Sponzorováno

Ryby v jídelníčku a zdraví – které jíst a proč? 4.75/5 (12)

Které ryby zařadit do svého jídelníčku?

Které ryby zařadit do svého jídelníčku?

Co je pro zdraví vašeho těla velmi důležité? Je to rozhodně strava, která by měla být vyvážená, měla by mít dobré nutriční složení, stejně jako by měla být pestrá. Bohužel s tím má mnoho lidí problémy. Pokud chcete jít tou správnou cestou, rozhodně nezapomínejte také na dostatek masa. Konkrétně potom toho rybího. Právě ryby v jídelníčku jsou velmi důležité. A jaké konkrétně do něho zařadit, a z jakého důvodu? To vám povíme.

Proč ryby konzumovat?

Nejprve se podívejme obecně na to, proč je dobré rybí maso do jídelníčku zařadit. A je jedno, zda se jedná o rybu sladkovodní, nebo mořskou. Potěší například dobrá stravitelnost, stejně jako nesmíme zapomínat ani na to, že ryby obsahují velké množství bílkovin. Stejně tak nezapomínejme na zdravé esenciální aminokyseliny, kterých obsahují celou škálu. Mimo to obsahují také zdravé tuky, které našemu tělu pomáhají v mnoha oblastech:

Obecné důvody tedy známe a tak se už můžeme podívat konkrétněji na to, jaké ryby do jídelníčku skutečně zařadit.

Jaké ryby zařadit do jídelníčku?

1. Losos

Dnes jedna ze zaručeně nejznámějších ryb, kterou můžeme do našeho jídelníčku zařadit. Pokud se podíváme na její maso, rozhodně nás zaujme svou barvou. Je výrazně zbarvené do oranžova, a v tomto případě platí, že čím je daná barva intenzivnější, tím více omega-3 mastných kyselin tato ryba obsahuje. Jistě potěší také její chuť. Jelikož jde o rybu tučnou, musíme říci i to, že potěší její snadná příprava, jelikož ani při delším grilování ji nelze vysušit. Dále nezapomínejme ani na možnost jíst ji i syrovou – třeba v sushi. Pokud se podíváme na celkovou prospěšnost lososa, musíme říci, že dokáže snižovat nejenom hladinu cholesterolu, ale také riziko kardiovaskulárních chorob, stejně jako eliminuje vznik různých chronických chorob, kam se mohou řadit také různé nádory.

2. Tuňák

I druhá doporučená ryba je poměrně známou. I zde nesmíme zapomenout na to, že maso z tuňáka lze celkem dobře charakterizovat tím, že je krásně červené. Lákavá je určitě chuť masa, nebo snadná příprava. I ten se dá konzumovat syrový. Při tepelné úpravě by neměl být nikdy zcela propečený a měl by si ponechat svůj trochu syrový střed. Jedině tak do těla dostaneme maximum prospěšných látek. Kromě zdravých tuků nesmíme zapomenout hlavně na kvalitní bílkoviny. Ty pomáhají nejenom předcházet kardiovaskulárním onemocněním, ale mohou se hodit i těm ženám, které se pokouší zhubnout. Dále můžeme zmínit příznivý vliv na snižování cholesterolu, nebo na prevenci proti kardiovaskulárním onemocněním.

Sponzorováno

3. Sleď

Sice méně známá a používaná ryba, ale rozhodně jedna z těch, která musí trojici těch nejlepších jasně uzavírat. Je to dáno hlavně tím, že má pro lidské zdraví opravdu mnoho pozitiv. Jaká to jsou konkrétně? Zaměřme se hlavně na oblast:

 • Srdce
 • Mozku
 • Buněčných stěn

To všechno jsou oblasti, v rámci kterých nám může maso ze sledě výrazně prospět. Dále nezapomínejme ani na pozitivní vliv na paměť. A to nejenom u starších generací, jelikož dobře působí i v době vývoje dětí. I proto by tato ryba měla být součástí jejich jídelníčků. Opomíjet nesmíme ani tuk s označením DHA, který je také tím, který lidskému tělu umí velmi dobře prospět.

4. Makrela

Určitě také známá stálice na našem stole. Zde však nezapomínejme na to, v jaké úpravě ji konzumujete. Pokud se jedná o kupovanou uzenou makrelu, potom si můžete být jisti tím, že vašemu zdraví nijak výrazně nepomůžete. Pokud naopak zvolíte variantu, kdy rybu upečete, nebo ji ugrilujete bez použití tuku, je to určitě dobrá cesta, jak si nejenom pochutnat na jejím mase, ale jak získat do svého těla i tolik prospěšné látky, jako jsou již několikrát zmíněné omega-3 mastné kyseliny.

5. Platýs

I tato ryba je celkem zajímavá, a to hlavně v době dietního režimu. I když drobným negativem může být její menší výživová hodnota, rozhodně ji doporučujeme, jelikož její předností je hlavně vysoké množství libových bílkovin. Ty se nám právě v dietním režimu hodí, jelikož zajistí nejenom mnohem lepší růst případných svalů, ale pomohou tělu také ve chvíli, kdy potřebuje čerpat energii. A jelikož jde obecně o lehčí rybu, není nutné bát se ani větších porcí. V čem naopak oproti stávající trojici zaostává, to je obsah omega-3 mastných kyselin.

Jaké ryby konzumovat dále?

To hlavní máme zmapováno. Pokud ráda experimentujete, rozhodně zkuste do jídelníčku zařadit i další možnosti. Z těch méně kalorických, s menší výživovou hodnotou je to třeba řada tuzemských ryb, kam se řadí candát, pstruh, stejně jako štika. Pokud máte raději středně tučné ryby, může to být například úhoř, stejně jako tolstolobik, nebo dnes tolik oblíbená klasika spojená s vánoční tabulí. Ano, nejedná se o nic jiného, než o kapra.

Co si dále o rybách přečíst?

VIDEO: Jak poznáme, že je ryba čerstvá?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva