Sponzorováno

Jak na plešatost? Přírodní přípravky udělané doma + babské a další rady 4.84/5 (43)

Jak bojovat s plešatostí?

Jak bojovat s plešatostí?

Ztráta vlasů či plešatost. Když mnoho z nás slyší jeden nebo druhý pojem, je to skoro horší než noční můra. Většina z nás se jednoduše bojí, když vidíme, že nám hodně vypadávají vlasy. Bojíme se plešatosti.

Vypadávání vlasů není jen doménou stáří

Dříve byla plešatost spojena se stářím, dnes jsou však padáním vlasů často postiženi i mladí lidé. Špatný životní styl, včetně nedostatku správné výživy a stresu způsobuje, že plešatost je skoro všudypřítomná. A u mužů je plešatost jako něco normálního, něco, co společnost přijímá jako fakt. Ale pokud se velká ztráta vlasů týká ženy, je to to pro ni o moc více problematické, než je tomu právě u muže.

Existuje mnoho účinných způsobů, jak zatočit s plešatostí a ztrátou vlasů. Zní to příliš dobře, než aby to byla pravda? Čtěte dál, pokusíme se vám poradit a pomoci vám.

Jaké jsou vlastně příčiny plešatosti a vypadávání vlasů?

Pokud jde o plešatost u mužů a žen, hlavní roli hrají genetika a hormony. Obecně se u plešatosti a vypadávání vlasů vyskytuje kombinace následujících příčin:

  • Stárnutí
  • Hormonální nerovnováha
  • Zranění nebo popáleniny
  • Kožní infekce či různá kožní onemocnění
  • Nedostatek železa
  • Nedostatečný obsah bílkovin ve stravě
  • Rodinná historie plešatosti
  • Zdravotní stavy nebo nemoci, které způsobují vypadávání vlasů
  • Léčivé přípravky pro chemoterapii

Existují různé typy plešatosti

V závislosti na příčinách, věku a pohlaví osoby je plešatost rozdělena do různých typů:

  1. Plešatost mužského vzhledu – tento dědičný stav je pro muže typický (tzv. koleno na hlavě) a může začít nějakým rozšiřujícím se holohlavým bodem na hlavě nebo s ustupující úrovní vlasů na čele.
  2. Plešatost ženského vzoru – tuto ztrátu vlasů můžeme vidět u žen, záleží na genetickém složení jednotlivce. Jen velmi zřídka vede k úplné plešatosti.
  3. Alopecie – dochází k vypadávání vlasů, což vede k plešatosti. V extrémních situacích může také dojít k alopecii totalis, pak vypadávají všechny vlasy na hlavě.
  4. Jizvová alopecie – onemocnění způsobující zjizvení pokožky hlavy a následné vypadávání vlasů.
  5. Toxická alopecie – je obvykle dočasná. Může se vyskytnou 3-4 měsíce po těžké spále nebo jiné horečnaté chorobě.

Toto jsou různé typy plešatosti, kterými můžete trpět. Identifikujte svoje příznaky a zkuste tipy uvedené níže, abyste se vypořádali s nadměrnou ztrátou vlasů a plešatými místy.

Přírodní léčba vypadávání vlasů

Jak léčit plešatost přírodně? Podívejte se na naše tipy a metody:

1. Nejlepší oleje na vypadávání vlasů

(A) Ricinový olej
Zkuste použít ricinový olej. Budete potřebovat 2-3 lžíce ricinového oleje. Olej lehce zahřejte a naneste ho na pokožku hlavy. Nechte působit přes noc. Opakujte takto 3-4 krát za týden.

Častější masírování ricinovým olejem stimuluje kořínky vlasů tím, že zvyšuje cirkulaci krve v pokožce hlavy. Vyživuje pokožku hlavy zdravými tuky a také zabraňuje výskytu lupů, což podnítí růst vlasů.

(B) Kokosový olej
Budete potřebovat 2-3 lžíce panenského kokosového oleje. Olej zahřejte na několik vteřin a masírujete pokožku hlavy. Olej po 4-5 hodinách opláchněte. Můžete ho na hlavě také nechat přes noc. Udělejte si tuto kokosovou kúru tak dvakrát nebo třikrát týdně.

Kokosový olej obsahuje výživné tuky a alfa-tokoferol, který udržuje pokožku hlavy omlazenou a hydratovanou. Také pomáhá posílit vlasové folikuly a stimulovat růst vlasů. Kokosový olej je také bohatý na antioxidanty, které chrání pokožku hlavy a vlasová vlákna před poškozením.

(C) Mátový olej
Pro tuto kůru budete potřebovat 3-5 kapek mátového oleje, šálek vody, teplý ručník nebo koupací čepici. Jak postupovat? Je to silný olej, takže ho zřeďte ve vodě a naneste ho na pokožku hlavy a i na vlasy. Zakryjte pak hlavu teplým ručníkem nebo koupací čepicí po dobu 20-30 minut. Pak umyjte nějakým mírným šamponem. Opakujte dvakrát týdně.

Tento antialergický éterický olej má protizánětlivé, antioxidační a antibakteriální vlastnosti. Ve studii, která proběhla v roce 2014 se ukázalo, že mátový olej způsobil růst vlasů během několika týdnů.

(D) Dýňový olej
Budete potřebovat 1 čajovou lžičku dýňového oleje a 1 lžíci olivového oleje. Pak smíchejte oba oleje a aplikujte směs na pokožku hlavy. Nechte působit přes noc. Tuto směs olejů naneste na hlavu dvakrát týdně.
Dýňový olej byl testován a bylo prokázáno, že dobře pracuje při léčbě mužské plešatosti nebo androgenetické alopecie (AGA). Je bohatá na karoteny, tokoferoly a další příznivé živiny, které hrají důležitou roli při léčbě alopecie.

(E) Olivový olej
Budete potřebovat kvalitní panenský olivový olej. Olej na několik sekund zahřejte a naneste na pokožku hlavy. Masírujte pokožku hlavy 4-5 minut. Ráno si pak opláchněte vlasy. Pokud máte omezenou dobu, olej nechte na hlavě nejméně po dobu jedné hodiny. Opakujte toto třikrát týdně.

Olivový olej blokuje hormony vypadávání vlasů, které se produkují na pokožce hlavy. To snižuje vypadávání vlasů a podporuje zdravý růst vlasů. Olivový olej také vyživuje pokožku na pokožce hlavy a udržuje ji bez infekce.

(F) Jojobový olej
Připravte si několik čajových lžiček jojobového oleje. Vmasírujte tento olej přímo na pokožku hlavy. Hezky masírujte několik minut. Nechte ho tam po dobu 3-4 hodin před opláchnutím. Opakujte dvakrát nebo třikrát týdně.

Tento olej je přínosný při léčbě plešatosti, která není dědičná. Velmi se totiž podobá pokožkou vyprodukovanému oleji a velmi snadno se do ní absorbuje. Je bohatý na vitamín E, který odstraňuje oxidační stres, ten má za následek plešatost a vypadávání vlasů.

(G) Tea tree olej
Budete potřebovat 3-4 kapky oleje z čajovníku a 2 lžíce nějakého nosného oleje (olivový, kokosový nebo mandlový). Vemte tea tree olej a zředte ho smícháním s nosným olejem podle vašeho výběru. Aplikujte tuto směs na pokožku hlavy a nechte ho působit nejméně hodinu. Opláchněte jemným šamponem. Tuto směs olejů naneste na pokožku hlavy dvakrát týdně.
Extrémní lupy a infekce pokožky hlavy mohou někdy vést k plešatosti. V takových případech funguje čajovníkový olej skvěle, protože je to širokospektrální antimikrobiální činidlo. Je také bohatý na antioxidanty, které mohou pomoci oživit vlasové folikuly.

2. Jablečný ocet

I jablečný ocet vám může pomoci s plešatostí a padáním vlasů. Budete potřebovat:

  • 1-2 lžíce jablečného octa
  • Šálek vody

Jak dále postupovat?

Sponzorováno

  1. Jablečný ocet se zředí s vodou a po umytí hlavy šamponem ji tímto opláchněte.
  2. Dopřejte si masáž hlavy na minutu nebo dvě a pak opláchněte čistou vodou.
  3. Opakujte toto dvakrát týdně.

Jablečný ocet vyvažuje pH pokožky hlavy a odstraňuje všechny mikroby, které mohou bránit růstu vlasů. Stimuluje také oběh, který může pomoci při regeneraci vlasů.

3. Aloe Vera na plešatost

Pro tuto kúru budete potřebovat Aloe vera gel.

A co musíte dělat?

  1. Dejte si čerstvý aloegel nebo jeho organickou verzi zakoupenou v obchodě na pokožku hlavy a mezi prameny vlasů.
  2. Nechte jej působit 15-20 minut.
  3. Opláchněte pak vlasy jako obvykle.
  4. Opakujte dvakrát nebo třikrát týdně.

Aplikace aloe vera na pokožku hlavy odstraňuje suchost a pomáhá udržovat a vyrovnávat její pH. To zlepšuje růst vlasů.

4. Cibulová šťáva na plešatost

Co pro tento krok budete potřebovat?

  • 1 středně velkou cibuli
  • 1 lžíce medu
  • Vatové tampóny

Jak postupovat?

  1. Nakrájejte cibuli a vymačkejte z ní šťávu.
  2. Přidejte med a dobře promíchejte.
  3. Použijte tampóny a s jejich pomocí naneste směs na pokožku hlavy a nechte ji působit po dobu 20-30 minut.
  4. Umyjte pokožku hlavy a vlasy šamponem.
  5. Nejlepších výsledků dosáhnete opakováním tohoto postupu dvakrát týdně.

Cibule regeneruje vlasové kořínky a při smíchání s medem působí skvěle při léčbě vypadávání vlasů. Aplikace směsi na pleš pomáhá při zlepšování růstu vlasů. Ale nezapomeňte si vždy po této masce umýt vlasy, nebo budete cítit zápachem cibule!

5. Zázvor

Zkuste i zázvor. Budete potřebovat:

  • 1-2 kousky kořenu zázvoru
  • 2 lžíce olivového oleje nebo jojobového oleje

Co musíte se zázvorem udělat?

  1. Nastrouhejte zázvor a namočte ho do oleje na několik minut.
  2. Aplikujte tuto směs na pokožku hlavy (spolu s kusy zázvoru) a masírujte 2-3 minuty.
  3. Nechte ho po dobu 30 minut a pak použijte šampon vlasy.
  4. Zkuste dělat 2x týdně po dobu několika týdnů.

Zázvor obsahuje bioaktivní sloučeniny, které stimulují cirkulaci v pokožce hlavy a obnovují vlasové folikuly.

7. Čínské byliny na plešatost

Čínská medicína navrhuje použití různých bylin pro řešení různých druhů plešatosti a vypadávání vlasů. Fo-ti, houba Reishi, Ginkgo, Drynaria a morušovník jsou běžně dostupné čínské bylinky pro řešení plešatosti. Tyto bylinky obvykle působí tím, že zlepšují krevní oběh v pokožce hlavy nebo pracují jako čistící tonikum pro tělesné tekutiny. Poraďte se s odborníkem čínské medicíny, abyste věděli o správné kombinaci a správném dávkování těchto bylinek.

8. Káva (lépe řečeno kofein)

I káva vám s plešatostí může pomoci. Budete potřebovat:

  • 1 lžíci medu
  • 1 lžíci olivového oleje
  • 2 lžičky kávového prášku

Co musíte s tímto vším dělat?

  1. Vše dobře promíchejte a aplikujte směs jako masku na pokožku hlavy.
  2. Nechejte působit po dobu 20 minut.
  3. Opláchněte běžným šamponem.
  4. Tuto masku používejte dvakrát týdně.

Kofein v kávě může být použit k léčbě vypadávání vlasů a plešatosti! Účinnost kofeinu podporuje růst vlasů tím, že brání růstovým překážkám. Bylo to opravdu testováno různými skupinami vědců. Došli k závěru, že kofein může skutečně zlepšit růst vlasů.

9. Vaječný žloutek

Budete potřebovat 1 vejce. Oddělte vaječný žloutek. Aplikujte ho na kořenové folikuly stejně jako na vlasy a nechte působit alespoň 1 hodinu. Opláchněte pak šamponem. Pro masku na vlasy můžete použít i celé vejce. Tuto masku na pokožku hlavy si udělejte dvakrát týdně po dobu několika týdnů.

Vejce jsou jedním z nejlepších zdrojů bílkovin. Protein je značně potřebný pro růst vlasů a pro zabránění padání vlasů. Je to skvělá volba pro růst vlasů. To nejen zlepšuje růst, ale také dělá vlasy hedvábné a lesklé.

10. Lékořice

A na závěr lékořice. Budete potřebovat

  • 1 lžičku prášku z kořene lékořice
  • 1/2 šálku mléka
  • trocha kurkumy
  • koupací čepice

Co musíte udělat?

  1. Zamíchejte prášek a kurkumu do mléka a naneste směs na pokožku hlavy.
  2. Zakryjte hlavu čepicí a nechte působit přes noc.
  3. Opláchněte vlasy jako obvykle ráno.
  4. Opakujte třikrát týdně.

Tento lék funguje dobře i na mužskou plešatost. Blokuje hormon, který způsobuje ztrátu vlasů, a tím obnovuje přirozený růst vlasů.

Jezte správně, porazte plešatost

Chcete-li si udržet zdraví vašich vlasů, musíte se vyvarovat určitých nezdravých potravin, protože zpomalují růst vlasů. Pít dostatečné množství vody a držet vlasy hydratované, to jsou nejlepší způsoby, jak zabránit vypadávání vlasů. Zahrňte také jídla uvedená níže do své pravidelné stravy.

  • Potraviny bohaté na vitamín C, jako jsou citrusové plody a guava.
  • Libové maso, kuřecí maso a ryby (které dodávají dostatek bílkovin do vlasových folikulů).
  • Vitamín A a beta-karoten obsahují potraviny jako zelená listová zelenina, brokolice, squash, meloun a meruňky.
  • Potraviny bohaté na oxid křemičitý, jako jsou jahody, paprika, pšenice, ječmen, oves, rýže a fazole.
  • Mléko, jogurt a vejce.

Tato zdravá výživa nejen zlepší vaše celkové zdraví, ale přispěje také ke zdravé pokožce hlavy.

Důležité vitamíny při plešatosti

Vitamíny A, B, C a E jsou nezbytné pro zdravý růst vlasů. Zachovávají zdravý oběh krve a poskytují potřebné živiny a prekurzory pro růst vlasů. Nedostatek těchto vitaminů byl spojen s padáním vlasů, takže je nezbytné mít jídelníček s dostatečným množstvím těchto vitaminů.

Akupunktura a plešatost

Sponzorováno

Akupunktura, čínská lékařská praxe, zahrnuje aktivování spouštěcích bodů ve vaší mysli, které vytvoří rovnováhu v tělesných tekutinách a energiích a vyřeší tento problém. Pro plešatost je aktivováno mnoho akupunkturních bodů. Tato léčba se obvykle používá ve spojení s bylinnými prostředky a doplněním vitamínů. Pozor, nepokoušejte se o akupunkturu sami. Využijte služby vyškoleného odborníka.

Jak zabránit plešatosti? Jak na prevenci?

  • Velmi horká voda může oslabit vlasové folikuly, což vede ke zbytečnému ztenčení vlasů. Používejte proto chladnou nebo normální teplotu vody na opláchnutí vlasů.
  • Používejte bylinné nebo organické šampony, které neobsahují chemické přísady, které mohou poškodit vlasové folikuly.
  • Masírujete pokožku hlavy pravidelně s nějakým dobrým olejem, abyste podpořili cirkulaci krve a udržovali pokožku hlavy pokrytou všemi důležitými živinami.

A co si o vypadávání vlasů ještě přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva