Sponzorováno

Jód dokáže zvýšit IQ dítěte ještě před jeho narozením 4.83/5 (12)

Co kdybychom vám řekli, že dokážete ovlivnit IQ svého dítěte ještě před jeho narozením? Je to pro vás zajímavé? Není potřeba žádná drastická změna životního stylu ani hon na vysoce inteligentní tatínky. Řešení je mnohem jednodušší, než byste si mysleli.

Podle vědců mohou těhotné a kojící ženy zvýšit inteligenční kvocient (IQ) svého potomka o nějakých 5 až 10 bodů celkem jednoduše – stačí, když budou během těhotenství konzumovat dostatek jódu. Jeho nedostatkem přitom trpí až 1 miliarda obyvatel planety.

Cenný jód

Jód je obecně jedním z nejdůležitějších stopových prvků v organismu. Největší význam má pro správné fungování štítné žlázy, která produkuje hormony odpovědné za metabolismus energie a živin.

V 50. letech minulého století dokonce způsobil nedostatek jódu v tehdejším Československu masivní vlnu kretenismu. A tuto nebezpečnou epidemii se podařilo zastavit zavedením jodové profylaxe, díky níž dnes v obchodech kupujeme sůl s přídavkem jodidu draselného. Přesto se ukazuje, že i v zemích, kde je už více než půl století sůl s jodidem, trpí těhotné ženy nedostatkem jódu.

To znamená, že množství dětí se rodí s nižší inteligencí, než by mohli mít. Zbystřit pozornost byste tedy měli zejména v případě, pokud plánujete rozšířit své potomstvo.

I mírný nedostatek jódu může negativně ovlivnit IQ dítěte

Potenciální následky nedostatku jódu jsou nejnebezpečnější pro budoucí maminky a děti. Hormony štítné žlázy ovlivňují vývin mozku a pohybového aparátu plodu již v raných fázích těhotenství.

Těhotné ženy mají téměř dvojnásobnou „spotřebu“ jódu, protože musí pokrýt i nároky vyvíjejícího se plodu. Tzv. jódový deficit by měl být velkým strašákem, protože může být příčinou potratu či předčasného porodu, u dítěte může způsobit poruchy učení a soustředění, hyperaktivitu, ale i mentální retardaci.

Pamatujte: Během těhotenství potřebuje ženský organismus mnohem více jódu, který ale často není možné zajistit běžnou stravou. Už mírný jódový deficit může u dětí způsobit poruchy neurokognitivních funkcí a pokles IQ.

Právě proto gynekologové během těhotenství ženám vyšetřují funkci štítné žlázy a v porodnici dělají dětem screening na odhalení hypotyreózy (snížené funkce štítné žlázy).

Přesto si drtivá většina žen v ČR neuvědomuje, nebo nezná rozhodující význam jódu během těhotenství. Důkazem jsou studie, podle nichž až 60% těhotných žen nemá optimální příjem jódu.

Sponzorováno

Přitom nejen američtí, ale i čeští vědci již prokázali, že dostatečný příjem jódu v těhotenství může zvýšit IQ dítěte o 5 až 10 bodů. A to jsou už pěkná čísla.

Problém, který postihuje celý svět

Po druhé světové válce byl v tehdejším Československu výzkum zaměřený na onemocnění z nedostatku jódu. Odborníci zjistili, že sníženou funkci štítné žlázy trpělo až 80% žen a tisíce dětí se rodily buď mrtvé, nebo s nejtěžším mentálním postižením – již zmíněným kretenismem. Vědci se dnes obávají, že až 50% novorozenců v Evropě nedosáhne úplný kognitivní potenciál právě z důvodu nedostatku jódu. A to je samozřejmě obrovská škoda.

Jak jsme již zmínili, existuje i americká studie, která zkoumala dvě skupiny s odlišným přísunem jódu do organismu. Podle ní měli lidé, kterým jód v potravě chyběl, v průměru až o 30% nižší IQ než skupina s optimálním příjmem jódu.

Jak nejlépe doplnit jód do těla?

U nás v Česku se jód v přirozeném prostředí téměř nevyskytuje, protože jeho největší zásobárnou je mořská voda. Hlavním zdrojem jódu jsou proto mořské plody a mořské ryby.

Do jídelníčku by tedy měli budoucí maminky zařadit například třesku, mořskou štiku, makrelu, tuňáka či sardinky. Kromě toho by měly těhotné ženy své špajzky a menu zásobit i mořskými řasami, fenyklem, mlékem a vejci.

Jód samozřejmě najdeme zejména v jodované soli, ale přílišné solení určitě není řešením. I odborníci na výživu burcují, abychom v kuchyni používali spíše méně soli. Češi totiž solí až trojnásobně více, než je doporučená dávka.

Častým a zároveň lékaři doporučeným řešením je doplňovat jód v těhotenství prostřednictvím výživových doplňků, díky kterým se do těla bezpečně dostane optimální denní dávka jódu.

Pokud má matka nedostatek jódu během těhotenství, kognitivní vývoj plodu je narušen a účinky jsou nevratné.

Světová zdravotnická organizace dodnes odhaduje, že téměř 50 milionů lidí trpí nějakou duševní poruchou související s nedostatkem jódu. Vyhněte se tomu a dbejte na dostatečný příjem jódu během těhotenství.

Sponzorováno

A co vy? Dbáte na příjem jódu v těhotenství? Budeme rádi, pokud nám o tom napíšete do komentářů.

A dále si přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva