Sponzorováno

Fíky a jejich účinky na naše zdraví – nejen super zdroj vlákniny 4.86/5 (154)

Fíky vašemu zdraví prospějí...

Fíky vašemu zdraví prospějí…

Jsou chutné, sladké a paradoxně i přesto pomáhají spalovat tukové polštářky. Řeč je o fících – šťavnatých plodech, které toho dokážou opravdu dost. Pokud patříte mezi jejich milovníky, nemusíte se obávat nadbytečných kilogramů, ale ani problémů se srdcem, či kostmi.

I když se to možná na první pohled nezdá, fíky jsou při spalování tukových zásob skutečně nesmírně účinné. Obsahují totiž balastní látky, které pomáhají tělu udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Kromě toho mají také nízký glykemický index. Po jejich konzumaci dochází ke snížení pocitu hladu a vy už tak nebudete mít chuť na kalorické bomby v podobě čokolád či sušenek.

Fíky vás nabijí energií a dodají důležité látky

Fíky vám dodají:

 • vlákninu – obsahují rozpustnou i nerozpustnou vlákninu
 • draslík – pomáhá předcházet kardiovaskulárním chorobám
 • rostlinné steroly – snižují cholesterol
 • ficin – nachází se jen ve fících
 • polyfenoly
 • vitamin B6
 • vápník, železo, hořčík, mangan, draslík

Čerstvé nebo raději sušené fíky?

Je to v podstatě jedno. Pokud je máte možnost ochutnat čerstvé někde v zahraničí, kde přirozeně rostou, určitě si ten zážitek nenechte ujít. V našich podmínkách je sice čerstvé fíky můžete koupit také, ale je nutné je sníst během pár dní. Vhodným ekvivalentem jsou sušené fíky, které jsou na rozdíl od čerstvých ochuzeny pouze o podíl vody, ale zůstávají v nich všechny živiny. Jsou vzácné i proto, že žádný jiný druh ovoce neobsahuje takový podíl minerálů jako právě fíky.

Fíky vás ochrání před těmito nemocemi

Opuncie – kaktusový fík – vyzkoušíte?

Jedná se o plod středoamerického kaktusu Nopal, u nás známého pod názvem opuncie. Tyto plody snižují vstřebávání cukru a tuku a potlačují chuť k jídlu. Současná věda ho považuje za velmi účinný prostředek na hubnutí. Kromě toho snižuje v těle hladinu cholesterolu, podporuje trávení, chrání tlusté střevo, příznivě působí na nervový systém a také plní roli antioxidantu.

Sponzorováno

Obsahuje až 17 aminokyselin, množství minerálů (Ca, Mg, Na, K, Fe) a vitamínů (A, B1, B2, B3 a C). Koupit si ji můžete v lékárně jako přírodní výtažek ve formě tablet, nebo jako čaj.

Divoký fík – poklad z Karibiku

Tento druh fíku zas roste v oblasti Karibského moře a pomáhá urychlovat trávení, metabolismus a odstraňovat z těla toxiny. Obsahuje velmi účinné enzymy a balastní látky, které pomáhají spalovat tuk a kalorie. Díky tomuto fíku budete mít pocit sytosti a zhubnete. Jeho účinky jsou výrazné.

Fíky se doporučují proti osteoporóze

Fíky mají ve srovnání s jinými druhy ovoce poměrně málo vitaminu C a provitaminu A. Naproti tomu obsahují vápník a fosfor ve velmi příznivém poměru pro obnovu kostní tkáně a jsou tak doporučené například při osteoporóze. Pro vysoký obsah vlákniny a organických kyselin působí blahodárně na funkci trávicího ústrojí – čistí střeva, mají projímavé účinky a pomáhají při žlučníkových a jaterních problémech. Vzhledem k tomu, že fíky patří k najzásaditějším druhům ovoce, vyrovnávají kyselé reakce v těle a působí detoxikačně.

Vysoký obsah pektinu snižuje obsah cholesterolu v krvi. Pro své blahodárné účinky měly fíky odpradávna pevné místo v lidovém léčitelství.

Kromě výše uvedených přínosů jako potraviny, byly používány i jako účinný prostředek proti bolesti zubů zmírňování masírováním dásní fíkovou dužinou.

Díky vysokému obsahu ovocného cukru – fruktózy, jsou fíky zdravým zdrojem energie. Ve svátečním období mohou být vhodnou alternativou pralinek či jiných sladkostí, nejen pro diabetiky. Fíky jsou také vítaným zdrojem vitální síly s příznivým působením na nervový systém.

Fíky v kuchyni

Plody fíkovníků jsou vynikající čerstvé a velmi zralé, nejlépe právě utržené ze stromu. Naopak přeprava čerstvých fíků je delikátní, z toho důvodu jsou na trhu poměrně vzácné. Jejich vysoký obsah cukru je předurčuje ke konzervaci sušením, sušené fíky najdeme na trhu po celý rok, v předvánočním období samozřejmě nejvíce. Už historicky patří společně s ostatním sušeným ovocem a ořechy k typickým zimním pochoutkám, případně máčené v čokoládě nebo glazované.

Sponzorováno

Jiným způsobem konzervace je nakládání, nejlépe do vínovice grappy – stavějící se tak dezertům a digestivem současně. Výborně chutná i marmeláda z fíků, případně sirup. Jsou skvělé i k sýrům či sušené šunce (to věděl i Epikúros), jako přísada do salátů (zeleninových i ovocných). V salátech i v sladkých pokrmech se vyjímají v lahodné kombinaci s ořechy a mandlemi.

A co si dále přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Fíky a jejich účinky na naše zdraví – nejen super zdroj vlákniny”

  1. Stanislav Mihulka napsal:

   Článek o plodech fíkovníkú velmi přijatelnou formou pro laickou veřejnost popisuje přínos fíků pro lidské zdraví. Ukazuje se, že opakovaná konzumace ffíků bude významě posilovat náš organismus zvláště v současné době, kdy musíme vzdorovat rúzným infekčním nástrahám .

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva