Sponzorováno

Znáte jednotlivé svaly břicha? A víte, jak je posilovat? 4.8/5 (5)

Znáte jednotlivé svaly břicha? A víte, jak je posilovat?Aby byl Váš trénink opravdu efektivní a smysluplný, je nutné zorientovat se alespoň v základní anatomii svalových skupin, které procvičujete. Břicho je složeno z mnoha snopců svalových vláken a každý z nich má svůj specifický význam. Díky této členitosti můžete tuto problémovou partii procvičovat každý den, aniž by hrozilo přetrénování. Zároveň ale myslete na to, že vzhled bříška cvičením ovlivníte asi z 30 %, dalších 70 % je třeba dotáhnout správným jídelníčkem.

Přímý sval břicha

Tento sval břicha je nejnápadnější a na jeho procvičení byste rozhodně neměli zapomínat. Leží podél středové čáry, které se říká linea alba a je rozdělen napříč několika šlachami, díky kterým vypadá vytrénované břicho jako pověstný pekáč buchet. Přímý břišní sval začíná v oblasti 5. – 7. žebra a je upnutý na stydké kosti. Nejsnáze ho posílíte klasickými zkracovačkami, kdy s výdechem vleže na zádech odlepíte tahem lopatky od podložky.

TIP: Jak posilovat přímý břišní sval?

Toto jsou svaly břicha.

Toto jsou svaly břicha.

Vnější šikmý sval

Jak napovídá sám název, tento sval se nachází na vnější straně trupu a leží na šikmo, v úrovni spodních osmi žeber. Upíná se na bederní kost z jedné strany a na středovou čáru ze strany druhé. Jeho hlavním úkolem jsou rotace a úklony páteře, z čehož vyplývají i nejefektivnější cviky. Při rotaci sval zabírá, když se otáčíme na opačnou stranu, než kde tento sval leží. Abyste procvičili tuto partii, lehněte si na podložku na záda, pokrčte kolena a opřete kotník levé nohy o pravé koleno. S výdechem pak zvedněte trup nad podložku a natočte jej tak, aby se pravé rameno přiblížilo k levému kolenu. Cvičení provádějte na obě strany.

Sponzorováno

Vnitřní šikmý sval

Tento sval zabírá stejně při rotaci, ale tentokrát v momentě, kdy se otáčíme na stranu, na které se nachází. Izolované cviky na tuto část není třeba provádět, protože se zapojuje do procvičování vnějších šikmých svalů.

Příčný sval

Na příčný sval také myslet nemusíte, protože má hlavně pomocnou funkci při dýchání, ale také reguluje napětí břišní stěny při jakékoliv zátěži. Upíná se na středovou linii a na bederní kost a tvoří nejhlubší vrstvu břišních svalů.

TIP: Jak se zbavíte tuku na břiše?

Čtyřhranný bederní sval

Řadí se mezi svaly břicha, přestože je upnutý na bederní obratle a na pánev. Díky němu se můžete uklánět a zaklánět. Dobře ho procvičíte například při józe nebo na hodinách pilates, protože leží hluboko. Kromě jiného umožňuje kontrakci bránice.

Pyramidový sval

Tento sval je považován za pozůstatek svalu, který u vačnatců napínal přední stěnu vaku. Je to tedy vývojový Rudiment. Zpevňuje přímý břišní sval a u některých lidí dokonce chybí!

Při posilování břicha se zaměřte na přímý sval a na šikmé břišní svaly. Nezapomínejte ani na posílení pánevního dna, které sice není vidět, ale má důležitou funkci především u žen po porodu – cvičením zabráníte inkontinenci. Posilování břicha je také velmi důležité jako prevence bolestí zad.

TIP: Jak na tuk na břiše?

VIDEO: Posilování břicha

VIDEO: Zajímavé posilování břciha

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Znáte jednotlivé svaly břicha? A víte, jak je posilovat?”

  1. […] Čtěte také: Představujeme jednotlivé svaly břicha […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva