém kořenu zeleniny, stejně jako v klíčcích, semenech a listech. Vědci se domnívají, že přírodní sloučeniny mohou pomoci chránit před určitými druhy rakoviny, včetně rakoviny děložního čípku, prsu, prostaty, tlustého střeva, jater a plic.

Ředkvičky mohou chránit před cukrovkou

Předpokládá se, že do roku 2060 se počet dospělých v Evropě s diagnózou diabetu téměř ztrojnásobí. I když samotná konzumace většího množství ředkviček toto riziko nezruší, výzkumy ukazují prospěšný vztah mezi touto zeleninou a nemocí.

Studie z roku 2017, která byla zveřejněna v Nutrients, se zabývala souvislostí mezi ředkvičkami a cukrovkou. To zahrnovalo šťávu z kořene ředkvičky, extrakt a klíčky. Výzkumníci poznamenali, že ochranné účinky pravděpodobně souvisejí se schopností vegetariána posílit antioxidační obranný mechanismus těla a pozitivně ovlivnit hormonálně spouštěné změny glukózy. Ředkvičky také zřejmě snižují vstřebávání glukózy ve střevě a podporují vychytávání glukózy, což snižuje hladinu cukru v krvi.

Co jste o ředkvičkách určitě nevěděli?

Pojďme se podívat na několik zajímavých faktů o ředkvičkách:

  • Ředkvičky pocházejí z Číny, odkud se na severní polokouli včetně Evropy dostaly někdy začátkem 16. století.
  • Příbuznými ředkviček jsou například brokolice, květák či křen.
  • Šálek nakrájených ředkviček má jen 19 kilokalorií.
  • Jejich odborný rodový název zní Raphanus, což znamená „rychle se objevovat“. Ředkvičky skutečně rostou velmi rychle, pouhých 25 dní.
  • Umí pomoci s bolestmi břicha a škytavkou.
  • V mexické Oaxace se vždy 23. prosince koná Noche de Rabanos – Noc ředkviček.
  • Pro vyhladovělou hrdinku knihy Odváté větrem Scarlett O’Hara byly ředkvičky v jednu chvíli záchranou. Ve válkou zpustošené zemi totiž neuměla najít žádnou jinou potravinu. Právě tehdy vyhlásila slavnou větu, která změnila její život: „Ať mi je Bůh svědkem, že nikdy více nebudu hladovět“.
  • Dlouhé teplé léto znamená ostřejší ředkvičky.
  • Ve starověkém Egyptě se ředkvičkami, cibulí a česnekem platilo dělníkům, kteří stavěli pyramidy.
  • Některé druhy ředkviček mohou mít až 45 kilogramů.
  • Ve starověkém Řecku byly ředkvičky tak vysoce ceněny, že na jejich počest byly vyrobeny zlaté repliky jako oběť řeckému bohu Apollónovi.
  • Stejně jako i jiná kořenová zelenina, i ředkvičky absorbují velkou část živin z půdy.
  • Používají se v tradiční medicíně k léčbě různých stavů od zácpy po ledvinové kameny.
  • Listy a klíčky ředkvičky jsou jedlé a obvykle se konzumují syrové v salátech.

Ředkvičky mají vysoký obsah vitamínu C, vápníku a draslíku. Údajně snižují vysoký krevní tlak díky přírodním dusičnanům, které zlepšují průtok krve.

Sponzorováno

A co vy? Také milujete ředkvičky? Napište nám do komentářů.

Zdroje článku a studie o ředkvičkách

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva