Sponzorováno

Superovoce noni a zdraví 4.83/5 (23)

ovoce noni„Místní domorodci z ostrovů Polynésie tvrdí, že kdo konzumuje noni, dožije se sta let. O této rostlině se píše už v Bibli jako o zázračné rostlině,“ říká o ovoci noni odborný certifikovaný specialista Pavel Mindek.

Ovoce Noni (Morinda citrifolia) pochází z tichomořských ostrovů, kde ho domorodci označují také jako „magické ovoce“. Patří do čeledi Rubiaceae. Ovocné plody rostou na stálezelených stromech nebo keřích s výškou do 6 metrů. Zralé ovoce má jemně žlutou až bílou barvu, nepříjemný zápach a ne příliš lákavou chuť. To však nic nemění na faktu, že Morinda citrifolia se v tichomořských ostrovech využívá jako léčivá rostlina.

Noni – vzácné a magické ovoce

Pro domorodce je noni opravdu vzácné, protože využívají všechny jeho části – ovoce, listy, kůru, květy, semena i kořeny. Léčivé účinky, které potvrdily i některé vědecké studie, způsobily, že poptávka po produktech z noni neustále roste. I na našem trhu je toto nevšední ovoce dostupné ve formě výživových doplňků – šťáv i kapslí, které mají na rozdíl od ovocných plodů lahodnou chuť. „Lidé začínají chápat nejen na základě vědeckých výzkumů, ale i zkouškami na vlastní kůži, že některé přírodní produkty mají pro lidský organismus velké blahodárné a léčivé účinky,“ vysvětluje odborník Pavel Mindek, který má s používáním noni bohaté zkušenosti.

Jedinečné složení a účinky ovoce noni

Za zajímavým vzhledem ovoce se skrývá jedinečné složení, které pomáhá obyvatelům polynéských ostrovů bojovat s nemocemi už dva tisíce let. Zkušenosti domorodců postupně přibývaly a přibývaly a samozřejmě dědily se z generace na generaci. Noni se s rozvojem cestovního ruchu postupně dostalo i do západního světa a je předmětem vědeckých výzkumů: „Provedené výzkumy dokázaly, že rostliny produkují přírodní živiny, včetně karotenoidů a flavonoidů, které plní v organismu člověka velmi důležité funkce,“ říká odborník. Úkolem těchto látek je chránit člověka před nemocemi i napravovat škody, které způsobují škodlivé volné radikály z vnějšího prostředí.

Ano, je pravda, že fytochemikálie, zejména zmíněné flavonoidy a karotenoidy, jsou obsaženy ve více rostlinách, jenže noni obsahuje i irydoidy, které neztrácejí svůj účinek ani při zpracování a skladování. „Dlouholeté výzkumy dokázaly, že irydoidy jsou nejúčinnějším přírodním elementem obranyschopnosti pro lidské tělo. Noni má několikanásobně větší účinnost než dlouhodobé užívání vitamínů, minerálů a výtažků z rostlin,“ upřesňuje Pavel Mindek.

Zároveň připomíná výsledky zkoumání vědců z firmy Morinda, která je lídrem v oblasti výzkumu a prodeje TAHITIAN NONI. Právě oni upozorňují na vysoký obsah biologicky vázaného manganu v noni, který patří mezi nejdůležitější složky noni produktů. „Mangan pomáhá chránit buňky před poškozením radikálů. Také napomáhá udržovat zdravé kosti a normální metabolismus, přispívá k tvorbě nové tkáně. Tahitian noni je nejpřirozenějším zdrojem doplňování manganu do těla,“ vysvětluje Mindek. Upozorňuje i na obsah známých i unikátních vitamínů, enzymů a dalších živin, díky čemuž noni prospívá psychice , bojuje proti plísním a bakteriím, pomáhá při detoxikaci, regeneraci organismu a cukrovce, upravuje činnost hormonálního systému, zvyšuje celkovou výkonnost.

Sponzorováno

„Za pomoci bioaktivního nápoje z noni jsem pomohl více lidem s problémy jako glaukom (zelený zákal), anémie, rakovina tlustého střeva, různé kožní problémy, akné, bolesti hlavy, nespavost, únava, potlačení pooperačních bolestí, úprava krevního tlaku,“ říká specialista a dodává, že předtím byli klienti léčeni na vysoký krevní tlak na tabletách, a po asi tříměsíční kúře mohli s užíváním léků přestat.

Zkuste Noni i Vy!

Noni je nevelký stromek nebo keř který pochází z jihovýchodní Asie až po Austrálii odkud ho postupně Polynésané rozšířily na svých kánoích po ostrovech Tichého oceánu. Dorůstá do výšky maximálně 9 metrů a má lesklé kožovité listy s výraznou žilnatinou. Noni je významné zejména svými plody které dosahují velikosti od 10 do 18 centimetrů a mají štiplavou, poměrně zvláštní aroma, podle níž se někdy nazývají „sýrové ovoce“. Barva plodů se při dozrávání mění ze zelené přes bílou až na žlutou. Plody Noni mají vysoký obsah organických sloučenin ale i mikrovlákniny, která určuje jejich vysokou dietetickou hodnotu. Dužnina plodů obsahuje vitamin C, niacin (vitamin B3), železo a draslík ve vysokých množstvích. Vitamin A, vápník a sodík jsou zastoupeny v v plodech průměrným množstvím.

TIP: Znáte zázračné ovoce Jujube?

Velmi zajímavé jsou další sloučeniny které dělají z Noni jedinečné ovoce, kvůli kterému se zejména v posledních letech stalo vyhledávané ve fytoterapii více závažných onemocnění. Jde zejména o lignany, u nichž je známý jejich antioxidační efekt a předpokládá se jejich ochranný vliv před některými druhy onkologických onemocnění (prsy, prostata, tlusté střevo). Zajímavou sloučeninou je i proxeronin. Ten se metabolizuje v těle na xeronin, který je nezbytný při navození hormonální rovnováhy v organismu a psychické a fyzické pohody. Má významné protizánětlivé, antialergenní a imunostimulační účinky proto je významný při bakteriálních a virových infekcích horních dýchacích cest. Významné jsou i polysacharidy, flavonoidy s jejich silným antioxidačním působením, nenasycené mastné kyseliny, a iridoidy, při kterých se zkoumá řadu nových terapeutických účinků od detoxikačního efektu přes protizánětlivé a antimutagenní účinky až po schopnost reparovat poškozený imunitní systém. Velmi významnými účinnými látkami Noni jsou i katechiny, beta sitosterol a Skopoletin, který ovlivňuje léčbu zánětů a degenerativních onemocnění. Noni obsahuje melatonin a serotonin které ovlivňují psychické a kognitivní složky organismu a mají vliv na náladu a spánkový cyklus. Snad nejpozoruhodnější sloučeninou izolovanou z Noni je damnakantal, který působí jako specifický inhibitor enzymu tyrosin kinázy, která je spínačem pro mnohé životně důležité regulační procesy v buňce a její zvýšená aktivita je právě v některých rakovinných buňkách.

Noni se právě kvůli svým obsahovým látkám považuje za super ovoce, které je součástí jedinečných zdravotních kúr. Odedávna se na havajských ostrovech právě z noni připravovala šťáva, při níž byly popisované různé léčivé a omlazující účinky, ale až v posledních letech vědci potvrdili, že tyto účinky mají seriózní základ v množství organických komponentů kterými toto ovoce oplývá. Od té doby proběhlo množství výzkumů, jejichž závěry jsou shrnuty v mnoha vědeckých pracích soustřeďujících se na ovoce Noni. Na jejich základě bylo Noni uznáno i legislativou EU jako doplněk stravy. Noni se dá užívat ve formě prášku (dehydrovaná dužina plodů) nebo šťávy, která se připravuje extrakcí s přezrálých plodů.

TIP: Další zdravotní informace o ovoci Noni

VIDEO: O ovoci Noni (anglicky)

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva