Sponzorováno

Vitamíny a minerály v těhotenství – které jsou nejdůležitější 4.83/5 (6)

Hlavně si pamatujte to, že většinu potřebných vitamínů, minerálů a stopových prvků by nám měla v těhotenství dodat pestrá a správně vyvážená strava. Platí to na 99%, ne na sto procent. Příjem několika vitaminů totiž potřebujeme v těhotenství posílit. Přinášíme vám přehled těch nejdůležitějších vitamínů a minerálů, na které byste v těhotenství rozhodně neměla zapomínat.

V souvislosti s těhotenstvím je třeba si uvědomit, že už nejste zodpovědné jen za své zdraví, ale také za zdraví vašeho děťátka. A to je už nějaká zodpovědnost. Proto jsou vitamíny a minerály v těhotenství tak hodně důležité.

S cílem dbát na zdravý vývoj dítěte byste proto měla během těhotenství pravidelně přijímat zejména tyto vitamíny:

1. Kyselina listová

Tak ta je hodně důležitá. Proč? Kyselina listová totiž pomáhá předcházet vrozeným chybám, rozštěpům, vývojovým poruchám, předčasnému porodu či dokonce potratu.

S její konzumací byste proto měli začít hned, jakmile zjistíte, že jste těhotná. Doplnit ji můžete konzumací špenátu, zelí, rajčat, kořenové a zelené listové zeleniny, ale i ořechy, ovocem a lesními plody. A nebo berte speciální doplňky stravy s kyselinou listovou. V lékárně vám jistě dobře poradí.

Doporučuje se brát 400 mikrogramů kyseliny listové každý den.

2. Vápník

Příjem vápníku je v těhotenství nezbytný pro zdravý růst kostí a zubů, ale i srdce, nervů a svalů děťátka. Problém s jeho nedostatkem mohou mít v těhotenství zejména vegetariánky, veganky a ženy trpící různými intolerance, například celiakií.

Mezi nejbohatší zdroje vápníku patří zejména mléko, sýr, jogurty a všechny mléčné výrobky, mák, brokolice, špenát, zelí či jiná zelená listová zelenina. Na tyto potraviny se zaměřte.

3. Jód

Jedním z nejdůležitějších stopových prvků potřebných pro zdravý vývoj dítěte je jód, který je stavebním kamenem pro hormony štítné žlázy. Ty jsou extrémně důležité pro každou buňku či tkáň v lidském organismu, protože regulují činnost všech tkání a určují úroveň metabolismu.

Hormony štítné žlázy nemají jen metabolický, ale také ontogenetický účinek a jsou nezbytné pro normální vývoj plodu už od prvních dní nitroděložního vývoje. Hormony štítné žlázy jsou důležité zejména při vývoji mozku a kostry, proto bez normální funkce štítné žlázy těhotné ženy nemůže optimálně proběhnout ani tělesný a ani duševní vývoj člověka.

PAMATUJTE: Už mírný nedostatek jódu, který vede v těle matky ke snížené funkci štítné žlázy, nezvratně ovlivní vývoj centrálního nervového systému dítěte. Výsledkem může být pokles inteligence (už při mírném nedostatku jódu může IQ index dítěte klesnout v průměru o 7 – 13 bodů) spojený se zvýšeným rizikem vzniku poruch i v dalším průběhu života.

Pro dosažení zdravé hladiny jódu je nezbytné používat jodidovanou kuchyňskou sůl a bohatým zdrojem jsou i mořské plody.

Množství maminek však ze zdravotních či jiných důvodů omezuje konzumaci ryb a ani nadměrné solení není vhodnou alternativou. Během těhotenství je proto vhodné sáhnout po doplňku z jódu vyvinutém speciálně pro budoucí a kojící maminky. Opět se informujte v lékárně, kde mají patřičné znalosti a vzdělání.

Jedna čajová lžička Jodisol koncentrátu denně zajistí přísun 80 mikrogramů organického jódu, což je v současnosti považováno za optimální množství jódu potřebné pro zajištění správného neuropsychického vývoje plodu a později i novorozence.

Jodisol koncentrát je proto vhodné užívat nejen během těhotenství, ale i v průběhu kojení, kdy se živiny do těla dítěte dostávají formou mateřského mléka.

Sponzorováno

4. Vitamín D

Vitamin D v těle reguluje množství vápníku a fosfátů, které jsou nezbytné pro zdraví kostí, zubů a svalů. Získáváme ho zejména ze slunce, proto během těhotenství nezapomínejte chodit na pravidelné procházky. Zdrojem vitamínu D jsou i ryby (losos, makrela, sleď a sardinky), vejce či červené maso.

Je důležité užívat vitamin D, protože letos jste možná byli kvůli koronaviru a lockdownům doma více než obvykle.

5. Železo a vitamin C

Železo je jedním z hlavních zdrojů energie. Během těhotenství ho tělo potřebuje více než obvykle, proto bychom ho měli pravidelně doplňovat například konzumací masa, špenátu a dalších druhů listové zeleniny, luštěninami či sušeným ovocem.

S lepší vstřebatelností železa nám pomůže vitamín C, který můžeme tělu doplnit přes širokou škálu ovoce a zeleniny. Vitamin C chrání buňky a pomáhá je udržovat zdravé.

6. Zinek

Zinek příznivě ovlivňuje růst, podporuje vývoj mozku a imunitního systému plodu. Kromě toho zabraňuje vzniku nevolnosti. Jeho nedostatek se může projevit sníženou imunitou a slabou odolností proti infekcím.

Dobrým zdrojem zinku jsou dýňová semena, mořské plody, sledi, pšeničné klíčky, otruby, luštěniny, cibule či vejce. Během těhotenství jeho hladina v krvi přirozeně klesá, proto je dobré se o jeho doplnění formou výživových doplňků poradit s lékařem.

7. Hořčík

Hořčík v těle reguluje činnost více než tří stovek enzymů a kromě toho má vliv i na kontrakci svalů. Doplnit ho můžeme konzumací banánů, pšeničných klíčků, slunečnicových semen, celozrnného pečiva či fazolí, velmi bohatými na hořčík jsou však zejména vybrané druhy minerálních vod.

Kromě konkrétních vitamínů je během těhotenství nutné dbát i na jejich správné množství, což může na první pohled působit dost komplikovaně.

Nejlepší proto uděláte, pokud se co nejdříve poradíte s lékařem. Věřte, že odpovědným přístupem určitě neprohloupíte. Nic není přece důležitější než zdraví vašeho dítěte.

A co si ještě o těhotenství přečíst?

VIDEO: Těhotenství – odpovědi na vaše otázky

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva