Sponzorováno

Jak o Vánocích nepřibrat? Zkuste naše tipy! 4.56/5 (16)

Jak o Vánocích nepřibrat? Zkuste naše tipy!Co si budeme říkat, pochoutky jako bramborový salát, zelňačka s klobáskou či cukroví k Vánocům patří. Svátky koneckonců trvají jen tři dny a přestože přejídání vašemu tělu určitě neudělá velmi dobře, za ty dva-tři dny přece jen nepřiberete deset kilo. Základem je nepřejídat se a pokud máte odvahu, můžete přizpůsobit menu a snížit jeho kalorickou hodnotu.

Nejlepší, co můžete udělat, je postění se již předem. Dejte si dva tři dny před Vánoci lehčí dny. Bohatou štědrou večeři měli i naši předkové – často ji však předcházel půst. Pokud od rána začnete na talíř ukládat bramborový salát, vánočku s medem a přeložíte to vše na střídačku perníky a jinými pochoutkami, koledujete si o povánoční kila navíc. Zkuste se zatnout a pochoutkám říci ne až do štědré večeře.

Přestože je štědrovečerní stůl většiny Čechů plný nezdravých jídel, podle odborníků stačí jemně změnit tradice a člověk se může najíst zdravě a dosyta. „Tradiční jídla jsou samozřejmě hůře stravitelná s vyšším obsahem energie. Ať už je to smažený kapr, přebytek sladkostí nebo mastnější uzené maso. Každý si musí sám říct, zda chce zůstat věrný těmto tradicím nebo je ochoten si jejich trošku pozměnit a učinit odlehčenější variantu jídel,“ uvedl odborník na zdravou výživu.

Namísto smažení grilování či dušení

„Tradiční štědrovečerní večeři tvoří kapustnice, smažená ryba, bramborový salát a sladkosti. Ryby jsou považovány za zdravé maso, především ty divoce žijící, protože ryby z umělých chovů jsou často krmeny všeličím nezdravým, což se promítá i do kvality jejich masa,“ vysvětlil odborník. Ten řadí namísto smažení připravit rybu na přírodno, například jednu z nejzdravějších ryb na světě – lososa, případně v ČR velmi populárního pangasia.

Sponzorováno

Méně klobásky a uzeného

„Kapustnice není nezdravé jídlo, pokud to nepřežene s množstvím uzeného masa a mastné klobásy. Horší je to již s bramborovým salátem a sladkostmi, ale i při těch se dá najít zlatá střední cesta,“ řekl odborník. Bramborový salát se dá připravit i bez majonézy, případně ji nahradit bílým jogurtem. U sladkostí radí výživový odborníci nahradit margarín a bílý cukr máslem, tvarohem, ovocem a čokoládou s vysokým obsahem kakaa. „Čím více druhů cukroví uděláme, tím více toho i sníme. Je třeba si uvědomit, že pokud upečete deset druhů cukroví a z každého ochutnáte dva kousky, tak jste snědli 20 kusů pečiva.“

Nebezpečné jsou zejména návštěvy

První a druhý svátek vánoční může se všemi návštěvami a dojídáním pochoutek představovat pro naši linii velkou hrozbu. Poradíme vám pár triků, které by vám mohly pomoci.

 • Používejte menší talíř – bude se vám zdát bohatší, i když si na něj naložíte méně
 • Když vám nabízejí na jídlo několik možností, dejte si raději z každého trošku, jak mnoho z jednoho druhu, uspokojíte své chuťové buňky dříve
 • Za každou sklenici alkoholu nebo sladkého nealka si dopřejte sklenici vody. Naplní vás, nemá kalorie, nemá ani nežádoucí účinky – a je téměř zdarma
 • Po dojedení pomozte místo vysedávání a zobání toho, co ještě zbylo uklidit stůl
 • Pokud nevíte jak odmítnout, použijte bílou lež a vymluvte se na zkažený žaludek.
 • Vydejte se ven na procházku, sportovat, prostě jděte co nejdál od vábivých pochoutek. Zabijete dvě mouchy jednou ranou – budete méně jíst a zároveň spálíte nějaké ty kalorie

Kam dále? Podívejte se na následující články, lteré vám také poradí

VIDEO: Jak o Vánocích nepřibrat?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Jak o Vánocích nepřibrat? Zkuste naše tipy!”

  1. Mája napsal:

   Tak s těma návštěvama je to asi nejhorší :-( Protože jak ty dobroty někdo postaví přede mě, nedá mi to :-( Jenže kromě přibírání mě také občas trápí těžko kolem žaludku…sladké, smažené – to holt hůře trávím :( Ale objevila jsem Pangrol – tobolky, co doplňují trávicí enzymy …vždy se mi po nich uleví.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva