Sponzorováno

Draslík a fosfor v našem těle – na co jsou dobré? 4.78/5 (9)

Dobrým zdrojem draslíku je třeba banán.

Dobrým zdrojem draslíku je třeba banán.

Draslík a fosfor stojí za životně důležitými funkcemi našeho organismu. Když chybí nebo přebývají, může to být pro tělo zcela zásadní problém. Pojďme si tyto dva prvky představit.

Fosfor

Běžně se v těle nachází asi 600 – 700 g fosforu – s těmito hodnotami je to druhý nejvíce zastoupený prvek v lidském organismu. Stará se o základní procesy nezbytné pro život. Více než 85 % je ho v zubech a kostech, kde ve spojení s vápníkem zajišťuje mineralizaci a tvoří strukturu. Pouhé dva gramy fosforu se vyskytují v krvi, kde usměrňují tvorbu kyselin a zásad. Je nezbytný pro přenos energie, stavbu genetického kódu, činnost mozku a nervů, podporuje vstřebávání vitamínů B2 a B3.

Kde hledat fosfor

Fosfor se vyskytuje téměř ve všech potravinách. Větší množství obsahují ty, ve kterých se nachází vysoký podíl bílkovin, např. maso, mléčné produkty, vejce, luštěniny, ořechy ale třeba i pivo nebo cola.

Když fosfor chybí

Doporučená denní dávka fosforu je 800 mg za den. Vzhledem k tomu, že fosfor je tak bohatě zastoupen v běžně konzumovaných potravinách, u zdravého jedince téměř nikdy nedochází k jeho nedostatku. Pokud však přeci jen chybí, což se stává často u alkoholiků nebo u pacientů s poruchou příjmu potravy, projevuje se to nechutenstvím, překyselením žaludku, slabostí, záněty v dásních, bolestmi v kostech, kloubech a pokud chybí dlouhodobě, tak chudokrevností, zvýšenou kazivostí zubů, poruchou stavby kostí a jejich zvýšenou lámavostí.

Příliš mnoho fosforu

Nadbytek této látky je nebezpečný stav, při kterém v těle nedochází ke vstřebávání vápníku, železa, hořčíku a zinku. Často se vyskytuje u pacientů s nedostatečnou funkcí ledvin. Ta s sebou nese sníženou schopnost vylučování fosforu, který se v těle hromadí a škodí kostem. V takovém případě je tedy vhodné omezit potraviny bohaté na tento prvek, případně užívat léky, které zabraňují vstřebávání fosforu z jídla.

Draslík

Je jedním z hlavních minerálů lidského těla, kde se ho nachází asi 100 g. Je nepostradatelný pro správné fungování nervů a svalů, zejména v srdci a zažívacím traktu. Stojí za získáváním energie ze sacharidů a má vliv na produkci bílkovin. Nachází se uvnitř každé buňky lidského těla.

V čem se nachází draslík

Najdeme jej hlavně v čerstvé zelenině, bramborách, houbách, obilovinách, vnitřnostech a v čerstvém i sušeném ovoci, marmeládě či čokoládě. Zde se podívejte na nejzajímavější zdroje draslíku.

Sponzorováno

Nedostatek draslíku – hypokalémie

Doporučená denní dávka draslíku se pohybuje mezi 2 a 5 gramy, přičemž bychom měli dbát na jeho doplnění zejména po fyzické zátěži. O nedostatku této látky hovoříme v případech, kdy je jeho hladina nižší než 3,8 mmol/l. Dochází k němu po těžkých průjmech, zvracení nebo při užívání diuretik, projímadel, inzulínu, a také při Bartterově či Connově syndromu. Hypokalémie vede ke svalové slabosti, pocitu těžkých svalů, k poruchám srdečního rytmu, nechutenství, zácpě, nespavosti, nervozitě. V důsledku dlouhodobého nedostatku může dojít až ke zrychlení činnosti srdce nebo dokonce k jeho náhlé zástavě.

Zvýšená hladina draslíku – hyperkalémie

O hyperkalémii hovoříme, když hladina draslíku překročí 5,4 mmol/l. Jakmile přesáhne hodnotu 6,5 mmol/l jde o urgentní, život ohrožující stav. Hyperkalémie obvykle vzniká v důsledku užívání určitých léků – na snížení krevního tlaku, na upravení srdeční činnosti nebo jako následek chemoterapie a radioterapie, u pacientů s diabetem, kteří jej nedostatečně kompenzují, po popáleninách, při selhávání ledvin a také jako důsledek Addisonovy choroby. Příznaky zvýšené hladiny draslíku nebývají příliš nápadné nebo dokonce chybí. Nejčastěji jde o svalovou slabost, průjmy, zmatenost, brnění okolo úst, trnutí jazyka. Dochází také k bušení srdce, ke zpomalení jeho činnosti nebo dokonce k srdeční zástavě. Hyperkalémie se léčí vynecháním léků, které ji způsobují, případně podáním medikamentů na snížení hladiny draslíku nebo inzulínem.

Realimentační syndrom
Vzniká u lidí, kterým bylo po dlouhém hladovění podáno velké množství jídla. Rychlý příjem cukrů v potravě uvolní inzulín, což vede k rychlému poklesu hladiny fosforu, často také dochází k hypokalémii nebo nedostatku hořčíku a jiných důležitých vitamínů. Dochází ke svalové slabosti, křečím, průjmům, poruchám rytmu srdce nebo až k jeho selhání. S realimentačním syndromem se často setkávali lidé, kteří se po dlouhých útrapách vraceli z koncentračních táborů, nyní občas provází pacienty s mentální anorexií.

Co si dále o draslíku a fosforu můžete přečíst?

VIDEO: Důležitost draslíku?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva