Sponzorováno

Lokvát neboli mišpule japonská – jaké jsou její účinky a přínosy pro zdraví? 4.82/5 (11)

Jak vašemu zdraví mohou prospět lokváty?

Jak vašemu zdraví mohou prospět lokváty?

Lokvát japonský, česky též mišpulník japonský (Eriobotrya japonica) je strom původem z Číny, který je ceněn pro své sladké ovoce podobné citrusům. Plody tohoto stromu jsou známé jako lokvát nebo japonské mišpule či jako čínská nebo japonská švestka. Jsou to malé kulaté plody, které rostou ve shlucích. Jejich barva se pohybuje od žluté po červenooranžovou v závislosti na odrůdě.

Plody lokvátu, semena a listy jsou plné silných rostlinných sloučenin a jsou používány v tradiční medicíně po tisíce let. Nedávný výzkum naznačil, že lokváty mohou nabídnout celou řadu zdravotních výhod, třeba ochranu před některými chorobami.

V tomto článku se podíváme na 7 docela překvapivých zdravotních výhod lokvátů.

1. Plody lokvátu se mohou pyšnit vysokým obsahem živin

Lokváty jsou nízkokalorické ovoce, které poskytuje řadu vitamínů a minerálů, což je činí velmi výživnými.

Jeden šálek (cca 149 gramů) tohoto ovoce obsahuje:

 • Kalorie: 70
 • Sacharidy: 18 gramů
 • Proteiny: 1 gram
 • Vláknina: 3 gramy
 • Provitamin A: 46% denní hodnoty (DH)
 • Vitamin B6: 7% DH
 • Folát (vitamin B9): 5% DH
 • Hořčík: 5% DH
 • Draslík: 11% DH
 • Mangan: 11% DH

Tyto plody mají zvláště vysoký obsah karotenoidních antioxidantů, které zabraňují poškození buněk a mohou chránit před různými onemocněními. Karotenoidy jsou také prekurzory vitaminu A, který je nezbytný pro zdravé vidění, imunitní funkce a růst buněk.

Kromě toho se lokváty mohou pochlubit obsahem folátu a vitamínem B6, které jsou důležité pro produkci energie a tvorbu krvinek. Navíc je v nich i hořčík a draslík, které jsou nezbytné pro nervové a svalové funkce, a také mangan, který podporuje zdraví kostí a metabolismus.

Lokváty navíc obsahují malá množství vitaminu C, thiaminu (vitaminu B1), riboflavinu (vitamín B2), mědi, železa, vápníku a fosforu. Takže vidíte sami, že jsou opravdu výživné.

2. Obsahují různé rostlinné sloučeniny, které jsou pro zdraví přínosné

Rostlinné směsi v lokvátech prospívají vašemu zdraví hned několika způsoby.

Například jsou vynikajícím zdrojem karotenoidních antioxidantů, včetně beta karotenu – pamatujte, že tmavší, červené nebo oranžové odrůdy tohoto ovoce mají tendenci nabízet více karotenoidů než ty bledší. Ukázalo se, že karotenoidy zlepšují imunitní systém, snižují zánět a chrání před srdečními a očními chorobami. Zejména strava bohatá na beta karoten byla spojena s nižším rizikem některých druhů rakoviny, včetně kolorektálního karcinomu a rakoviny plic (zdroj zde).

Soubor 7 studií také spojoval vysoký příjem beta karotenu s nižším rizikem úmrtí ze všech příčin ve srovnání s nízkým příjmem beta karotenu ().

Lokváty jsou navíc bohaté na fenolické sloučeniny, které mají antioxidační, protirakovinné a protizánětlivé vlastnosti a mohou tak pomoci chránit před mnoha problémovými zdravotními stavy, včetně cukrovky a srdečních chorob.

3. Mohou podpořit zdraví vašeho srdce

Lokváty mohou podpořit zdraví srdce díky koncentraci vitamínů, minerálů a antioxidantů. Zejména dva z nich, draslík a hořčík, jsou nezbytné pro regulaci krevního tlaku a správné fungování vašich tepen.

Karotenoidy a fenolové sloučeniny v tomto ovoci mohou také chránit před srdečními chorobami snížením zánětu a prevencí poškození buněk. Karotenoidy mají silné protizánětlivé a antioxidační účinky, které pomáhají předcházet tvorbě plaku ve vašich tepnách, což je hlavní příčinou srdečních chorob a úmrtí souvisejících se srdečními chorobami.

Studie ve skutečnosti ukazují, že lidé, kteří jedí více potravin bohatých na karotenoidy, mají ve srovnání s těmi, kteří jedí méně těchto potravin, výrazně snížené riziko srdečních chorob (zdroj informace zde).

4. Mohou mít protirakovinné vlastnosti

Některé výzkumy naznačují, že extrakty ze slupky, listů a semen lokvátu mají protinádorové účinky. Například jedna studie ve zkumavce ukázala, že extrakt ze slupek z lokvátů významně inhiboval růst a šíření buněk rakoviny lidského močového měchýře.

Sponzorováno

Je známo, že látky ve slupce a dužině lokvátů, včetně karotenoidů a fenolových sloučenin, mají protirakovinné vlastnosti.

Beta karoten vykazoval protirakovinné účinky jak ve zkumavkách, tak ve studiích na zvířatech, zatímco kyselina chlorogenová – fenolická sloučenina – zatím prokázala, že potlačuje růst nádoru (ve studiích, které proběhly ve zkumavkách).

Výzkum na lidech ukazuje, že strava bohatá na ovoce nabízí významnou ochranu proti rakovině.

Je však zapotřebí provést na lokvátech více studií.

5. Mohou zlepšit metabolické zdraví

Lokváty mohou zlepšit metabolické zdraví snížením hladiny triglyceridů, cukru v krvi a inzulínu – hormonu, který pomáhá přeměňovat hladinu cukru v krvi do vašich buněk, aby se využila k energii.

V tradiční čínské medicíně se již dlouho používají různé části stromu lokvátu, včetně jeho listů a semen, k léčbě metabolických problémů, jako je vysoká hladina cukru v krvi (zdroj zde).

Ve jedné čtyřtýdenní studii měly myši krmené lokváty nižší hladinu cukru v krvi, triglyceridů a inzulínu, než myši pouze na stravě s vysokým obsahem tuků.

Jiné studie na hlodavcích naznačují, že extrakty z listů a semen lokvátu mohou také snižovat hladinu cukru v krvi. Jsou však nutné studie na lidech.

6. Mohou také nabídnout protizánětlivé vlastnosti

Chronický zánět je spojen s mnoha problémovými zdravotními stavy, s různými srdečními chorobami, onemocněním mozku a cukrovkou. Některé výzkumy naznačují, že lokváty mají silné protizánětlivé vlastnosti.

V jedné studii, které proběhla ve zkumavce, lokvátová šťáva zvýšila hladiny protizánětlivého proteinu zvaného interleukin-10 (IL-10), zatímco se významně snižovaly hladiny dvou zánětlivých proteinů – interleukinu-6 (IL-6) a faktoru nekrózy nádorů alfa ( TNF-alfa).

Tyto silné protizánětlivé účinky jsou pravděpodobně způsobeny širokou škálou antioxidantů, vitamínů a minerálů v lokvátech. Přesto je dále nutný i výzkum na lidech.

7. Jsou výborné

Lokváty rostou v tropických oblastech. V těchto regionech je lze zakoupit od místních farmářů nebo dokonce jdou pěstovat na zahradách. Pokud žijete v chladnějším klimatu, je těžší je najít, ale v závislosti na ročním období mohou být dostupné ve specializovaných obchodech s potravinami.

Chutnají sladce, s tóny citrusů. Pokud na ně narazíte, vybírejte samozřejmě zralé lokváty, protože toto nezralé ovoce je dost kyselé. Zralé je jasně žlutooranžové a je na dotek měkké.

TIP: Vzhledem k tomu, že lokváty docela rychle hnijí, měli byste je jíst během několika dnů od zakoupení.

Můžete ho přidat do svého jídelníčku různými způsoby, třeba takto:

 • syrové, se sýrem nebo s ořechy – ideální jako svačina
 • dát je s jiným ovocem do ovocného salátu
 • dušené s javorovým sirupem a skořicí – a pak je dát na ovesné vločky
 • na pečené na koláče a dorty
 • na džem nebo želé
 • přidejte lokváty do smoothie se špenátem, řeckým jogurtem, avokádem, kokosovým mlékem či zmrazeným banánem
 • v kombinaci s paprikou, rajčaty a čerstvými bylinkami pro delikátní salsu
 • vařené a podávané s masem nebo drůbeží (na sladko)
 • šťáva na koktejly

Pokud neplánujete sníst lokváty okamžitě po nákupu, můžete je chladit až na 2 týdny. Můžete je také dehydratovat (usušit), můžete nebo zmrazit, aby se prodloužila jejich skladovatelnost.

Sečteno a podtrženo – dejte si lokvát

Lokváty jsou opravdu hodně chutné plody, které nabízejí řadu zdravotních výhod. Mají nízký obsah kalorií, zároveň mohou se pochlubit velkým množstvím vitamínů, minerálů a protizánětlivých rostlinných látek.

Některé výzkumy navíc naznačují, že se mohou chránit proti určitým zdravotním problémům, jako jsou srdeční choroby a rakovina, a také snižovat hladinu cukru v krvi, triglyceridů a hladiny inzulínu.

Sponzorováno

Pokud jste na toto ovoce zvědaví, zkuste pohledat lokváty ve specializovaném obchodě ve vašem okolí. Můžete si také koupit lokvátový čaj, sirup, nebo i bonbóny s jejich příchutí.

Co si ještě o ovoci můžete přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva