Sponzorováno

Krevní plazma jaké má složení? A co dárcovství plazmy? 4.86/5 (14)

Krevní plazma jaké má složení? A co dárcovství plazmy?

Co je krevní plazma?

Plazma tvoří 55% naší krve a sestává se 91% z vody. Obsahuje více než 120 různých proteinů, které přebírají životně důležité funkce, jakými jsou např. obranyschopnost organismu před infekcemi a srážlivost krve při poraněních.

Krevní plazmu není možné vyrobit genově technickou metodou a proto jsou tisíce nemocných lidí odkázaných na pomoc dobrovolných dárců plazmy. Krevní plazma je tekutá součást krve, která obsahuje komplex výživných látek, vitamínů, obranných protilátek, iontů a rozpustných solí. Její složení je nestálé, ale závisí na příjmu látek vstřebaných do krve ze střeva.

Existuje však několik součástí plazmy, které si udržují konstantní hodnoty. Chemicky reaguje plazma mírně zásaditě. Udržování stálosti tohoto chemického prostředí (pH 7,2-7,4) je velmi důležité a řídí ho důmyslný systém regulačních mechanismů. Základní součástí krevní plazmy jsou krevní bílkoviny. Celkové množství krevních bílkovin se pohybuje mezi 6 až 8 gramů na 100 centilitrů krve. Množství krevních bílkovin je velmi stálé. Jejich únik z krve do tkání je nepatrný, protože jejich molekula je velká. Vyšší únik bílkovin z krve do tkání se zjeví pouze v případě zánětu nebo jiného poškození, které způsobuje zvýšenou propustnost vlásečnic. Protože bílkoviny plazmy vážou velké množství vody, jejich únik se vždy pojí se vznikem otoku. Bílkoviny plazmy se tvoří z bílkovin potravy v játrech, odkud se vyplavují do krve. Při nedostatku bílkovin v potravě se bílkoviny z tkání přesouvají do plazmy, aby se jejich hladina udržela stejná. Tento fakt svědčí o jejich velkém významu při výměně tekutin mezi krví a tkáněmi a při jiných procesech.

Rozdíl mezi krevním sérem a krevní plazmou

Krevní sérum je složka krve bez obsahu buněk, která má téměř totožné složení jako krevní plazma. Krevní sérum můžeme označit za složku krevní plazmy, která obsahuje zejména vodu organické a anorganické látky. Rozdíl spočívá v obsahu bílkovin určujících srážení krve, které krevní sérum ve srovnání s plazmou neobsahuje.

Krevní plazma je cenná – darujete ji?

Říká se, že zdraví je ta nejdůležitější věc na světě. Ne všichni lidé si však mohou při vyslovení tohoto výroku šťastně zaklepat na čelo. Lidem s poruchami krevní srážlivosti můžete pomoci i vy darováním krevní plazmy. Stačí, když splňujete zdravotní požadavky a ručička na váze vám ukazuje alespoň 50 kilo. Nezapomínejte, že dárcovství je dobrovolná záležitost, ale i malý „vpich“ dokáže zachránit některým pacientům život.

Plazma se na základě svých vlastností nevyužívá pouze pro účely transfuze. Své uplatnění našla i ve farmaceutickém průmyslu a slouží k výrobě různých biologických léčiv. K jejím nejdůležitějším produktům patří albumin, který ocení hlavně lidé při dopravních nehodách a velkých ztrátách krve. Důležitá látka pomáhá i pacientům s velkoplošnými popáleninami či při chemoterapii. Z plazmy se dělá také významný imunoglobulin – přípravek na podporu imunity.

Sponzorováno

TIP: Plazmalifting – když plazma pomáhá kráse

Jak probíhá darování krevní plazmy?

Získávání plazmy se odborně nazývá bílé krvinky a krevní destičky dostanete zpět. Darované množství závisí na tělesné hmotnosti dárce a představuje maximálně 700 ml. Samotný proces trvá od 45 do 60 minut.

Musíte projít testem

Darovat plazmu však nemůže každý. To, zda jste vhodný kandidát, prověří následující vyšetření – krevní tlak, srdeční frekvence, tělesná teplota a krevní obraz. Další zdravotní prohlídky se dělají především k zajištění bezpečnosti krevní plazmy (HBV, HCV, HIV). Pokud je lékař toho názoru, že odběr by vám mohl ublížit, plazmu darovat nemůžete.

Nepleťte si plazmu s darováním krve

Lidé, kteří jdou poprvé darovat plazmu, si zákrok často pletou s darováním krve. Při plasmaferezi se však dárcem znovu vracejí krevní buňky, což je pro tělo šetrnější, než klasický odběr krve. Organismus si dokáže nahradit ztrátu bílkovin už do 48 hodin, na rozdíl od červených buněk, které potřebují k regeneraci několik týdnů.

Víte, že vlastní krví se můžete i léčit?

Před odběrem dodržujte následující pokyny:

  • před darováním plazmy vypijte minimálně 2 litry tekutin
  • v den odběru se dostatečně najezte, vyhýbejte se mastným jídlům, které snižují kvalitu plazmy
  • na odběr přicházejte dostatečně vyspalí a odpočatí
  • po odběru se vyhýbejte fyzické námaze, nebezpečným činnostem a vedení vozidla

Plazmu nemohou darovat:

  • lidé s oslabenou imunitou
  • epileptici
  • pacienti s infekční žloutenkou
  • pacienti s infekcí, s HIV – virem
  • lidé s Creutzfeldt-Jakobovy choroby
  • lidé závislí na alkoholu nebo drogách
  • těhotné ženy

TIP: Přečtěte si o darování krve

VIDEO: O darování krevní plazmy

VIDEO: Složky krevní plazmy

Sponzorováno

Zdroj obrázku: http://www.unicaplasma.cz/o-krevni-plazme/

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva